Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Tak trochu jiná školička

Montessori školka otevírá náruč nejen dětem. To aspoň říká zakladatelka Marché Montessori miniškoličky Petra Šlencová Bílská. Svou náruč otevřela totiž i jí samotné.

Redakce Marianne | 10. 11. 2013


Když se Petře narodil první syn, poprvé objevila kouzlo montessori. Postupně se montessori stalo její velkou inspirací. Tento filozofický a vzdělávací směr, se kterým kdysi přišla italská lékařka a pedagožka Maria Montessori, ji nadchl, a netrvalo dlouho a Petra začala uvažovat o tom, že by časem založila školičku pro děti, jejichž rodiče (stejně jako ji) uchvátila tato filozofie.

Montessori podporuje svobodný rozvoj dítěte

Jak říká Petra Šlencová Bílská, zásadní rozdíl mezi klasickou školkou a tou montessori je v přístupu a programu. „Naší předností je nabídnout dětem výchovné prostředí věnované lásce, péči a respektu jeden k druhému. Dětem jsme vytvořili motivující prostředí k naplnění přirozených vývojových potřeb k objevení a adaptaci do světa. Poskytujeme tak dětem bezpečné, šťastné a zdravé prostředí pro jejich vývoj.“ Koncept montessori je vytvořen na základě potřeb dítěte učit se – dozvídat se, objevovat, zkoušet, komunikovat a socializovat. „Cílem je děti provázet a stimulovat k tomu, aby objevovaly různé světy, rozvíjely samostatnost, lásku, oboustranný respekt a nezávislost,“ dodává Petra Šlencová Bílská.

montessori_Elisa_11

Prioritou jsou spokojené děti

Školička není velká – a je to podle Petry dobře. „Malá komunita umožňuje dopřát dětem potřebnou péči tak, aby co nejvíce využily vlastní potenciál ke zvládání každodenních činností. Naší prioritou jsou spokojené a šťastné děti, které jsou schopné se samy svléknout, obléknout, obout či zout. Děti taky vedeme k péči o prostředí, zdvořilému chování, seberealizaci v hudbě a pohybu, ve výtvarném umění nebo senzomotorickým dovednostem. Každému dítěti vedeme přehled o jeho vývoji a zaznamenáváme tam, co a na jaké úrovni již zvládlo. Věkové rozmezí ve školičce je od 18 měsíců do 3 let. „Tato skladba třídy podporuje individuální přístup ke každému dítěti v rámci jednotlivých činností komunitního života,“ dodává Petra. Všechny aktivity vedou k samostatnosti, podpoře sebevědomí. „Děti se rozvíjejí v prostředí, které je jim šité na míru,“ zdůrazňuje zakladatelka Marché Montessori školičky.

skolka_prostor

Odloučení děti zvládají díky citlivému přístupu

Na otázku, jak zejména ty hodně malé děti zvládají odloučení od rodiny, Petra Šlencová Bílská odpovídá: „Školička vlastně dítěti rozšiřuje rodinu, a podle toho se tady k dětem chováme. Velmi citlivě reagujeme a pracujeme s každým dítětem a jeho potřebami při adaptační fázi. Je důležité, aby rodiče nenechávali dítě ráno ve škole ve spěchu a stresu. Ovšem díky odloučení se děti rozvíjejí v novém sociálním kontextu, učí se spolupracovat s dětmi a učitelem, rozvíjejí zájem o nové školkové aktivity, včetně orientace v nové denní rutině. Stejně tak přichází pochopení, že rodiče potřebují odejít za svou prací a ony stráví tento čas bez nich v podmínkách svých vlastních pravidel,“ říká Petra.

cesani

A proč to Petra Šlencová Bílská vůbec dělá?

Práce s batolaty je krásná, zodpovědná, ale bezpochyby i náročná. I přesto, že jim nabízíme reálné činnosti, které mají smysl a cíl, nedělají to pro výsledek, ale pro prožitek. Vždycky, když vidím malé neposedy, jak se dokážou soustředit a jsou zahloubaní v obrovské bublině zájmu, mám nepopsatelně úžasný vnitřní pocit. Mnohdy mi přijde až neuvěřitelné, co všechno dokážou a s jakou bravurností objevují svět. Bere až dech, s jakou hrdostí se radují, že to dokázali. Stačí jim činnost správně nabídnout a pozitivním opakováním se můžou zdokonalit. Na nás je už jen důvěra, pochopení a trpělivost. Není dobré mít vůči dětem příliš velké očekávání, protože to pak vede ke zklamání dospělých.

Screen_shot_2013-11-05_at_15.33.07

Více o Petře:

  • Od ukončení oděvní školy, kde vystudovala módní návrhářství, se věnuje vlastní tvorbě jako módní návrhářka a stylistka.
  • Montessori pedagogice se věnuje již pátým rokem, je zakladatelkou miniškolky pro děti od 18.měsíců do 3 let a internetového obchodu Marché Montessori.
  • Má 2 syny - Sebastiana (5,5) a Olivera (2,5).

Více na: www.marche-montessori.com

Související články

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku