Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Trendy z Paříže: vintage, stop plýtvání a osobité vůně

Jako všichni jsem zprávami z Paříže znepokojená, ale zároveň si myslím, že není dobré všeobecně přiživovat strach a negativitu. Ráda bych tedy množství negativních zpráv vyvážila pozitivní vzpomínkou v naději, že se brzy znovu budeme do Paříže vracet za slavným joie de vivre – za radostí ze života.

Ivona Šouralová | 4. 12. 2015
Miluju umění, architekturu a památky, nicméně v Paříži je pro mě inspirativní už jen to, že chodím ulicemi a dívám se do obchodů. Sleduju trendy a způsob, jak vznikají a míchají se. Myslím, že pro každého, kdo má kreativní profesi nebo je zaměřený na kulturu, miluje výtvarné umění, hudbu, módu nebo jídlo, je vždy velký požitek ocitnout se v Paříži.
 
Nocleh? Pronajměte si byt! 
Pronajali jsme si byt v našem oblíbeném horním Marais, které je všeobecně považované za „bobo základnu“ (bourgeois bohemians jsou lidé, kteří kombinují lifestylové požitky s nekonformními přístupy – pozn. redakce). Tahle část Paříže asi nejvíce reprezentuje svobodomyslný styl života, radost a kulturu, proto není náhodou, že k nedávným teroristickým útokům došlo ve čtvrti, která s Marais sousedí, vždyť to jsou hodnoty, které teroristům vadí. Každopádně všem, kdo by chtěli v Paříži strávit delší dobu, doporučuji namísto hotelu pronajmutí bytu, který vám spolehlivě dodá pocit, že jste jedním z Pařížanů – chodíte s nimi na úžasné místní trhy, vyberete si, co se vám líbí, a uvaříte si naprosto autentické jídlo z místních produktů. Pokud bydlíte v hotelu, jen závistivě koukáte na místní, co všechno si nesou domů k večeři. Nemluvě o větším pohodlí a také menších nákladech. My jsme se navíc během týdne spřátelili s našimi sousedy, takže jsme si skutečně připadali jako právoplatní obyvatelé Paříže.
 
Invaze asijských turistů
Podle statistik je Francie nejnavštěvovanější zemí na světě, a tak je Paříž také nejturističtějším městem na světě. Poslední dobou město zaznamenává zejména velký příliv asijských turistů se svými přesnými seznamy památek, které musejí vidět, a obchodů, kde nakupovat. Dnes tak na proslavené památky Notre Dame, Musée D’Orsay nebo Eiffelovku stojíte několikahodinové fronty. Co s tím? Buď se už předem psychicky připravíte a přivstanete si, abyste přišli ráno před otevírací dobou, nebo si zjistíte dny, kdy jsou některé památky otevřené do večera – například pro muzea to je čtvrtek. Případně doporučuji si zajistit lístky dopředu přes internet.
 
Musée Picasso
Místem, kam se vždycky v Paříži vydáváme, je nedávno znovuotevřené Musée Picasso (www.museepicassoparis.fr). Zde jsme se zatím s velkými frontami nesetkali. Kromě toho, že budova samotná je úžasná včetně interiérů, kde je nábytek a lustry od Giacomettiho, najdete zde sbírku zaměřenou na Picassův sobní život, která se pravidelně obměňuje, a samozřejmě další výstavy. Kromě totálně nové expozice nás také potěšila káva se sklenkou šampaňského v kavárně na střešní terase budovy. Vřele doporučuji!
 
Heslem dne je vintage
Tento trend vidíte nejen v obchodech s nábytkem, které prodávají mix starožitností z 50., 60., 70. a 80. let dohromady s novými kousky, které působí industriálně, místy ošoupaně. To, co se dřív nazývalo eklektické, je teď vintage. Pokud kupujete vintage, jste zároveň ekologičtí, recyklujete, a tak nemusíte mít špatné svědomí z přílišného konzumismu. Vintage se promítá nejen do obchodů s nábytkem, ale i oblečením. Tentokrát jsem viděla velké množství secondhandů i na místech, kde byste to nečekali: v blízkosti Palais Royal, kde jsou tradičně luxusní butiky s haute couture, z druhé strany vyrostly secondhandy, které velmi lákavě prezentují směs obnošených šatů, plastových šperků a použitých kabelek Chanel. Nejpatrnější byl tento trend v tradičním obchodním domě BHV v Marais (www.bhv.fr), kde bylo celé jedno patro věnované secondhand módě pod názvem Marché Vintage.
 
Manifest proti plýtvání
Tato kniha, kterou sepsal francouzský poslanec Arash Derambarshe bojující například za to, aby se prošlé jídlo z obchodních řetězců rozdávalo bezdomovcům, je totálním vyjádřením současného pařížského trendu v životním stylu. Najdete v něm spoustu rad, jak neplýtvat potravinami a využít to, co je zdánlivě už nepoužitelné – například vychladlou vodu, ve které jste vařili zeleninu, použijte na zalévání květin. Staré pomeranče nevyhazujte, ale pět minut je povařte a pak z nich máte skvělý džus. Ironií je, že mnozí bobo obyvatelé ekologicky spotřebovávají prošlé potraviny, ale pak jdou a koupí si kabelku za tři tisíce eur.
 
Modrý Chanel
V době našeho pobytu Chanel zrovna otevřel svůj nový butik, který má více uměleckou image: kromě toho, že sídlí v Marais, má úžasně vytvořený interiér v industriálním duchu – bílé trámy, kovové traverzy, kovové doplňky, jakoby rozteklé logo. Samotné modré logo dle mého názoru Karl Lagerfeld vytvořil inspirovaný sochou Yvese Kleina vystavovanou v Centre Pompidou. A nakonec proč ne – v Paříži se všichni inspirují vším a je to naprosto přirozené. Butik je zaměřený na dekorativní kosmetiku a limitované série parfémů. Všimla jsem si, že zde už nerozlišují dámské a pánské parfémy, důležitá je vaše osobnost. V butiku mě zadarmo nalíčili, zřejmě si všimli barvy mého laku. Vybrala jsem si ho ještě před odjezdem v Praze a zde jsem zjistila, jak je identický s novým logem. Takže pokud chcete být in v Chanel duchu, pořiďte si lak v barvě Vibrato.
Boutique Chanel Beauté najdete na 40 rue des Francs-Bourgeois 75003 Paris.
 
Parfémy od Marie Antoinette
Pokud si chcete z Paříže odvézt něco výjimečného, zajděte si do parfumerie Marie Antoinette, www.marieantoinetteparis.fr, která se specializuje na historické parfémy, které jsou například i sto let staré. Momentálně nabízejí jako jeden ze dvou obchodů na světě reedici parfému Fame z roku 1925. Také zde nabízejí parfémy od Roberta Pigeta, velmi progresivního francouzského návrháře 20. a 30. let. Byl známý svými výstředními parfémy a tím, že snad jako první měl „nos“ ženu. Jak jsem se dočetla – parfémy, které jsou nezapomenutelné, musí obsahovat určitou disharmonii, jako například Chanel No.5 nebo právě Piguetův Bandit.
 
Příjemní Pařížané
Všeobecně se traduje, že jsou Pařížané nepříjemní, ale my jsme si tentokrát užili pravý opak. V Marais se například můj manžel Michael skamarádil s místním šperkařem, který jezdí do práce na skateboardu a do svých prstenů obtiskuje texturu chodníku, aby měly větší šmrnc. Bylo to prostě další setkání, které zapadá do konceptu joie de vivre – radosti ze života. 
 
Autorka je designérkou v Le Patio Lifestyle
Trendy z Paříže: vintage, stop plýtvání a osobité vůně