Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Většina žen se stydí za svou postavu, ukázal nový výzkum

Podle nejnovějšího výzkumu se naprostá většina žen stydí za své tělo, zatímco muži jsou vcelku spokojení. Ale je chyba opravdu v tom, jakou máme postavu nebo tvář? Není problém trochu jinde?

Ivona Šouralová | 5. 01. 2016

Foto: Brightside.me

Online magazín Yahoo Health vymyslel pro své čtenáře a čtenářky jedno velké předsevzetí – usmířit se v roce 2016 se svým tělem (což hodlá podporovat sérií motivačních článků). Na základě svého nejnovějšího internetového průzkumu totiž zjistil, že ne všichni o svém těle dokážou smýšlet pozitivně. A co víc, dvakrát častěji se ve špatném světle vidí ženy než muži. 

ČTĚTE TAKÉ: Tělo 2015: Revoluční kalendář Pirelli, padesátiletá Bond girl a sexy „pivní“ pupky

Na dva tisíce zpovídaných ve věku od 13 do 64 let mělo vyjádřit, jestli o své postavě smýšlí spíše pozitivně, negativně, neutrálně nebo ambivalentně (jednou dobré, podruhé nenávist). Výsledky? 20 % mužů se přiklonilo k pozitivnímu postoji, v porovnání s 11 % žen.

Když přihlédneme k věku, je rozdíl ještě větší – kladně či neutrálně na své tělo totiž nahlíží na 71 % teenagerů, zatímco u holek to bylo jen 34 % (což opačnou optikou znamená, že dvě třetiny dospívajících dívek na sobě vidí hlavně chyby).

Ženy z generace millenials, tedy dnešní dvacetileté a třicetileté, jsou se svým tělem smířenější, ale zase ne o tolik – těch spokojených nebo těch, co už to tolik neřeší, je jen 41 %. Spokojených mužů je zase o chlup méně než v mladší generaci – 67 %.

A teď to nejhorší: 94 % teenagerek a 95 % žen z generace millenials uvedlo, že už se za své těo někdy v životě stydělo. Takže skoro všechny... 

Kdy jsou ženy se svým tělem nejspokojenější? Z výzkumu vyplynulo, že když je jim mezi 35 a 54 lety – týká se to ovšem jen 13 % žen. 

ČTĚTE TAKÉ : 5 silných citátů silných žen

A proč jsou obecně muži spokojenější než ženy? „Zkrátka tak často nebývají terčem kritiky. Ve společnosti je normou komentovat spíše ženské tělo než mužské,“ vysvětluje psycholožka a expertka na problematiku vnímání těla Sari Shepphird.

A dodává: „Dávejte si pozor, jak o svém těle mluvíte. Když se zaměříte na to dobré nebo zaujmete neutrální postoj, dáte tím dobrý příklad i svým dětem.“ Výzkum totiž mimo jiné ukázal, že lidé, jejichž matka nebyla přehnaně sebekritická (třeba co se týče své váhy), jsou sami se sebou o 40 % spokojenější. 

Zdroj: Yahoo Health

Související články

Móda

<span>Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?</span>

Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?

Zdraví

<span>Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví</span>

Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví

Dobrý nápad

<span>Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?</span>

Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?

Krása

<span>Účesy vhodné pro ženy po 30, 40 a 50: Najděte si ten svůj, ve kterém zazáříte</span>

Účesy vhodné pro ženy po 30, 40 a 50: Najděte si ten svůj, ve kterém zazáříte