Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Bydlení: Malý velký rodný dům

Z ulice se dům ve staré Příbrami tváří jako malý, nezajímavý, ale láká zelenými dveřmi. Za nimi se ukáže skutečná podoba! Směrem od zahrady má nápaditě členěné obydlí č.p. 37 styl.

Jana Kantorová | 24. 08. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

Vládl leden, byla zima a všude sněhové závěje. Do toho mrazu se nechtělo druhorodičce ani porodníkům. „Tak jsem se mamince narodila tady v patře,“ ukazuje Marie Magdaléna Wichsová, současná majitelka domu, který zdědila po prarodičích a kde vyrůstala. Ač pak žila a žije v Praze, místa dětství se vzdát nechtěla. Tak mu vrátila původní tvář, pravda v potu té své... Renovovala ho totiž od roku 2002 sedm let. „Dlužila jsem to prarodičům. Oni vybudovali dům, a já bych ho prodala? Ne!“ zamýšlí se paní zdejšího objektu. Občas někdo pomohl a pak se objevil i šikovný pan stavitel. Dcery mámu podporovaly a dům si také zamilovaly. Stejně jako vnoučata a další přátelé.  

 

Galerie: Rekonstrukce rodného domu v Příbrami
Mohlo by se vám líbit

Chata na kolech jako laciné bydlení pro všechny, kteří milují přírodu, minimalistický design a maximální soběstačnost

Únik do klidu a přírody vyhledává stále víc lidí. Pořídit si ale chatku je nejen ekonomicky náročné, ale čeká vás s ní spousta starostí. Jako ideální kompromis se tak ukazují miniaturní dřevostavby, které mají jen samá pozitiva.
marianne.cz

STAVENÍ ZVENKU MATE TĚLEM 

„Já poznala Magdu v Činoherním klubu, kde jsem dělala koncerty s hosty. Od té doby mám pocit, že se známe celý život,“ vzpomíná šansoniérka Zlatka Bartošková. I té se stal kamarádčin letní příbytek zázemím. Jezdí sem odpočívat, pilovat songy, nabírat sílu. Svou rodinu nezná, osud ji zavál až do dětského domova. „Tady u Magdy jsem pustila kořeny a pocítila domov,“ krčí rameny Zlatka. Náruč jí otevřel dům postavený roku 1892, jakmile přijela a vstoupila. „Děda ho koupil od movitého rady. Našel si totiž v okolí slečnu, mou babičku, chtěl se oženit a zřídit elektrozávod,“ uvádí Magda. Stalo se! V domě ve svahu prarodiče bydleli, měli elektroobchod, výrobu i sklady. Nástup nového režimu po únoru 1948 její děda, podnikatel František Vačkář, nikdy nepřijal. O firmu i obchod přišel a do domu mu byli dosazeni nájemníci

Mohlo by se vám líbit

Byt po babičce si zrekonstruoval tak, aby v něm byl cítit jeho silný́ vztah k barvám, kovu, dřevu, a hlavně severské tradici

Z klasické kompozice tradičního maloměstského nájemního bytu z 19. století vznikl nádherný otevřený prostor se všemi potřebami současnosti. Interiér nese osobní styl designéra a nového majitele v jednom.
marianne.cz

KOUZLO DOMINUJÍCÍ PAVLAČE 

Klenotem je krytá pavlač. Ta dům jako pochozí zdobila už od počátku, jenže byla oddělena od pokojů a bez vytápění. Po přestavbě rozšířila obytný prostor a dostala zateplení. Obytným pokojům v patře přivádí světlo, které zvýrazňuje i původní dřevěnou podlahu. „Snažila jsem se vše držet ve stylu a duchu, který pamatuju jako malá. V interiéru i exteriéru. Spoustu starých věcí jsem snesla z půdy a do původního stavu dávala nejen je, ale i omítku a nátěry, plus maličkosti,“ ukazuje Magda Wichsová na zámky dveří, dlažbu a staré věšáky. Co se na dům nalepilo v 60. letech, odstranila. A pokračuje. 

Mohlo by se vám líbit

Starší manželé se s odvahou pustili do rekonstrukce letitého bungalovu

Rose a Ben žili dlouhá desetiletí v bungalovu, který potřeboval radikální opravu. Oslovili proto designéra Marka Szczerbického, který přeměnil zašlý interiér na moderní dům snů.
marianne.cz

S DUŠÍ KOLÉBKY 

„To místo mě nabíjí a inspiruje. Připravuji se tu na skoro bilanční CD a zářijový koncert v Dejvickém divadle v Praze,“ dodává Zlatka, jíž Magda líčí, že se nyní zaměří na zahradu. Je pro divokou, kde bude japonský altánek a malé dědovo muzeum. Zatím si dámy dělají na zahradě u ohně venkovní obyvák s křesly, „babiččinou“ stojací lampou a vínem. „Mám teď malebný kout. Ale pamatuju štěkot psů a křik bachařů, kteří v 50. letech hlídali politické vězně, když stavěli za dráty zdejší sídliště. To je druhá tvář místa,“ posteskne si Magda. Dnes je dům oběma místem radosti a klidu, a protože dobré se má vracet, na začátek roku 2023 chystá Zlatka v příbramském divadle koncert k nové desce. 

Mohlo by se vám líbit

Chata, která je malá zvenku, ale prostorná uvnitř

Když si mladá norská dvojice našla krásný, ale hodně členitý pozemek na okraji fjordu Beitstadfjorden, věděla, že chata, která tu jednou bude stát, nemůže být jen tak ledajaká. Musí jim nabídnout pohodlné zázemí po dlouhých tůrách, které mají tak rádi a ochranu před rozmary norského počasí. Musí vypadat tak, aby zapadla do krajiny a rozhodně musí umožnit panoramatický výhled do nádherné přírody.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Kuchyň jako základ, kde se vaří, peče, diskutuje u stolu i oknem zvenku, pak se ochutnává, pije... Zkrátka pohoda! 
  • Salon v patře je nejoblíbenější místností Zlatky i Magdalény. V létě, v zimě... Dominují mu stará kamna a lustry z prodejny majitelčiných prarodičů. 
  • Směrem od zahrady skýtá objekt majitelům a návštěvám intimnější prostor i klidné zázemí. Tady je cítit styl Provence, stejně jako prvorepublikové Příbrami. 
  • Stoleté vinné keře a meruňka sem patří jako zelená na dveřích, rámech špaletových oken a lavičce. Dům vyzařuje pohodu. Pro Magdinu rodinu je místem radostného setkávání. I cizím se odsud nechce pryč. 
Mohlo by se vám líbit

Rekonstrukce staré kamenné chalupy byla velký oříšek, výsledek ale rozhodně stál za trochu těch stresů

Historická kamenka je umístěná v lázeňském trojúhelníku západních Čech a její stav byl žalostném stavebně-technickém stavu. Rekonstrukce byla nutností a majitelé se rozhodli, že se pokusí zachovat co nejvíc detailů, aby byl výsledek autentický a neubral nic na původní kráse stavby.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Zábava
Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Psychologie
Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku