Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Renovace starých oken: Jak je správně natřít a zateplit?

Stará dřevěná okna jsou nádherným architektonickým prvkem, který spousta lidí nemá to srdce nahradit čímkoliv jiným. Pokud i vy bydlíte ve stoletém domě s duší a svá původní okna nedáte ani za nic, musíte se o ně dobře starat. Na pořádnoou generálku je ideální čas právě v létě a my vám poradíme, jak okna správně očistit, natřít i zateplit!

Terezie Benoni | 16. 03. 2022

Jak natírat dřevěná okna?

Se špaletovými neboli kastlovými okny se setkáváme už po staletí ve starších zástavbách. Jde o osvědčenou konstrukci dřevěných oken s vysokým útlumem hluku a poměrně dobrou tepelnou izolací. Svou elegancí a propracovaností detailů se okna podílejí na architektonické tváři historických budov; mají své kouzlo a vypadají velmi pěkně, ale jen když jsou v dobrém stavu. Pokud máte doma špaletová okna a nepomýšlíte na výměnu, případně jste si pořídili nová, vyrobená na zakázku tak, aby vypadala jako ta původní a aby vzhled domu zůstal zachován, dopřejte jim nový nátěr. 

Mohlo by se vám líbit

Nemoderní dům z roku 1969 proměnili ve vilu inspirovanou Bauhausem

K radikální změně domu, který dispozičně zcela nevyhovoval a také stylem dávno vyšel z módy, se rozhodli dva mladí lidé ve švédském městečku Särö. Do rekonstrukce se dali ve stylu Bauhaus, tedy jedné z nejvýznamnějších avantgardních škol umění, designu a architektury. Do domu se jim povedlo dostat maximum denního světla a z okolní krajiny udělali součást domova.
marianne.cz

Obrousit nebo naleptat?

Základem je dobrá příprava. Stará okna jsou často opatřená několika vrstvami barevného nátěru, který je potřeba nejprve dostat dolů, a to pokud možno bez velké dřiny. Staré nátěry lze odstraňovat chemicky i mechanicky, záleží na konkrétním povrchu, ale menší námaha bývá spojena spíše s chemickou cestou pomocí odstraňovače starých nátěrů. I tento způsob ale vyžaduje dobroušení. Chemikálie povrch naleptá a starý nátěr pak jde snadno dolů špachtlí nebo nožíkem. Druhou variantou je opalování horkovzdušnou pistolí. Počítejte s tím, že po opálení zůstanou na povrchu mastné zbytky nátěrů a pryskyřice. Proto je nutné potom dřevo ještě přebrousit brusným papírem a důkladně omýt ředidlem.

Mohlo by se vám líbit

Katka a Honza se rozhodli svůj dům spálit na uhel

Milovníci vaření, bylinek, zvířat i dětí. Pro ně navrhli Mjölk Architekti dům, který je obložený opalovanými prkny. Proto si už při svém vzniku dům vysloužil přezdívku „uhlík“.
marianne.cz

Barva musí vydržet všechno

U nových oken se vyplatí použít systémové řešení. To se zpravidla skládá z fungicidního napouštědla, které zajistí hloubkovou ochranu s dlouhou životností. Následuje základová barva, ideálně ze stejného systému. Pro dokonalý vzhled se potom často používá tzv. plnicí barva. Následuje vrchní barva v dostatečné tloušťce, zpravidla ve dvou vrstvách. Obecně musí být barva na okna dostatečně pružná, vyrovnávat výkyvy teplot, musí být vodoodpudivá, obsahovat UV faktor a neodlepovat se ani při vysoké teplotě a tlaku. Vybírat lze mezi systémy vodou ředitelnými nebo syntetickými. Odborníci většinou doporučují spíše než nátěry typu 2v1 nebo 3v1 volit systém skládající se ze samostatných vrstev - napouštědlo + základ + vrchní barva.

Info ikona
Při aplikaci nátěru je důležité, aby barva vytvořila těsnění. Proto se natírá i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Pomožte si krycí lepicí páskou, kterou nalepte na sklo 2–3 mm od okraje okenního křídla. Pásku odstraňte, když je barva téměř suchá. Kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou. Balakryl Uni, vodou ředitelná vrchní barva k novým i renovačním vrchním nátěrům kovu, dřeva, PVC, betonu, omítek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru, prodává Balakryl.cz

Při aplikaci nátěru je důležité, aby barva vytvořila těsnění. Proto se natírá i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Pomožte si krycí lepicí páskou, odstraňte ji, když je barva téměř suchá – kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou.

Stará okna dobře připravte

Nová okna lze natírat i lazurou. V tom případně nejprve použijte fungicidní napouštědlo, poté pro dobré zakotvení nátěru jednu vrstvu tenkovrstvé lazury a nátěrový postup zakončete silnovrstvou lazurou v jedné nebo lépe dvou vrstvách. Zatímco v případě nových oken se můžete pustit rovnou do natírání, u těch starých je nutné nejprve nesoudržný starý nátěr odstranit (mechanicky, horkovzdušnou pistolí nebo chemicky), následně použít fungicidní napouštědlo a poté vyrovnat nerovnosti pomocí tmelu. Pak už je postup stejný jako u oken nových. 

Info ikona
Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu, tato místa je nutné opět opravit. Tmel nanášejte až na povrch, který je napuštěný napouštědlem! Tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců, proto se k jeho přetření vraťte ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí. Foto: Balakryl

Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu, tato místa je nutné opět opravit. Tmel nanášejte až na povrch, který je napuštěný napouštědlem! Tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců, proto se k jeho přetření vraťte ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí.

Dají se zateplit i stará okna?

Původní špaletová okna se sice nemohou srovnávat s novými eurookny nebo plastovými okny s izolačními trojskly, ale pokud chcete únik tepla alespoň částečně snížit, máte možnost je nechat zateplit. To lze provést výměnou skla, původní okna ale musí být dobře udržovaná a nesmí být shnilá (drobné defekty však opravit lze). Výměnou původního skla za izolační dvojsklo společně s aplikací silikonového těsnění kolem rámu lze dosáhnout výborných parametrů téměř srovnatelných s novými okny. Jedná se nejen o tepelnou izolaci, ale také o izolaci protihlukovou. Další alternativou, jak snížit ztráty tepla až o 60 %, je izolační fólie, která snižuje zároveň také riziko úrazu a navíc stejně jako všechny ostatní typy okenních fólií chrání před UV paprsky, přičemž propouští až 90 % slunečního světla. Její výhodou je snadná instalace, při které není třeba ani vyjmout sklo z rámu, stačí ji pouze nalepit na vnitřní stranu skla.

Zdroj: Balakryl

Mohlo by se vám líbit

Byt plný umění v bývalé tovární hale

Stará tovární budova ve švédském hlavním městě byla přebudovaná na bytový dům. Podařilo se dochovat vysoké stropy a industriální detaily. Jak se da zařídit byt se stropy vysokými čtyři a půl metru tak, aby byl útulný?
marianne.cz

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete