Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Renovace starých oken: Jak je správně natřít a zateplit?

Info ikona
Oprýskaný lak je hezký jen na fotkách, dřevu ale neprospívá. Vezměte svá okna do parády, v létě je na to nejlepší čas! Foto: Pixabay.com

Stará dřevěná okna jsou nádherným architektonickým prvkem, který spousta lidí nemá to srdce nahradit čímkoliv jiným. Pokud i vy bydlíte ve stoletém domě s duší a svá původní okna nedáte ani za nic, musíte se o ně dobře starat. Na pořádnoou generálku je ideální čas právě v létě a my vám poradíme, jak okna správně očistit, natřít i zateplit!

Terezie Benoni | 16. 03. 2022

Jak natírat dřevěná okna?

Se špaletovými neboli kastlovými okny se setkáváme už po staletí ve starších zástavbách. Jde o osvědčenou konstrukci dřevěných oken s vysokým útlumem hluku a poměrně dobrou tepelnou izolací. Svou elegancí a propracovaností detailů se okna podílejí na architektonické tváři historických budov; mají své kouzlo a vypadají velmi pěkně, ale jen když jsou v dobrém stavu. Pokud máte doma špaletová okna a nepomýšlíte na výměnu, případně jste si pořídili nová, vyrobená na zakázku tak, aby vypadala jako ta původní a aby vzhled domu zůstal zachován, dopřejte jim nový nátěr. 

Mohlo by se vám líbit

Obrousit nebo naleptat?

Základem je dobrá příprava. Stará okna jsou často opatřená několika vrstvami barevného nátěru, který je potřeba nejprve dostat dolů, a to pokud možno bez velké dřiny. Staré nátěry lze odstraňovat chemicky i mechanicky, záleží na konkrétním povrchu, ale menší námaha bývá spojena spíše s chemickou cestou pomocí odstraňovače starých nátěrů. I tento způsob ale vyžaduje dobroušení. Chemikálie povrch naleptá a starý nátěr pak jde snadno dolů špachtlí nebo nožíkem. Druhou variantou je opalování horkovzdušnou pistolí. Počítejte s tím, že po opálení zůstanou na povrchu mastné zbytky nátěrů a pryskyřice. Proto je nutné potom dřevo ještě přebrousit brusným papírem a důkladně omýt ředidlem.

Mohlo by se vám líbit

Barva musí vydržet všechno

U nových oken se vyplatí použít systémové řešení. To se zpravidla skládá z fungicidního napouštědla, které zajistí hloubkovou ochranu s dlouhou životností. Následuje základová barva, ideálně ze stejného systému. Pro dokonalý vzhled se potom často používá tzv. plnicí barva. Následuje vrchní barva v dostatečné tloušťce, zpravidla ve dvou vrstvách. Obecně musí být barva na okna dostatečně pružná, vyrovnávat výkyvy teplot, musí být vodoodpudivá, obsahovat UV faktor a neodlepovat se ani při vysoké teplotě a tlaku. Vybírat lze mezi systémy vodou ředitelnými nebo syntetickými. Odborníci většinou doporučují spíše než nátěry typu 2v1 nebo 3v1 volit systém skládající se ze samostatných vrstev - napouštědlo + základ + vrchní barva.

Info ikona
Při aplikaci nátěru je důležité, aby barva vytvořila těsnění. Proto se natírá i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Pomožte si krycí lepicí páskou, kterou nalepte na sklo 2–3 mm od okraje okenního křídla. Pásku odstraňte, když je barva téměř suchá. Kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou. Balakryl Uni, vodou ředitelná vrchní barva k novým i renovačním vrchním nátěrům kovu, dřeva, PVC, betonu, omítek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru, prodává Balakryl.cz

Při aplikaci nátěru je důležité, aby barva vytvořila těsnění. Proto se natírá i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Pomožte si krycí lepicí páskou, odstraňte ji, když je barva téměř suchá – kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou.

Stará okna dobře připravte

Nová okna lze natírat i lazurou. V tom případně nejprve použijte fungicidní napouštědlo, poté pro dobré zakotvení nátěru jednu vrstvu tenkovrstvé lazury a nátěrový postup zakončete silnovrstvou lazurou v jedné nebo lépe dvou vrstvách. Zatímco v případě nových oken se můžete pustit rovnou do natírání, u těch starých je nutné nejprve nesoudržný starý nátěr odstranit (mechanicky, horkovzdušnou pistolí nebo chemicky), následně použít fungicidní napouštědlo a poté vyrovnat nerovnosti pomocí tmelu. Pak už je postup stejný jako u oken nových. 

Info ikona
Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu, tato místa je nutné opět opravit. Tmel nanášejte až na povrch, který je napuštěný napouštědlem! Tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců, proto se k jeho přetření vraťte ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí. Foto: Balakryl

Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu, tato místa je nutné opět opravit. Tmel nanášejte až na povrch, který je napuštěný napouštědlem! Tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců, proto se k jeho přetření vraťte ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí.

Dají se zateplit i stará okna?

Původní špaletová okna se sice nemohou srovnávat s novými eurookny nebo plastovými okny s izolačními trojskly, ale pokud chcete únik tepla alespoň částečně snížit, máte možnost je nechat zateplit. To lze provést výměnou skla, původní okna ale musí být dobře udržovaná a nesmí být shnilá (drobné defekty však opravit lze). Výměnou původního skla za izolační dvojsklo společně s aplikací silikonového těsnění kolem rámu lze dosáhnout výborných parametrů téměř srovnatelných s novými okny. Jedná se nejen o tepelnou izolaci, ale také o izolaci protihlukovou. Další alternativou, jak snížit ztráty tepla až o 60 %, je izolační fólie, která snižuje zároveň také riziko úrazu a navíc stejně jako všechny ostatní typy okenních fólií chrání před UV paprsky, přičemž propouští až 90 % slunečního světla. Její výhodou je snadná instalace, při které není třeba ani vyjmout sklo z rámu, stačí ji pouze nalepit na vnitřní stranu skla.

Zdroj: Balakryl

Mohlo by se vám líbit