Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Našli svoji chalupu snů v heřmánku aneb Láska na první pohled

Info ikona
Láska na první pohled

Chalupu svých snů hledala Markova rodina dlouhých šest let. Nakonec ji našli až na  česko-polském pomezí v Broumovském výběžku. Ve vsi plné heřmánku.

Jana Kantorová | 6. 03. 2023

TEXT: LIBOR HRUŠKA

První věcí, která upoutá každou návštěvu, jež překročí práh starobylé chalupy, je podlaha v hlavní přízemní světnici. Těžko si specifika nevšimnout. Parkety? V roubence?! Překvapeni byli zpočátku i současní majitelé, teď si ale bez netradiční dřevěné podlahy svůj druhý domov nedokážou představit. „Před časem se tady zastavili někdejší vlastníci a vysvětlili nám, že parkety pocházejí z jedné staré tělocvičny. Do chalupy se sice moc nehodí, ale už mají patinu, tak jsme je tu nechali,“ říká Mark, který se spolu s manželkou Evou do roubenky v Broumovském výběžku zamiloval na první pohled. A to přesto, že šlo o pohled pouze zvenčí. Prohlídka se konala v zimě a realitnímu makléři zapadly na zahradě klíče do sněhu. Už je nenašel. Do Prahy se ale manželé vraceli pevně rozhodnuti, že dům koupí, aniž měli možnost prohlédnout si jeho interiér. Chalupa totiž splňovala všechna kritéria, která si stanovili. Hledali historickou roubenku za rozumnou cenu, která by stála na samotě či alespoň na klidném místě. A právě chalupa leží na Broumovem. Hlavní cesta, podél níž jsou rozesety chalupy, je slepá a za posledními staveními se zvedá zalesněný hraniční hřeben. Samota to sice není, ale klidu si tu lidé užijí.  

Galerie: Chalupa snů

Pryč s plastovými okny! 

Majitelé museli udělat nové rozvody vody a elektřiny i vyměnit střechu. Z bývalého chlívku pak vznikla technická místnost s tepelným čerpadlem a saunou. Plastová okna na odpis sice nebyla, ale Mark s Evou se rozhodli je vyměnit za dřevěná. Srdcem domu je už zmiňovaná velká světnice, která funguje jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj v jednom. Je plná starých krásných věcí, které sem přibyly až s novými majiteli. „Oba máme rádi lidové stavby. Pro inspiraci si chodíme třeba i do skanzenů a potom historické artefakty hledáme v elektronických aukcích,“ říká Mark a ukazuje svaté obrázky rozvěšené po stěnách. Vznikly tradiční technikou podmalby na skle.  

Mohlo by se vám líbit

Nestat se otrokem 

Mnoho lidí si chalupy pořizuje i proto, aby měli kde pořádat večírky pro kamarády. Mark s Evou jezdí na venkov pouze se svými dvěma dcerami, ve čtyřech. „Já jsem v práci neustále v kontaktu s lidmi a tohle beru jako oázu, kde si mohu odpočinout,“ přiznává šéf českých meteorologů. Až tady začal včelařit a vypnout může i při manuálních pracích, kterých je kolem starého domu vždy víc než dost. Dává si však pozor, aby se nestal otrokem chalupy. S rodinou tráví hodně času na cyklovýletech, a když je sezona, tak i na houbách. Od své profese se ale ani tady úplně odstřihnout nedokáže – na chalupě má malou meteorologickou stanici, na níž sleduje teploty a úhrny srážek. Meteorologie pro něj totiž není jen prací, ale i další životní láskou.  

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku