Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Pohádkové bydlení: Velké osudy za malými okny

Info ikona
Chalupa v Jizerských horách

Nad Jabloncem, v jednom kopci Jizerských hor, sedí chalupa, která hned vypráví. A má co! Prošly jí rukama řady osudů a ona zase rukama řady těch, kdo jí dávali tvář.

Jana Kantorová | 27. 06. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

Můj tchán tu chalupu koupil od města. Měl tím pádem tady, kousek od Jablonce, s manželkou hospodářství a trochu odpočinek. Tak to začalo,“ usmívá se Jiří, otec dnešní majitelky. Jenže osud míchal kartami... Roku 1977 tu začal s opravováním a budováním on se svou paní. Měli sem už delší dojezd, až z Prahy. 

Galerie: Bydlení jako v pohádce
Mohlo by se vám líbit

Starý styl je základ 

„Hlavní pro mne bylo zachovat styl roubenky. Střecha se dělala nová, ale trámy, které se obnažovaly i měnily, jsem se snažil udržovat v téže patině, aby sem zapadly,“ naznačuje Jiří s tím, že v chalupě dával a vyráběl novou dřevěnou podlahu; také tehdy přivedl i elektřinu a vodu, které tu nebyly. „Jestli tím neutrpěla horská romantika? No, vzpomenu-li na suchý záchod venku v zimě... Myslím, že ne,“ usmívá se ten, jehož štěstím a devizou je zručnost, nápaditost a chuť do práce.

Roubenku renovoval postupně hlavně sám, s nadšením. „Občas jsme tátovi měli – a máme – za zlé, že shromažďuje staré věci, pořád sem něco nosí, ale on většinu dokázal zužitkovat ve prospěch toho stavení,“ hodnotí otce dcera Daniela. Pro ni je chalupa místo, kde prožila dětství, dál se v ní cítí dobře i ráda odpočívá fyzickou prací na zahradě a komplet krášlením interiéru. „Nejvíc si tady užiju léto. Pak jsme tu delší čas, nikam nespěcháme. Ale i zima je tu hezká,“ míní u kávy v babičkovském hrnku. 

Mohlo by se vám líbit

Kouzlo pece i kuchyně  

Dvě místnosti v přízemí jsou tu nejfrekventovanější; útulná sednice s kuchyní, za níž je koupelna a naproti společenská místnost s pecí. „Pec jsem dělal nově, žádná tu nebyla, ani tálová kamna,“ popisuje ex-majitel s tím, že odsud se vyhřívá i další část chalupy. Jinak je tu ústřední elektrické topení nyní nastavitelné na dálku. V pokoji stojí i zajímavý stolek. „To je dědova závěrečná tovaryšská práce,“ přibližuje energický vousatý muž. Malý ponk opravil a vytvořil specifický artefakt, stejně jako o kus dál u okna odpočinkovou podestu na čtení.

Zdaleka ne vše tu byla „opravovací“ idyla. „Když jsme s bráchou dělali podlahy a vykopávali udusanou hlínu, narazili jsme na obrovský šutr, skálu! Nešlo ji rozbít,“ má v živé paměti bývalý automechanik, jemuž se podařilo sehnat souseda, starého kameníka: „Přišel jak na procházku, na šutr namaloval pár křížků, vrazil do nich klínky, potloukl je kladivem a kámen se rozpadnul!“ Vzdor tomu, že opravy objektu se konaly o víkendech a patřilo k nim časem zúrodňování zahrady, zbyl i čas na sousedy. „Vládla jiná atmosféra, víc jsme se znali, setkávali, pomáhali si. Uvidíme, kam povede nový styl,“ zamýšlí se pán už jiného domu. 

Mohlo by se vám líbit

Poklad po Němcích? 

Našly se jen knoflíky wehrmachtu. „Poklad je sama chalupa, její prostor. V patře v pokojích se vyspí až osm lidí,“ míní Daniela s tím, že jde o rodinu i známé. „Chystáme se chalupu i pronajímat fajn lidem, ať si u nás užijí volno,“ vybízí. Její táta postavil saunu, dodělá venkovní sezení, sprchu... Komfort! „Ale na důchod se sem chystám já! A těším se,“ žertuje Daniela, již lze kontaktovat na [email protected]

Mohlo by se vám líbit

Co by vás mohlo zajímat? 

  • Malebná roubenka je exteriérem „vítací typ“. Pohostinnost má objekt ve tváři, zahrada nabízí otevřenou náruč dětem. 
  • Útulnost, pohoda, život. To jsou první vjemy z více než stoleté chalupy na Jabloneckých Pasekách. Její vzhled je dílem šikovného Pražáka, což oceňuje jeho dcera, velmi živí vnoučci i přátelé. 
  • Šťastná chalupa. Koňské podkovy použil Danielin tatínek k výrobě držáků na záclonky. Vážně nosí štěstí? 
  • Do dnešní podoby se tu vše, zevnitř i zvenku, dodělalo před dvěma lety.  
  • Ze světnice s kuchyní je průhled do koupelny. I ta je dílem Jiřího. „Jsem tu rád, ale už na návštěvě u dcery,“ tvrdí pracovní nezmar, dle svých slov i vetešník. 
  • Koupelna je moderní, ale nese známky chalupy, což je záměr. 
  • Je libo věšák? Jedině z hoblíků. 
  • Jako u babičky působí nově zbudované pokojíky. V jednom je k dispozici stará kolébka, v níž se houpala i nynější Jiřího vnoučata. 
  • Pro kluky je chalupa velké dobrodružství, ač při hrách dochází i na hádky o lepší místo... Starší je kutil po dědovi. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku