Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Z původního domu zbyla jen zděná obálka se střechou

Krásná usedlost byla za komunistického režimu necitlivě přestavěná na sýpku. Vrátit budově její původní vznešenost dostali za úkol architekti z ateliéru ORA. Rozhodli se, že charakter ruiny zachovají jako memento.

Terezie Benoni | 4. 06. 2023

„Byli jsme osloveni rekonstruovat fascinující budovu. Našli jsme dům, který utrpěl značné škody. Bývalá usedlost byla za komunistického režimu přestavěná na sýpku. Dům byl zcela vypleněn a reorganizován za jiným účelem,“ vzpomínají architekti z ateliéru ORA. „Během první návštěvy jsme analyzovali strukturu budovy, výklenky a výčnělky a objevili původní formy. Navzdory předchozí neuvážené přestavbě dům neztratil nic ze své vznešenosti. Naopak způsob, jakým je umístěn, jak stoupá k nebi a jak odolává času, je zcela jedinečný.“ Dům najdeme v obci Jevíčko. Dá se říct, že z původní budovy zbyla pouze obálka se střechou. „Spolu s majiteli budovy jsme se zeptali, kam se má dům vrátit. Jakýkoli pokus o tradiční opravu by znamenal ztrátu charakteru ruiny. Rozhodně jsme nechtěli nějaké další napodobeniny. Navrhli jsme opravit současný stav romantických ruin a vytvořit tak nový dům uprostřed ruiny.“ Architekti se rozhodli strhnout vnitřní části budovy a vrátit její původní dispozici se dvěma podlažími místo tří, a to v původním měřítku. „S tím souvisí návrat k původnímu členění fasády. Bez sentimentu a v závislosti na potřebách rozvržení jsme v případě potřeby otevřeli další velké otvory. Postavili jsme nový, izolovaný dům do stávající zříceniny, který splňuje všechny současné energetické standardy. Konstrukčně zdravé dřevěné trámy jsme znovu použili jako prvky stropů a náhrad krovů. Většina materiálu zůstala na svém místě, jen přeskupena.“

Galerie: Dům uprostřed ruiny
Mohlo by se vám líbit

Nádherný venkovský dům v anglickém Somersetu

Panství bylo postaveno už v roce 1460 a v průběhu staletí se vzhled domu často domu. Co ale zůstalo je jedinečná atmosféra britského venkova.
marianne.cz

Prolínání odlišných světů

Mezi novou a původní strukturou je udržována větraná mezera a struktury se nedotýkají. Nová struktura je někdy mírně posunuta od staré. Okna přesně nezapadají do otvorů ve staré zdi a na některých místech je stará zeď přítomna také v interiéru. „Dochází k vizuálnímu prolínání obou světů. Nová budova proniká otvory ve staré zdi, a naopak stará zeď vstupuje novými okny,“ vysvětlují architekti z ateliéru ORA. „Projekt je naším manifestem toho, jak je možné zacházet se starými domy. Není nutné ztratit autentičnost stáří. Není nutné bourat, ani dogmaticky rekonstruovat. Přitom i v takovém případě je možné ekonomicky stavět s využitím moderních materiálů a dosáhnout požadovaných parametrů. Stejně jako dům respektoval svou historii od svého vzniku, byla zahrada navržena tak, aby se stala přirozenou součástí krajiny.“

Mohlo by se vám líbit

Vybavení bytu vznikalo přímo na místě

Nábytek z Ikea stačilo přetřít, nebo mu připevnit jiné nábytkové nožky. Designéři tohoto bytu dokazují, že omezený rozpočet nemusí být v ničem limitující.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Zábava
Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Psychologie
Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku