Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Krása: Přírodní péče o vlasy

Vlasová hygiena nebývala samozřejmostí a ještě naše (pra)babičky si vystačily jen s pomocí přírody. A dobře dělaly. Proč tedy ne i dnes?

Jana Kantorová | 3. 12. 2023

Připravily: LENKA RIGOVÁ a HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Ještě i v dnešní době stále převládá názor, že vlasy jsou čisté pouze po umytí silně pěnivými přípravky. Co na to naše vlasy a pokožka hlavy se však většinou začneme ptát, až když se ozvou lupy, svědění a podobné nepříjemnosti... Proto dost bylo chemie! Péče o vlasy v sofistikovanější podobě, než je voda s mýdlem, se stává novodobým trendem. Dříve se k regeneraci a kráse vlasů používaly panenské rostlinné oleje, vhodnou alternativu představují i v současnosti. Nejznámějšími oleji jsou jojobový a ricinový, využívají se hlavně k zábalům poškozených vlasů

Galerie: Správnou péčí lze obnovit krásu zničených vlasů
Mohlo by se vám líbit

Krása na poslední chvíli: Aby bylo tělo v plavkách dokonalé

„Na léto chci PEVNÉ tělo!“ ... řekne lehce nejedna žena. Ale dosáhnout toho je už kumšt. Způsobů existuje více, pár trumfů má i příroda. Nastal čas je zkusit!
marianne.cz

ZÁZRAČNÝ „OLEJ“ 

Jojobový olej je specialista na suché vlasy. Jedná se vlastně o vosk; obsahuje vysoký podíl mastných kyselin, hodně vitaminů a minerálů. Složením se podobá přirozenému kožnímu mazu, proto se skvěle hodí k péči o pokožku hlavy. A nejen o ni, jojobový olej dokáže pomoci kůži na celém těle. Má dokonce přirozený ochranný UV faktor (cca SPF 6), čímž přispívá také k ochraně pokožky před případným spálením. Působí rovněž na barvu vlasů, kterou umí rozjasnit a zvýraznit. Dodává vlasům lesk a jemnost a zároveň obaluje roztřepené konečky vlasů jako přírodní silikon. 

Mohlo by se vám líbit

Krásnější a chráněné vlasy? Vsaďte na péči, která se nesmývá

Dodají vlasům lesk i výživu, usnadní rozčesávání, ale taky je ochrání před teplem a UV zářením. Důvodů, proč přidat do své rutiny bezoplachové kondicionéry, je spousta.
marianne.cz

ZŘEDIT A ZAHŘÁT 

Také ricinový olej je vhodný pro podporu růstu silnějších vlasů a vousů, hojně se používá i na řasy. Obsahuje velké množství antioxidantů, mastné kyseliny a minerály, které posilují vlasové folikuly. Skvěle funguje v zábalech, jde však o olej poměrně hustý a na vlasy špatně aplikovatelný. Ideální je zředit ho s jiným olejem, a to v poměru 1:1. Směs se posléze zahřeje a nanese do vlhkých vlasů. Pak už jen lehce promasírovat pokožku hlavy, aby se účinné složky dostaly až ke kořínkům vlasů. Olej se nechává působit minimálně 30 minut, klidně i několik hodin. Ještě lepší vstřebatelnost zajistí zabalení vlasů do nahřátého ručníku. Doslova elixírem pro unavené, suché a lámavé vlasy je olejový zábal z panenského rostlinného oleje. Pro tmavé vlasy je ideální dýňový nebo makadamiový, pro světlé arganový či mandlový. 

Mohlo by se vám líbit

Podívejte se na své vlasy trochu jinak

Kolik pleťových přípravků vám stojí na polici v koupelně? A kolik na pokožku hlavy? Žádný nemáte? Možná právě to je příčina vašich problémů s vlasy.
marianne.cz

BYLINKY NEJEN PRO VŮNI 

V přípravcích vlasové kosmetiky hrály bylinky vždy nezastupitelnou roli. Nešlo jen o provonění a hraní s barvou vlasů, ale hlavně o účinky na vlasovou pokožku a růst vlasů. Nejjednodušší způsob použití léčivých rostlin k péči o vlasy představují éterické (esenciální) oleje. Vynikají svým protizánětlivým a antimikrobiálním efektem, pomáhají stabilizovat funkci mazových žláz v pokožce, a tak omezují vznik lupů.  

Které vybrat? 

  • Cypřiš stimuluje krevní oběh a podporuje prokrvení pokožky v oblasti vlasového váčku. Je vhodný v případech, kdy dochází k zánětům folikulu. Napomáhá vyrovnávat funkci mazových žláz. 
  • Rozmarýn působí pozitivně na prokrvení pokožky a tím posiluje vlasové kořínky. O rozmarýnu je známo, že mírně ztmavuje vlasy a také oddaluje jejich šedivění. 
  • Pimentovník známý pro své plody (nové koření) podporuje regeneraci vlasového váčku, čímž pomáhá aktivovat růst a hustotu vlasů. 
  • Cedr se přidává do přípravků k péči o mastné vlasy, proti lupům i padání vlasů. Vyrovnává produkci kožního mazu na adekvátní množství. 
  • Ylang-ylang je určený do přípravků pro mastnou pokožku a jeho vůně je ve složení vlasových přípravků oblíbenou součástí. 
Mohlo by se vám líbit

Cihlový dům v Maďarsku potvrzuje, že krása je v jednoduchosti

Intelektuální pár měl pro své architekty jasné zadání. „Potřebujeme obří knihovnu a klidné místo daleko od hluku Budapeště.“ Obě tato jejich přání se podařilo dokonale splnit.
marianne.cz

Mýt vlasy olejem? Ano! 

Netypický, přesto velmi šetrný způsob. Vlasové mycí oleje neobsahují složky, které by narušily přirozený ochranný film, dráždily pokožku a vysušily ji. Naopak, zklidňují ji při svědění a regenerují, dodávají lesk, posilují kořínky. A přestože nepění, vlasy dobře umyjí. Mycí oleje pro různé typy kštice objevíte například v řadě kosmetiky AKH. Výsledkem používání vlasových přípravků s čistě přírodním složením je krásně lesklá a zdravá hříva

Když se objeví paraziti 

I tehdy příroda nabízí řešení, a to v podobě neemového oleje. Ten hubí hmyzí dospělce, působí i jako odpuzující prostředek. Narušuje hormonální systém hmyzu, čímž mu ztěžuje jeho růst, líhnutí a kladení vajíček. Často se kvůli tomu přidává do přípravků pro hubení vší a jiných parazitů. Účinek se dá podpořit dalšími oleji, které hmyzu nevoní (tymián, čajovník, levandule, litsea cubeba). 

Mohlo by se vám líbit

Stoletý dům v Ostravě původně sloužil jako kanceláře, po důkladné rekonstrukci se vrátila jeho zašlá krása

Dům v centru Ostravy byl postavený už v roce 1908. Po letech chátrání se současný majitel rozhodl zrekonstruovat budovu tak, aby obnovil maximum původních prvků.
marianne.cz

Správná strava 

Jen kosmetika nezmůže všechno. Důležité je i složení jídelníčku. Co zařadit? Potraviny bohaté na minerály, hlavně zinek, selen a vitaminy C, A a E. Nedostatek zinku se často projevuje zvýšeným vypadáváním vlasů. Doplnit ho lze dýňovými semínky, vaječnými žloutky, hovězím masem.  

Zajímavosti:  

  • Pro snazší rozčesávání, ale i zvýšení lesku a navrácení zdravé síly vlasům se hodí také bylinné či ovocné octy. Stálicí je nedocenitelný ocet jablečný, dobře funguje rovněž ten malinový. 
  • Oleje se dávkují dle hustoty a délky vlasů. Koncentrovaných ale stačí opravdu jen pár kapek. 
  • Ricinový olej je dobré 2x týdně vmasírovat do vlasů a pokožky hlavy. 
Mohlo by se vám líbit

Pečující produkt, díky kterému budete konečně spokojená se svým účesem

Vysušené, lámavé, roztřepené, bez života – také dalo léto vašim vlasům zabrat? Nejvyšší čas jim to vynahradit pořádnou porcí lásky a péče, třeba intenzivní noční kúrou.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Dobrý nápad
Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit