Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Z otce na syna. Jan Laštovička oživil nostalgický porcelán s Karkulkou

Info ikona
Porcelán s Červenou karkulkou

Ranní kakao i večerní kaše budou zase o něco zábavnější! Na dně nové české sady porcelánu se totiž skrývá barevné překvapení, které u dětí vzbudí úsměv, u rodičů zase milou vzpomínku.

Terezie Benoni | 22. 10. 2022

Sortiment ryze českého hračkářství Hugo chodí bos se rozrostl o kolekce nádobí pro děti s obrázky dinosaura, králíka a holčičky s červeným čepečkem. Autorem prvních dvou ilustrací je Jan Laštovička, Karkulka pochází z dílny jeho tatínka Jiřího.

Galerie: Porcelán Jana Laštovičky
Mohlo by se vám líbit

Poklad z blešáku

„Já si to nepamatuji, ale hrnek byl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let poměrně velký hit a v Kotvě se na něj stály fronty. Asi hlavně proto, že se objevil v jednom záběru populárního filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku,“ vysvětluje Honza Laštovička a s úsměvem dodává: „Díky porcelánce Thun, kde soupravy vyrobili, dnes můžu jíst krupicovou kaši ze stejného nádobí jako v dětství.“ Když výtvarník na bleším trhu narazil na starý hrnek, začal přemýšlet nad reedicí: „První vzorky soupravy s motivem Červené Karkulky vznikly podle návrhu mého otce Jiřího Laštovičky už v roce 1976. Do výroby se dostal pouze hrnek, takže já byl asi jedno z mála dětí, možná jediné, které mělo vzorky celé soupravičky. Docela brzo jsem ji ale rozbil a vzpomněl jsem si na ni, až když jsem před zhruba dvěma roky koupil jeden uštípnutý hrnek s Karkulkou na bleším trhu. V domácím archivu jsem pak vypátral 40 let starý obtiskový arch se všemi motivy a začal přemýšlet nad reedicí,“ říká Honza.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku