Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Úchvatný domov s uměleckou duší

Jen malý kousek od historického centra půvabného východočeského města Litomyšle stojí dům, ve kterém se usídlila mladá rodina, jejíž vášní je tvoření. Zveme vás sem na návštěvu.

Eva Všetíčková | 26. 07. 2022

Jakoby přivinutý ke skále, která je mu po staletí oporou i prokletím, stojí v nenápadné litomyšlské uličce neobyčejný dům. Když před necelými deseti lety naposledy změnil majitele, stala se s ním zvláštní věc. Spolu s mladou rodinou Míly a Honzy Gloserových se v něm usídlil umělecký duch.

Galerie: Bydlení s uměním

Místo nového bytu starobylý dům

Učitelka výtvarné výchovy na střední pedagogické škole ovšem nechtěla o stěhování zpočátku ani slyšet. "Měli jsme v té době rezervaci a dokonce i zaplacenou zálohu na nový byt v jiné části města, když manžel přišel s tím, že je tenhle dům na prodej," vzpomíná. Zpočátku z něj opravdu nadšená nebyla a do koupě se nehrnula. Zlomilo se to v ní až po druhé návštěvě, při pohledu z okna v ložnici. Plusovými body přispěla také malá terasovitá zahrádka s venkovním sezením přiléhající k domu, jako stvořená k zahradnickým experimentům mladé paní i dobrodružným půzkumným výpravám její první dcery Bětky. K té později přibyla ještě o tři roky mladší Tonička a posléze ještě syn Vilém. A tak manželé rezervaci na nový byt zrušii, koupili dům a jak říká paní Míla, svého rozhodnutí nikdy nelitovali.

Info ikona
Částí obývacího pokoje je i pracovna paní domu

Příležitost pro šikovné ruce

Nespornu výhodou koupě byl i fakt, že nemovitost byla dlouhodobě obývaná a už předchozí majitelé tu udělali úpravy, které domu prospěly  a shodovaly se s představou Gloserových. Ti pak před nastěhováním jen vymalovali a vybudovali v patře toaletu, další změny přicházely až postupně a za pochodu. Jednu z těch větších doznala kupříkladu ložnice, jež díky skalnímu objetí trpěla vlhkem a tvořila se v ní plíseň. Získala proto nové jádro, které zmíněné neduhy vyřešilo. Z malé místnosti vedle garáže vznikla dílna, v níž začala Míla pořádat výtvarné kurzy pro děti, chodba v přízemí dostala novou dlažbu a přerod zažilo také původní schodiště. "My s manželem potřebujeme pořád něco kutit a tenhle dům nám k tomu pořád dává příležitost. Momentálně se chystáme předělávat podkroví.

Info ikona
Výhled z ložnice, kteráý rozhodl o koupi domu

Zachraňují, co se dá

Co se týká zařízení bytu, odráží jak manželovu sběratelskou vášeň a kreativitu, tak manželčin cit pro výtvarno. Snad každý kousek nábytku má svůj příběh, ať už se do domu přestěhoval z chalupy rodičů, z bazaru či truhlárny nebo z hromady odpadu určeného na spálení. Drobnější repase si Honza dělá sám, větší zadává malým firmám v okolí. Jeho posledním počinem je šlapací autíčko v retro stylu pro syna, které vytvořil poté, co v kovošrotu objevil jeho opuštěnou kostru. Lakované kartonové krabice na Vilémovy hračky jsou zase z Míliny dílny. Taky na jiných místech domu jsou patrné stopy její výtvarné činnosti, třeba akcenty v podobě jejího oblíbeného válečkového vzoru na stěně nebo jako podklad kuchyňské poličky, která během let několikrát změnila barvu i určení.

Info ikona
Chodba v patře

Chodba v patře bývala kdysi otevřená pavlač, takže sem i sněžilo. Dveřmi nad schdky se vstupuje na terasovitou zahradu.

Zdroj: Venkov a styl

Související články

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tradice
Kdysi měly dožínky důležitý význam. Mnohé symboly a rituály už jsou ovšem zapomenuty

Kdysi měly dožínky důležitý význam. Mnohé symboly a rituály už jsou ovšem zapomenuty

Tradice
Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku