Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

V této prosklené chatě máte přírodu doslova na dosah

Info ikona
V této prosklené chatě máte přírodu doslova na dosah

Stojí na ocelových pilířích doslova nad hladinou jezera. Hlavními dekoracemi v interiéru jsou okolní krajina a hvězdné nebe. Jak se v prosklené chatce dá přebývat a mají její návštěvníci vůbec nějaké soukromí?

Terezie Benoni | 26. 07. 2022

Lucia Smart je chatka ze skla a oceli navržená finskou sklářskou stavební společností Savon Lasituote Oy. Hlavními architekty tohoto projektu jsou Teemu Pirinen a Lauri Salo ze studia Pirinen Salo Oy, kteří se rozhodli nevšední stavbu umístit do finské osady Inari. Ta leží ve finském Laponsku. Rozsáhlá divočina je plná borovicových lesů a jezer. U jednoho z nich vyrostla skleněná chatka, která může sloužit k dlouhodobému ubytování, ale je to také ideální pracovní prostor s  s úžasnými výhledy do okolí a na nebe. Stavba je připojená k místní infrastruktuře a její obytná plocha je 24 m².

Galerie: Chatka u jezera
Mohlo by se vám líbit

O nedostatek soukromí se bát nemusíte

Prosklený exteriér přerušují pouze černé švy ocele a ocelová podlaha. Příroda se doslova zrcadlí ve stěnách chatky a díky tomu dokonale splynula s okolní krajinou. V interiéru je oddělená koupelna s toaletou tak, aby poskytovaly potřebné soukromí, stejně jako šatna s dostatečným úložným prostorem. V hlavní obytné části je kuchyňský kout, jídelní stůl, sedačka a pak postel, ze které je kouzelný výhled na hladinu jezera a v noci na hvězdnou oblohu. Pro pocit většího soukromí je možné zatáhnout závěs v dolní třetině chatky. Posedět si také můžete na dřevěném mole přímo u jezera.  

Zdroj informací: Pirinen Salo Oy, archdaily.com

Mohlo by se vám líbit