Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Z bývalých kozích chlívků v Bukovanech vznikl víkendový domek

Info ikona
Z bývalých kozích chlívků v Bukovanech vznikl víkendový domek

Moderní architektura do historie prastaré vinařské uličky. Tento koktejl nechal vzniknout jednoduché dřevostavbě s ocelovou konstrukcí, která vás jistě nadchne.

Terezie Benoni | 4. 06. 2023

„Dům se nachází v příjemné sklepní uličce v Bukovanech s omezeným přístupem stavební techniky. Z původního záměru rekonstrukce se po zjištění skutečného stavu muselo rychle upustit. Novostavba respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí starého domu,“ popisují architekti ze studia SENAA architekti s.r.o.. „Koncepčně je dům rozdělený na několik dispozičních a konstrukčních částí. Ložnice, koupelna a wc jsou umístěny ve zděné části – původně obytná světnice. Prosklená obytná místnost stojí v místě bývalých kozích chlívků a konstrukčně se jedná o ocelovou konstrukci. Nástavbu tvoří dřevostavba a je zde umístěna sauna s odpočívárnou, vysvětlují atutoři projektu Václav Navrátil a Jan Sedláček. Užitná nově vzniklá plocha domku je 115 m².

Galerie: Domek ve vinařské uličce
Mohlo by se vám líbit

Vilu u Šáreckého potoka proměnili v harmonický prostor pro čtyřčlennou rodinu

Rekonstrukce se téměř nedotkla vnějšího vzhledu vily, jejím cílem bylo vytvořit harmonický podklad, kteří si už pak majitelé sami dotvoří. Snahou architektů bylo také propojit exteriér zahrady s interiérem vily.
marianne.cz

Do posledníhoo metru

Dům využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek. Plocha pozemku je totiž pouhých 235 m² a zastavěná plocha je 98 m². Kromě domu samotného se nachází na pozemku i kůlna na kola a nad střešní terasou je do svahu zakousnutý bazén s panoramatickým výhledem do okolí. „Dům má tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Například ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazný zjemňující prvek jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken.  Na domě je použita i tradiční lidová japonská technika shou-sugi-ban opalovaného dřeva. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domečku na střešní terase,“ popisují architekti. Směs rozmanitosti detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské uličky.

O studiu

SENAA je architektonický ateliér, který založili Jan Sedláček a Václav Navrátil. Cenné pracovní zkušenosti získali v ateliérech v Brně, Praze, Rotterdamu, Los Angeles, New Yorku. „Ke každému zadání přistupujeme individuálně, hledáme nová řešení a klademe velký důraz na proveditelnost stavby. Pracujeme v týmu zkušených architektů a spolupracujeme s řadou specializovaných firem. Zabýváme se všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce až po návrhy interiérů. Zpracováváme všechny stupně projektové dokumentace. Jelikož pocházíme z Hané a Slovácka, jsou nám blízké tradiční principy a selský rozum.“

Zdroj informací: SENAA architekti s.r.o.

Zdroj článku