Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Z bývalých kozích chlívků v Bukovanech vznikl víkendový domek

Info ikona
Z bývalých kozích chlívků v Bukovanech vznikl víkendový domek

Moderní architektura do historie prastaré vinařské uličky. Tento koktejl nechal vzniknout jednoduché dřevostavbě s ocelovou konstrukcí, která vás jistě nadchne.

Terezie Benoni | 4. 06. 2023

„Dům se nachází v příjemné sklepní uličce v Bukovanech s omezeným přístupem stavební techniky. Z původního záměru rekonstrukce se po zjištění skutečného stavu muselo rychle upustit. Novostavba respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí starého domu,“ popisují architekti ze studia SENAA architekti s.r.o.. „Koncepčně je dům rozdělený na několik dispozičních a konstrukčních částí. Ložnice, koupelna a wc jsou umístěny ve zděné části – původně obytná světnice. Prosklená obytná místnost stojí v místě bývalých kozích chlívků a konstrukčně se jedná o ocelovou konstrukci. Nástavbu tvoří dřevostavba a je zde umístěna sauna s odpočívárnou, vysvětlují atutoři projektu Václav Navrátil a Jan Sedláček. Užitná nově vzniklá plocha domku je 115 m².

Galerie: Domek ve vinařské uličce
Mohlo by se vám líbit

Do posledníhoo metru

Dům využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek. Plocha pozemku je totiž pouhých 235 m² a zastavěná plocha je 98 m². Kromě domu samotného se nachází na pozemku i kůlna na kola a nad střešní terasou je do svahu zakousnutý bazén s panoramatickým výhledem do okolí. „Dům má tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Například ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazný zjemňující prvek jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken.  Na domě je použita i tradiční lidová japonská technika shou-sugi-ban opalovaného dřeva. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domečku na střešní terase,“ popisují architekti. Směs rozmanitosti detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské uličky.

O studiu

SENAA je architektonický ateliér, který založili Jan Sedláček a Václav Navrátil. Cenné pracovní zkušenosti získali v ateliérech v Brně, Praze, Rotterdamu, Los Angeles, New Yorku. „Ke každému zadání přistupujeme individuálně, hledáme nová řešení a klademe velký důraz na proveditelnost stavby. Pracujeme v týmu zkušených architektů a spolupracujeme s řadou specializovaných firem. Zabýváme se všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce až po návrhy interiérů. Zpracováváme všechny stupně projektové dokumentace. Jelikož pocházíme z Hané a Slovácka, jsou nám blízké tradiční principy a selský rozum.“

Zdroj informací: SENAA architekti s.r.o.

Zdroj článku