Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Meloun z vlastní zahrady? Jde to! Poradíme, jak vypěstovat ten nejlahodnější ze všech

Když se řekne meloun, většina z nás si představí horké léto, mokré brady a šťavnatě rudé plátky s černými peckami. Ale napadlo vás někdy, že si tenhle letní poklad můžete vypěstovat i doma na zahradě? A vůbec to není jen výsada jižní Moravy nebo skleníků. Chce to jen trochu trpělivosti, správný výběr odrůdy a znalost několika triků.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Nikola Zatloukalová | 15. 05. 2025

Nejdříve odrůda – co u nás zvládne vyrůst?

Pokud si představujete obrovský meloun jako z amerických supermarketů, rovnou ho pusťte z hlavy. Tihle obři u nás dozrají málokdy. Ale malé až střední odrůdy? Klidně! Sáhněte po raných typech vyšlechtěných pro mírnější klima – Sugar Baby je klasika pro české podmínky. Kulatý, tmavě zelený, váha kolem 3 až 4 kg, dozrává už za 75 dní. Mini Love je bezsemenný, kompaktní, sladký a ideální i do vyvýšeného záhonu. Orangeglo je s oranžovou dužinou a překvapivě dobrou chutí, když mu dopřejete slunce.

Mohlo by se vám líbit

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Potřebujete kvalitní hnojivo pro své rostliny? Důležitá složka, z níž ho můžete vyrobit, možná roste poblíž vašeho domu. Navíc si ji můžete nasbírat zcela zdarma. Jen k tomu budete potřebovat rukavice…
marianne.cz

Výsev a předpěstování – začněte včas

Melouny milují teplo. Takže žádné přímé sázení ven na jaře, to by vám hned mrzly. Ideální je začít předpěstováním v květináčích už koncem dubna. Použijte větší kelímky (alespoň 10 cm), protože sazenice rychle rostou. Zemina by měla být kyprá, bohatá na živiny a dobře propustná. Důležité: melouny nesnášejí přesazování – proto je vysazujte i s kořenovým balem, ať je nešokujete.

Kam s nimi?

Melouny jsou náročné na prostor i teplo. Potřebují chráněné, slunečné místo, ideálně u zdi obrácené na jih, kde se budou vyhřívat jako na dovolené. A pozor, nejsou to žádní drobečkové. Jedna rostlina si klidně zabere celý metr čtvereční. Pokud přemýšlíte, kam je vysadit, máte několik možností. Výborně funguje záhon s černou fólií, která udrží vlhkost a zároveň prohřeje půdu. Další variantou je vyvýšený záhon. Pokud ho vyhřejete kompostem a budete svědomitě zalévat, budou si melouny libovat. A úplně nejlepší podmínky jim nabídne skleník nebo pařeniště, zvlášť pokud chcete mít první úrodu co nejdřív a bez stresu.

Péče během růstu – bez vody to nepůjde

Meloun má mělce zakořeněný kořenový systém, takže bez pravidelné zálivky se prostě neobejde. Nejvíc vody potřebuje v době květu a při vývoji plodů. Ale pozor – nesmíte to přehnat. Přemokřená půda totiž znamená jediné: hnilobu a plíseň. Zalévejte ideálně přímo ke kořenům a snažte se vyhnout smáčení listů. Až se začnou tvořit plody, zálivku trochu omezte, méně vody znamená sladší chuť. Přihnojování je taky nutnost, nejlépe přírodním způsobem, třeba výluhem z kopřiv nebo zředěným kravincem.

Mohlo by se vám líbit

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Hydroponie je moderní metoda pěstování rostlin, která je založená na tom, že se nepoužívá půda. Nahrazuje se totiž roztokem s živinami, jenž dodává rostlinám to, co potřebují. Tento inovativní způsob má mnoho výhod. Pojďte je s námi poznat.
marianne.cz

Opylování a počet plodů

Bez včel nebo čmeláků to nepůjde. Melouny potřebují opylovat, jinak z květů nikdy žádné plody nebudou. Pokud pěstujete ve skleníku nebo hmyz zrovna nestíhá, můžete opylovat i ručně – stačí samčí květ s tenkým stonkem, kterým jemně přejedete přes pestík samičího květu, jenž má již pod sebou malý plůdek.. Ať už s pomocí včel nebo vlastnoručně, nenechávejte na rostlině víc než dva až tři plody. Jinak budou všechny malé a žádný pořádně nedozraje.

Jak poznat, že je meloun zralý?

Tohle je skoro vyšší dívčí, ale pár signálů existuje. Stopka začne pomalu zasychat, spodní část plodu, která leží na zemi, změní barvu dožluta a když na meloun zaklepete, ozve se dutý, dunivý zvuk. Pokud to zní jako buben, je připravený ke sklizni. A co když to nevyjde? Nevěste hlavu. Melouny jsou citlivá stvoření a pokud je chladné léto, může se stát, že plody nedozrají nebo jich bude málo. Ale i jeden jediný, poctivě vypiplaný meloun ze své zahrady stojí za to. Minimálně jako důkaz, že zvládnete vypěstovat něco, co vypadá jako tropická magie. A příště to bude ještě lepší.

Mohlo by se vám líbit

3 triky pro pěstování paprik: Zaručené fígle pro tu největší úrodu

Na první pohled vypadají papriky jako nenáročná plodina. Semínko do hlíny, trochu vody, slunce. A ono to poroste. Jenže pokud chcete bohatou úrodu, krásně vybarvené plody a silné keříky, je potřeba víc než jen základní péče. Tohle jsou tři profíky ověřené triky, které běžní zahrádkáři často neznají. A právě proto jim papriky skomírají nebo plodí jen tak napůl.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE VENKOV A STYL + FILTRAČNÍ KONVICE LAUBEN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE VENKOV A STYL + FILTRAČNÍ KONVICE LAUBEN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit