Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Podívejte se s námi, jak vlídnou tvář může mít podzim na venkovské zahradě

Každý list, který noční chlad proměnní v barevný šperk byl pro fotografku Adélu a jejího přítele důvodem k oslavě. Podzim po všech stránkách milují a proto mu na své zahradě na okraji Drahanské vrchoviny nechávali volnou ruku. Nikdy je nezklamal. A i když dnes už si proměny zahrady užívají v Anglii, kam se před pár lety přestěhovali, tato zůstává stále v jejich srdcích.

Eva Všetíčková | 23. 10. 2022

Stačí jediný pohled do korun, kde to jiskří jako při ohňostroji, a na stesk po létu si člověk ani nevzpomene. Kevin chtěl stromy a pod nimi trávník se stádem oveček, jenže Adéla potřebovala pozemek rozkrájet na menší díly se zákoutími a spoustou kytek. Spokojeni byli nakonec oba, protože měli jak stromy, tak kvetoucí záhony. Jen na trávník neměli čas ani prostor...

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahrada na Drahanské vrchovině

Zahrada jako kouzelný sen

Pro Adélu byla zahrada ateliérem pod širým nebem. Neustále v ní něco kvůli focení měnila – vyrýpnout keř a přesadit ho tam, kde ho právě potřebovala, přetřít lavičku nebo kompletně vyměnit trvalky v záhonu nebyl pro ni žádný problém. A jak na svou zahradu Adéla vzpomíná?  "Na zahradě člověk tráví spoustu času, proto musí být hezká po celý rok, to bylo naší společnou mantrou. Po jarních cibulovinách a letních květech vstupují na scénu listy v od stínu mědi, rumělky a žhavých uhlíků. Čím je počasí vlídnější, tím intenzivněji se barvy projevují. K poetické atmosféře přispívají zlátnoucí trávy nasvícené měkkým slunečním světlem. Ze smíšených záhonů lemovaných šedivou žulou vyčnívají dochany a tenkolisté ozdobnice s načepýřenými klásky. K mým oblíbencům stále patří impozantní bezkolenec rákosovitý s výškou přes dva metry a fontánově skloněnými listy v zářivě zlatém přelivu. Baví mě pohrávat si s barvami, texturami i tvary rostlin. Pestrobarevné řapíky mangoldu vypadají skvěle po boku brunátných bergenií a dokvétajících mavuní. Květů pak rychle ubývá. Poslední čmeláci poletovali nad šantam,i a lichořeřišnicí, pod šarlatově rudými dřišťály doznívají fialové a růžové tóny hvězdnic a modrá barva bělotrnů přechází do béžové. Trvanlivá suchá plodenství měsíčnic, echinacejí a zlatobýlů dodávají usínající zahradě strukturu a ptákům obživu v krušných chvílích.

Info ikona
Váza s větvičkami svídy a okrasnými jablíčky

Jak toho docílit

Na otázku, jak takovou pastvu pro oči vytvořit není podle Adély jednoduchá odpověď. V té její cestičky vysypané kačírkem záměrně zpomalovaly krok, aby očím nic neuniklo. Díky tomu se pozemek ohraničený cihlovými zdmi zdál větší než ve skutečnosti byl. Adéla navíc vybrala husté keře a spíš menší stromy, často roubované na nízký kmínek. Podle ní je to nejlepší řešení, když chceme na malý prostor vtěsnat co nejvíc rostlin. Pestrost předvádějí například škumpa s přísavníkem. Ve zlatém převleku to sluší břízce, lískám, růžim svraskalým i vistárii šplhající po pergole. Každý jasný den nechává vyniknout kontrastu mezi barvami a sytou zelení neopadavých smrků, zeravů, jalovců, cypřišků a zimostrázů. Jistotou ptačí potravy je pak okrasná jabloň. Na jaře nádherně kvete a na podzim ji obtěžkávají drobné červené plůdky. Třešně pilovité – sakury jsou na jaře nádherně ověšené růžovými květy, ale okouzlují také na podzim, když se do špičatých listů vloudí barvy. Svůj půvab mají i suché semeníky trvalek, ke kterým se v zimě slétají hladoví opeřenci.

Info ikona
Zahrada plná podzimních barev
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon