Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Zázrak saunování: Posílí imunitu, prohřeje tělo a dodá mu na půvabu

Info ikona
Saunování: Prohřeje tělo a dodá mu na půvabu

Prohřát tělo a zklidnit mysl se dá různě, ale saunování je jednou z nejlepších možností. Odměnou za horké chvilky, vynalezené Finy, bude pevné zdraví a hezký zevnějšek.

Jana Kantorová | 13. 03. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ

Saunování posiluje srdce, snižuje hladinu stresu i krevního cukru... a tak by se daly vypočítávat jeho další zdravotní benefity. Z chvil strávených ve vyhřáté místnosti má užitek i pokožka a její vzhled. Kromě jiného se totiž při saunování zlepšuje cirkulace krve; díky tomu pak lépe proudí kyslík celým tělem, do buněk putují živiny. A mdlý unavený vzhled pleti mizí, všelijaké ranky se lépe hojí... Teplo rovněž otevírá póry a skrze kůži se tak snáz vyplavují škodliviny. Pokožka se stává hladší, pevnější, vypadá zdravěji a celkově mladistvěji. 

Galerie: Saunováním ke kráse i zdraví

Pomocníci s sebou 

Estetický účinek saunování se dá ještě znásobit – použitím saunovacích pomůcek. Mořská houba či lufa a kartáče na tělo pomohou zejména při problémech s celulitidou a celkově zlepší elasticitu kůže. Na to je vhodná hlavně tvrdší lufa, naopak mořská houba se hodí i na obličej, není tak drsná. Oblíbené jsou také tělové kartáče o různé tvrdosti štětin. Používají se k masáži hůře dostupných míst na těle, ale mnozí na ně nedají dopustit hlavně kvůli suchému kartáčování (tzv. dry brushing). Tento zkrášlující a ozdravný rituál se doporučuje hned po ránu ještě před sprchou, kdy v těle krásně rozproudí lymfu, prokrví pokožku a okamžitě z ní odstraní odumřelé částečky. Masáž nasucho kartáčem (nejlépe z přírodních štětin) se náramně hodí využít právě i před saunováním. 

Mohlo by se vám líbit

Spěch nechte venku 

Pobyt v sauně je perfektní způsob relaxace a pomůže k hezčímu vzhledu, má však i svá pravidla. Aby saunování přinášelo maximální efekt, je třeba dodržet tři fáze – prohřátí, ochlazení, relaxaci. Záleží na druhu sauny.

  • Obecně se však doporučuje setrvat v saunovací místnosti 10–15 minut.
  • Ihned poté má následovat ochlazení (vodou, chladným vzduchem, sněhem).
  • Minimálně dalších 15 minut, spíš více, se věnovat odpočinku a doplňování tekutin.

Toto celé zopakovat 2–3x a ani po skončení saunovacího cyklu nepřepnout do uspěchaného režimu. Naopak, po zbytek dne si dopřát už jen klidnější, relaxační aktivity.

Spěch totiž patří k nejčastějším saunovacím prohřeškům, a to ve všech fázích rituálu i po něm. Uspěchaný průběh se pak zcela míjí účinkem. Neblahé je také vynechání některé etapy. Zejména tu odpočinkovou si lidé záměrně „odpustí“ či ji alespoň zkrátí v domnění, že není tak důležitá. Omyl, bez patřičné relaxace jako by návštěva sauny ani neproběhla. Do třetice všeho špatného se hojně chybuje příliš dlouhým prohříváním. Možná podvědomý pocit, že čím je mi tepleji, tím lepší je výsledek...

Zrovna u saunování se ale překrucovat daná pravidla moc nehodí. Má-li tedy pobyt v sauně prospívat jen k dobru věci. 

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku