Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Cestovní žilní trombóza jako nenápadný strašák, který vás může potrápit nejen při cestě letadlem

Příjemnou cestu na dovolenou nám může během okamžiku zhatit strašák v podobě žilní trombózy. Co byste o tomto onemocnění měli vědět? A jak žilní trombóze předejít?

Ať už letíte letadlem jednou za uherský rok, nebo patříte k protřelým cestovatelům, rozhodně byste měli znát pojem cestovní žilní trombóza. „Výskyt cestovní žilní trombózy se udává kolem 5 % cestovatelů a to zejména u delších cest, které trvají déle než pět hodin,“ říká doc. MUDr. Peter Baláž PhD, FEBS, MPH a dodává, že pacienti si povětšinou stěžují na bolest nebo otok končetiny během letu. V některých případech se otok může objevit i po měsíci od poslední cesty.

Mohlo by se vám líbit

Světový den zdraví: Jak být stále v kondici?

Všichni si přejeme zdravý a spokojený život. Bohužel, mnoho lidí zůstane jenom u přání a neudělá nic, čím by šli svému zdraví naproti. Přinášíme tedy pět tipů, díky kterým dáte tělu jasnou zprávu, že je pro vás prioritou číslo jedna.
marianne.cz

Jak předejít cestovní žilní trombóze?

Určitě není na škodu, když se pokusíte elimiovat rizikové faktory. Snažte se během letu pohybovat, oblékněte si pohodlné, volné oblečení a vyhněte se velké konzumaci alkoholu. Pokud patříte k lidem, kteří mají problémy s křečovými žílami, vyplatí se, když si je před cestou necháte odstranit. Opomenout nelze ani cvičení během letu - v kapse na sedadle najdete doporučené cviky, díky kterým rozpohybujete končetiny. Mimochodem, cestovní žilní trombóza vás může ohrozit nejen v letadle, ale prakticky ve kterémkoliv dopravním prostředku, kde není možnost pohybu. Pamatujte na to i při cestě autem, a raději dělejte každé dvě hodiny krátké zastávky na protažení a rozhýbání.

Nutno dodat, že cestovní žilní trombóza sice ohrožuje každého, ale riziko je výrazně nižší u mladých, zdravých lidí. „Naopak k rizikovým pacientům patří lidé starší 60 let, pacienti s onemocněním srdce a plic, onkologicky nemocní, pacienti s křečovými žilami, těhotné a pacienti, kteří mají na nohou nějaký typ poúrazové fixace (sádra, ortéza, obvaz). U těchto pacientů se doporučuje během letu nošení kompresivní punčochy II. kompresivní třídy. U rizikovějších nemocných pacientů se kromě kompresivní punčochy doporučuje preventivní aplikace nízkomolekulárního heparinu přibližně 2 hodiny před cestou (malá injekce do břicha),“ radí Baláž.

Info ikona
Žíly

Co dělat, pokud křečové žíly máte?

Pokud patříte k lidem, které trápí křečové žíly, pak byste měli tento zdravotní problém aktivně řešit. Je důležité si uvědomit, že existují dvě stadia, která se od sebe zásadně liší. Až 80 % lidí má metličkové žilky (stadium C1), s pokročilejší formou zvanou lidově křečové žíly (stadiem C2) bojuje 20 – 60 % lidí. Metličovité žilky samozřejmě kromě estetického nepřinášejí svému majiteli jiný problém, což však neplatí o stadiu C2. Tito pacienti kromě typických příznaků, jakými je pocit těžkých nohou, otoky, neklidné nohy a přítomnost nevzhledných „křečáků“, mohou trpět vážnými, někdy až život ohrožujícími komplikacemi. Hlavním problémem je možný vznik povrchového žilního zánětu, který může proniknout do hlubokého žilního systému a v ojedinělých případech být příčinou plicní embolie, která je život ohrožující komplikací. Dalším závažným problémem je vznik bércového vředu,“ říká Baláž.

Dobrou zprávou je, že existuje řešení, díky kterému se můžete s křečovými žílami rozloučit. „Ve většině případů je příčinou vzniku křečových žil, a tím způsobených problémů, povrchový žilní systém (velká nebo malá saféna). Je nutné si uvědomit, že bez vyřešení příčiny křečové žíly nevymizí. Jednoduše řečeno, špatná saféna musí z těla pryč. Můžeme si ji nechat odstranit buď klasicky operačně nebo moderně bez uspání, bez pobytu v nemocnici a bez nutnosti práceneschopnosti během několika desítek minut. A dokonce podle vědeckých studií a závěru evropské a americké odborné cévní společnosti, mají neinvazivní tepelné a netepelné metody (radiofrekvenční ablace a žilní lepidlo) lepší krátkodobé a dlouhodobé výsledky než klasická operace,“ vysvětluje Baláž. Pokud se rozhodnete pro žilní lepidlo, měli byste vědět, že jde o miniinvazivní zákrok, který umožňuje uzavření nemocné žíly pomocí speciálního žilního lepidla (adheziva) jediným vpichem na noze. Adheziva je k uzavření žíly třeba jen velmi malé množství, které se časem bez problémů vstřebá. Jedná se o bezbolestný a časově nenáročný zákrok, který nevyžaduje hospitalizaci ani nošení kompresních punčoch.

Zdroj: citace Doc. MUDr. Peter Baláž, PhD, FEBS, MPH, lecbakrecovychzil.cz, health.com

Mohlo by se vám líbit

Meteosenzitivita aneb Když počasí ovlivňuje naše zdraví

Máte ve svém okolí někoho, kdo říká, že změnu počasí cítí v kostech? Pokud si myslíte, že jde o babské řeči, pak jste na omylu. Doopravdy existují lidé, kteří jsou citliví na změnu počasí a můžeme u nich hovořit o tzv. meteosenzitivitě.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Byt
Požár vánočního stromečku je donutil k zásadní rekonstrukci

Požár vánočního stromečku je donutil k zásadní rekonstrukci

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit