Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

„Hlavy vzhůru!“ aneb Seďte v práci správně

Možná už jste také někde zaslechli, že sezení je v podstatě nové kouření. Zvyšuje totiž riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Navíc neprospívá mentálnímu zdraví. Vzhledem k tomu, že v práci ale sedí většina lidí, nedá se mu úplně vyhnout. Proto pro vás máme alespoň tipy, jak co nejvíce snížit zlo z něj plynoucí, neboli jak správně sedět.

Tereza Čaladi | 4. 01. 2023

Možná si říkáte, že přeci umíte sedět, ale je to ošemetné. Člověk má tendenci se u monitoru hrbit, skládat si na židli nohy pod sebe (zejména při práci z domu), nebo si neustále dávat jednu nohu přes druhou. A to všechno výrazně ovlivňuje jeho zdraví.

Špatné držení těla při sezení může vést k bolestem krku, ramen, zad nebo únavě očí. Někteří lidé zjišťují, že může dokonce vyvolat bolesti hlavy. To umocňuje neustálé koukání do telefonu, které psycholožka Amy Cuddyová nazývá „iPosture“.

Vedle klasického zdraví má dobré držení těla vliv i na to duševní. Pomáhá totiž snižovat stres a zároveň může zvýšit pozitivní náladu a sebevědomí.

Mohlo by se vám líbit

Jak na zdravá záda? Spojte pohyb s běžnými činnostmi

Pokud patříte mezi lidi, které dennodenně bolí záda, zkuste s tím něco udělat. Zdraví máme všichni jenom jedno. Jak se udržet ve zdravé formě vám v rozhovoru poradí Katarína Železná, třicetiletá dcera slavného oštěpaře Jana Železného. Celý rozhovor najdete na portálu Sazky a Českého Olympijského výboru – Sport v okolí.
marianne.cz

Návod na správné sezení

Nejprve začněte tím, že se posadíte na konec své židle. Úplně se nahrbte a poté pomalu vytáhněte hlavu a ramena do vysokého sedu. Pravděpodobně vám to bude připadat nucené a nepříjemné, ale zkuste tak chvíli vydržet. Následně tuto polohu mírně uvolněte a budete sedět v dobré pozici. Pak se ještě posuňte dozadu tak, aby se vaše záda opírala o opěradlo židle (pokud to ještě neděláte). A nyní, když máte záda v dobré poloze, musíte se zabývat dalšími faktory, které ovlivňují vaše držení těla.

1. Nastavte si židli

Posuňte sedadlo nahoru nebo dolů tak, aby vaše chodidla byla celá na podlaze a kolena zarovnaná s kyčlemi. Následně položte lokty vedle sebe a natáhněte ruce do ohybu ve tvaru L. Paže, které jsou natažené příliš daleko od těla, by mohly zvýšit napětí svalů na pažích a ramenou.

2. Umístěte si správně klávesnici

Vaše klávesnice by měla být na dosah vašich rukou ve správné (L) poloze ze židle. Mezi okrajem klávesnice a stolem ponechte alespoň 15 centimetrů, aby si vaše zápěstí mohla při psaní odpočinout.

3. Použijte správnou myš

Když používáte myš, vaše zápěstí by mělo být v rovině. Zároveň by měla být snadno dosažitelná. Ergonomická počítačová myš (formována tak, aby vám padla do ruky) pomáhá předcházet namáhání zápěstí a přizpůsobuje se přirozenému tvaru vaší ruky.

4. Udržujte obrazovku v úrovni očí

Posuňte monitor přímo před sebe. Natáhněte paži a upravte monitor tak, aby byl přibližně na délku paže. A vy jste ho měli přímo před očima.

5. Často používané předměty mějte na dosah

Věci, které používáte každou chvíli, jako je telefon nebo poznámkový blok, by měly být při sezení velmi blízko u vás. Neustálé natahování se po nich akorát rozhodí vaši pozici.

I když správně sedíte, nezapomínejte si během dne dělat přestávky. Dlouhé sezení může snížit průtok krve a způsobit svalovou únavu. V nejlepším případě tak vstaňte každou půl hodinu a alespoň dvě minuty se hýbejte.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů jak zatočit s prokrastinací

Známe to všichni. Čekají na nás každodenní povinnosti a úkoly, které musíme udělat a ne a ne se k nim dostat. Pořád máme na práci spoustu jiných banalit, které by samozřejmě mohly počkat. Čím víc položek na našem seznamu úkolů máme, tím víc se jejich plnění snažíme odkládat. Jsme schopni místo toho dělat věci, kterým bychom se za normálních okolností nevěnovali. Třeba jako začít najednou uklízet, žehlit nebo se přistihneme, že už hodinu sledujeme roztomilá videa s koťátky. Přitom, kdybychom tu hodinu věnovali neustále odkládaným povinnostem, už by byly dávno hotové.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras