Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

„Hlavy vzhůru!“ aneb Seďte v práci správně

Info ikona
Žena sedící u počítače a smějící se

Možná už jste také někde zaslechli, že sezení je v podstatě nové kouření. Zvyšuje totiž riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Navíc neprospívá mentálnímu zdraví. Vzhledem k tomu, že v práci ale sedí většina lidí, nedá se mu úplně vyhnout. Proto pro vás máme alespoň tipy, jak co nejvíce snížit zlo z něj plynoucí, neboli jak správně sedět.

Tereza Čaladi | 4. 01. 2023

Možná si říkáte, že přeci umíte sedět, ale je to ošemetné. Člověk má tendenci se u monitoru hrbit, skládat si na židli nohy pod sebe (zejména při práci z domu), nebo si neustále dávat jednu nohu přes druhou. A to všechno výrazně ovlivňuje jeho zdraví.

Špatné držení těla při sezení může vést k bolestem krku, ramen, zad nebo únavě očí. Někteří lidé zjišťují, že může dokonce vyvolat bolesti hlavy. To umocňuje neustálé koukání do telefonu, které psycholožka Amy Cuddyová nazývá „iPosture“.

Vedle klasického zdraví má dobré držení těla vliv i na to duševní. Pomáhá totiž snižovat stres a zároveň může zvýšit pozitivní náladu a sebevědomí.

Mohlo by se vám líbit

Návod na správné sezení

Nejprve začněte tím, že se posadíte na konec své židle. Úplně se nahrbte a poté pomalu vytáhněte hlavu a ramena do vysokého sedu. Pravděpodobně vám to bude připadat nucené a nepříjemné, ale zkuste tak chvíli vydržet. Následně tuto polohu mírně uvolněte a budete sedět v dobré pozici. Pak se ještě posuňte dozadu tak, aby se vaše záda opírala o opěradlo židle (pokud to ještě neděláte). A nyní, když máte záda v dobré poloze, musíte se zabývat dalšími faktory, které ovlivňují vaše držení těla.

1. Nastavte si židli

Posuňte sedadlo nahoru nebo dolů tak, aby vaše chodidla byla celá na podlaze a kolena zarovnaná s kyčlemi. Následně položte lokty vedle sebe a natáhněte ruce do ohybu ve tvaru L. Paže, které jsou natažené příliš daleko od těla, by mohly zvýšit napětí svalů na pažích a ramenou.

2. Umístěte si správně klávesnici

Vaše klávesnice by měla být na dosah vašich rukou ve správné (L) poloze ze židle. Mezi okrajem klávesnice a stolem ponechte alespoň 15 centimetrů, aby si vaše zápěstí mohla při psaní odpočinout.

3. Použijte správnou myš

Když používáte myš, vaše zápěstí by mělo být v rovině. Zároveň by měla být snadno dosažitelná. Ergonomická počítačová myš (formována tak, aby vám padla do ruky) pomáhá předcházet namáhání zápěstí a přizpůsobuje se přirozenému tvaru vaší ruky.

4. Udržujte obrazovku v úrovni očí

Posuňte monitor přímo před sebe. Natáhněte paži a upravte monitor tak, aby byl přibližně na délku paže. A vy jste ho měli přímo před očima.

5. Často používané předměty mějte na dosah

Věci, které používáte každou chvíli, jako je telefon nebo poznámkový blok, by měly být při sezení velmi blízko u vás. Neustálé natahování se po nich akorát rozhodí vaši pozici.

I když správně sedíte, nezapomínejte si během dne dělat přestávky. Dlouhé sezení může snížit průtok krve a způsobit svalovou únavu. V nejlepším případě tak vstaňte každou půl hodinu a alespoň dvě minuty se hýbejte.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku