Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

HPV: Co všechno o něm víte?

Info ikona
Elle & Marianne brunch

Naučit se work-life balance je náš denní chleba. Odškrtáváme položky z to do listů, přitom si na ně ale někdy zapomínáme zapsat to nejdůležitější – péči o sebe sama a o své zdraví. A samozřejmě, je třeba mít na mysli i zdraví své rodiny. Pojďme spolu proto mluvit o HPV. Možná netušíte, že se týká 80 % z nás.

Promotion | 14. 03. 2024

Začátkem března, konkrétně 4.3., se v krásném prostoru Collegium 1 a Foyer hotelu Andaz Prague uskutečnila jedinečná osvětová akce věnovaná právě tématu HPV a jeho prevenci. Tento prestižní event s názvem Elle & Marianne brunch přivítal padesátku hostů, včetně vybraných čtenářek magazínů Elle a Marianne, influencerů, osobností veřejného života a odborníků na dané téma, kteří se zúčastnili panelových diskusí a sdíleli své příběhy.

Program začal v 9:30 neformálním setkáním, následovaným panelovou diskuzí na téma „Vše co potřebujete vědět o HPV“ společně s paní doktorkou Kamilou Žižkovou a mluvčí HPV College Hankou Trkovou. Poté se všichni sešli u debaty s názvem „Pojďme spolu mluvit o HPV“ s Danielou Peštovou, Alex Sedláčkovou, Terezou Salte a Radkou Třeštíkovou, které sdílely své názory a zkušenosti. Obě diskuse vedly šéfredaktorky Elle a Marianne, Thea Prokop a Monika Mudranincová. Momenty z tohoto inspirativního eventu naleznete ve videu a v galerii na konci článku.

A co jsme si z eventu odnesly?

Ruku na srdce – jak často se vám stane, že odsouváte preventivní prohlídku na dobu „až…“? Až toho v práci nebudu mít tolik. Až přijedeme z dovolené. Až dokončím tenhle projekt. Až děti půjdou do školky. Jenže nejlepší čas, kdy začít s péčí o sebe sama, je právě teď. Když se totiž něco nejméně jednou za život týká 80 % populace, není to okrajová záležitost. A právě proto je důležité se aktivně zajímat  o prevenci HPV, což je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Většinou sice bez příznaků odezní, ale asi u 10–20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. O HPV se říkají různé věci, většina z toho jsou nicméně jen výmluvy. Netýká se totiž jen žen a rozhodně se nejedná o nemoc promiskuitních lidí. Nakazit se dá i od prvního a jediného partnera. Přenos je navíc možný i nepohlavní cestou – při mazlení, takzvaném pettingu. 

HPV: Neviditelný nepřítel s viditelnými důsledky

Rakovina děložního čípku byla v roce 2020 třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen v České republice mezi 15. a 44. rokem života. HPV však způsobuje také další onemocnění, která se týkají i mužů, může způsobit předrakovinné změny, genitální bradavice nebo rakovinu anu. Samotná HPV infekce se nedá léčit, léčí se až následná HPV asociovaná onemocnění. Ale v prevenci jsme daleko – existuje očkování proti HPV chránící až před 90 % typů, aplikované nejčastěji v teenagerském věku. Ženy mají navíc možnost pravidelného screeningu děložního čípku, který včas odhalí případné potíže. 

Rozptylování mýtů o očkování proti HPV: Mezi fakty a fikcí

S očkováním proti HPV se neustále pojí různé mýty včetně otázky bezpečnosti vakcín a nežádoucích účinků. HPV vakcíny jsou ovšem rozsáhle testovány a jsou považovány za bezpečné. V podstatě patří mezi nejvýznamnější objevy moderní medicíny, očkuje se jimi už od roku 2006 a celosvětově bylo aplikováno více než 500 milionů dávek, tedy zhruba pro 250 milionů dětí a dospělých.  

Bezpečnost vakcín proti HPV je neustále přísně sledována a opakovaně deklarována Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Nikdy nebylo prokázáno, že HPV vakcíny způsobují neplodnost, onemocnění nervového systému ani jiná závažná onemocnění.

Dalším častým mýtem ohledně očkování proti HPV je, že očkování chlapců je zbytečné, protože nemají děložní čípek. Uváděných 80 % lidí, kteří se s HPV za život setkají, však platí bez rozdílu pohlaví. Muži mohou viry HPV přenést na svou partnerku či partnera. A například zmíněné genitální bradavice sice nejsou zhoubné, ale mohou ovlivnit jak fyzické zdraví, tak přinést psychické a sociální problémy. Když k tomu přičtete, že u mužů neexistuje prevence ve formě screeningu (jako tomu je u žen), je očkování o to důležitější, protože na případná onemocnění se u mužů může přijít až později. 

Prevence nad zlato: Neodkládejte pravidelné gynekologické prohlídky

U žen jsou každopádně důležité pravidelné preventivní gynekologické prohlídky, kde je součástí cytologie. HPV test běžnou součástí těchto prohlídek není, ale provádí se na základě doporučení gynekologa a je hrazen ženám ve věku 35 až 45 let. Vyžádat a uhradit si jej ale lze i jindy. Nečekejte tedy na různá „až…“ a objednejte se na preventivní prohlídku včas. 

Spolehlivou cestou, jak řešit prevenci HPV, je obrátit se na lékaře. U dětí vám informace o možnostech očkování poskytne pediatr, pokud se rozhodnete pro očkování či HPV testy vy sama, zjistíte vše potřebné u svého gynekologa. 

Jak a kdy zahájit prevenci? 

Asi polovina nových infekcí HPV se objeví u mladých lidí mezi 15 a 24 lety. Proto má největší smysl se před tímto obdobím, respektive před zahájením sexuálního života, nechat naočkovat. Zdravotní pojišťovny finančně podporují očkování chlapců a dívek ve věku od 11 do 14 let včetně. Očkování proti HPV probíhá nejčastěji v rámci jedné z preventivních prohlídek. Má ale smysl i pro dospělé, riziko přenosu HPV je celoživotní.  

HPV: Jak se chránit před tichým přenašečem

Při přenosu HPV hraje roli kontakt infikované tkáně, to znamená, že přenos je možný orálním i análním sexem, a to i v případě použití kondomu. 

Genetický předpoklad v této situaci nehraje žádnou roli. I po spontánním vymizení infekce se může muž i žena infikovat opakovaně. 

Ochranu můžete kromě očkování sebe a svých dětí zvýšit dodržováním těchto zásad: stálý sexuální partner, pravidelné preventivní kontroly u praktického lékaře, pravidelné návštěvy u gynekologa včetně screeningu karcinomu děložního hrdla, podpora imunity a zdravého životního stylu s vyloučením cigaret. 

Veškeré informace a otázky a odpovědi ohledně HPV a možnostech očkování  z důvěryhodných a spolehlivých zdrojů najdete na hpv-college.cz.

Šiřte a sdílejte své názory a zkušenosti s hashtagem #mluvmeoHPV. Starejte se o své zdraví i zdraví svých blízkých, týká se to nás všech.

Jak to na Elle & Marianne brunchi vypadalo se můžete podívat v galerii.

Měření
Elle & Marianne brunch

Foto: Adriana Fialová
Video: Filip Jägr