Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Neberte svou váhu na lehkou váhu

Info ikona
Žena s nadváhou se připravuje na cvičení.

Láska a respekt k vlastnímu tělu jsou zásadní, bez ohledu na to, jak vypadá. Pokud ale víte, že obezita tak trochu je vaše téma, zamyslete se, jestli zmíněné hodnoty nezaměňujete s neschopností tento zdravotní problém řešit a převzít tak za sebe a svůj život zodpovědnost. Obezita i nadváha totiž opravdu není jen otázkou vzhledu, ale především toho, jaké vás více či méně vážné nemoci mohou trápit v budoucnu, a tím pádem reálně určuje, jak kvalitní život prožijete.

Promotion | 28. 11. 2022
Měření

Plíživé začátky

Kila na váze mohou přibývat velmi nenápadně. Začne to situací, kdy vás v práci šéf shodí před zbytkem týmu a vy pak doma sáhnete po čokoládě „na nervy“. Potom vynecháte cvičení, protože kamarádka, která s vámi do fitka nebo lekci jógy chodí také nejde. Pak nastoupí rýma a kašel, kdy odpočívat opravdu musíte a vy už se pravidelně hýbat ani nezačnete. Z takových maličkostí se velmi rychle může stát soubor zlozvyků a vy najednou vidíte na váze vyšší číslo než jste měla před měsícem. A tak to pokračuje dál.

Nejen velikost XXL

Nadváha představuje komplexní problém. Lidé, které trápí kila navíc, do sebe nemusí od rána do večera cpát hamburgery se sladkými dorty, obvykle jde o souhru několika okolností, které je velmi těžké změnit. Často za nelichotivou podobou jejich těla stojí kombinace stresu, psychických problémů, nedostatku pohybu, dědičných predispozic a další situaci ztěžující faktory. Proto by i ostatní měli k takovým lidem přistupovat citlivě a s pochopením. Většina z nich chce svou postavu změnit k lepšímu, ale splnění tohoto úkolu se  se zdá být nesmírně složité. Na druhou stranu – mezi lidmi, které jejich postava trápí, ale jistě najdeme i spoustu těch, kteří si neuvědomují, že obezita, ale právě i nadváha (tedy BMI index 25–30) je celosvětovou pandemií. Přitom toto závažné metabolické onemocnění může vést k těžkým zdravotním komplikacím nebo k předčasnému úmrtí. Přes 200 onemocnění nějakým způsobem s obezitou souvisí nebo za nimi přímo stojí. Jde například o cukrovku, vysoký krevní tlak, selhání srdce, neplodnost, chrápání nebo spánkovou apnoe. Kolik toho víte o obezitě si můžete otestovat v tomto kvízu.

Info ikona
Obézní žena ve fitku.

Nejste na to sami

Jestli se v tom trochu vidíte, je pro vás extrémně důležité nebát se říct si o pomoc. Pomoci vám může partner, rodina nebo kamarádka, hlavně jako motivátoři, ale pouze lékař dokáže zhodnotit váš celkový zdravotní stav a vymyslet postup, který bude bezpečný, účinný a dlouhodobě udržitelný. A protože platí, že čím delší dobu s nadměrnou hmotností žijete, tím se zvyšuje pravděpodobnost dalších přidružených onemocnění, určitě si vybírejte, do koho vložíte svou důvěru. Obezitoložka MUDr. Dita Pichlerová, Ph.D. říká: „I běžně dostupná dieta v prášku může být pro někoho životní hazard. Nejen z tohoto důvodu je vždy nutné poradit se s lékařem před tím, než se pro nějakou dietu rozhodnete. Jedině on dokáže rozhodnout, co je pro vás bezpečné a co už ne.“ Na místě je určitě i vyhledat vhodného psychoterapeuta.

Info ikona
Příprava zdravého jídla v kuchyni

Jak z toho ven?

Skutečně platí, že ke zhubutí ve své podstatě stačí méně jíst a více se hýbat, ale ne všichni máme k dodržování tohoto na první pohled triviálního pravidla, stejné podmínky. Kromě vlastního těla a mozku proti vám může jít i genetika, toxické prostředí (třeba v práci), nefunkční vztah, další nemoc a spousta dalších překážek. Nic z toho ale není výmluva nebo dokonce důvod, proč to vzdát. Jedním z prvních kroků může být kliknutí na web Netloustneme.cz, kde najdete spoustu informací týkající se nadměrné hmotnosti a vyhledávač lékařů, kteří vám mohou pomoci. Do čeho jiného byste měla investovat svoji energii než do zdraví a krásného života, ve kterém vám to bude navíc slušet?