Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 taktik gaslightingu, na které si dát pozor

Že jste ještě neslyšeli pojem gaslighting? Tento druh manipulativního jednání, kdy dotyčný zpochybňuje realitu, a následně se vás snaží ovládnout, vstoupil do společenského povědomí díky filmu Gaslight. Jak ale zjistit, zda ve své blízkosti máte tzv. gaslightera?

V romantických vztazích, mezi kolegy i napříč společností. Gaslighting si nevybírá, a tak se s ním setkáte prakticky kdekoliv a kdykoliv. I proto je důležité, abyste včas rozpoznali techniku gaslighterů, která staví na jednoduché myšlence – přimět vás, abyste nevěřili vlastní mysli, úsudku nebo tomu, co jste viděli. Na gaslighteringu je pravděpodobně nejhorší skutečnost, že jde zprvu o velmi nenápadné chování, které nepůsobí manipulativním dojmem. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy je gaslighter váš blízký člověk, od kterého nečekáte obdobné chování. Jak už ale bylo řečeno, rozhodně existují „metody“, díky kterým se včas vymaníte ze spár gaslightera, a tudíž ochráníte svůj zdravý rozum.

Mohlo by se vám líbit

Gaslighting: Manipulativní technika, kterou můžete zažít ve vztahu i na pracovišti

Pojem gaslighting odkazuje k plynovému osvětlení, o kterém hlavní hrdina filmu Gaslight tvrdil, že nebliká, ačkoliv ve skutečnosti blikalo. Tímto tvrzením se snažil zmást svou manželku a přimět ji, aby nevěřila své mysli.
marianne.cz

1. Protichůdné názory

„Randila jsem s mužem, který mi od prvního rande říkal, že zbožňuje italskou kuchyni. A tak jsem ho u příležitosti narozenin pozvala do vyhlášené italské restaurace. Namísto radosti ale přišla studená sprcha. Daný muž mi začal tvrdit, že italská jídla nesnáší, a tudíž je naprosto vyloučené, že někdy říkal opak. Naprosto mě to zmátlo a doopravdy jsem začala pochybovat o tom, zda jsem si to celé nějak nepopletla,“ mluví o své zkušenosti s gaslighterem osmatřicetiletá Kristýna z Prahy.

Pro gaslightery je tedy typické, že mají velmi protichůdné názory. To je dáno tím, že vás chtějí znejistit a vyvolat ve vás pocit, že si vymýšlíte. Následně proti vám zbrojí větami jako: Kde si to vzal? Jak jsi na to přišel? Tohle jsem nikdy neříkal. Není divu, že znejistíte a začnete doopravdy pochybovat o tom, že jste danou věc na vlastní uši slyšeli.

2. Štvaní lidí proti sobě

Jak už bylo zmíněno v úvodu, s gaslightingem se můžeme setkat také na pracovní půdě. Typický chováním „profesního“ gaslightera je chování, kdy proti sobě štve například dva podřízené kolegy. S tímto druhem gaslightingu má osobní zkušenost také dvatřicetiletá Jana. „Můj nadřízený mi neustále říkal, že nemám dostatečnou kvalifikaci jako má kolegyně. Neustále ji přede mnou vychvaloval a já se cítila jako nejhorší zaměstnanec na světě. To trvalo do té chvíle, než jsem si na vánočním večírku promluvila s danou ‚nejšikovnější‘ kolegyní. Světe div se, zjistila jsem, že nadřízený mě před ní vychvaluje a říká, že patřím k nejlepším zaměstnancům. Jeho cílem jednoduše bylo, aby nás poštval proti sobě,“ vypráví Jana.

Info ikona
Žena

3. Bombardování láskou

Pravděpodobně jednou z nejsnadněji rozeznatelných taktik gaslightera je tzv. bombardování láskou. Ne, nebojte se, rozhodně to neznamená, že vás dotyčný ohrožuje bombami. Naopak, bombardování láskou se projevuje tak, že partner, kamarádka nebo kolegyně vás během krátké chvíle začne považovat za středobod vesmíru. Neustálé zprávy, telefonáty o půlnoci, nečekané dárky a poklonky sice můžou být součástí romantického či přátelského vztahu, avšak v přirozené formě k tomuto chování dochází až po nějakém čase. Naopak, gaslighter vás bombarduje láskou klidně už po první schůzce.

4. Obětní beránek

Velmi nepříjemnou technikou gaslightingu je tzv. obětní beránek. Už z názvu vyplývá, že gaslighter vás nutí věřit, že daný problém je vaše chyba, a tím se staví do pozice obětního beránka. Pozor, rozhodně nejde jenom o velké průšvihy, což potvrzuje také příběh třicetileté Ivany. „Když jsem žila s bývalým partnerem, prakticky jsem mohla za všechny problémy světa. Pamatuji si, že jsme měli domluvené rande v restauraci a on dorazil s dvacetiminutovým zpožděním. Namísto toho, aby se omluvil, mi začal tvrdit, že za jeho zpoždění můžu já. A víte proč? Protože jsem ho prý celý den v práci zásobovala zprávy na Whatsappu, na které mi musel odepisovat. A právě kvůli tomu se dostal do skluzu a nepřijel včas,“ popisuje dnes už s humorem Ivana.

5. Rychlé změny chování

Ano, nikde není psáno, jak dlouho se po hádce musíme zlobit nebo to, jak dlouho trvá láskyplná nálada. Pokud ale žijete po boku gaslightera, pak pravděpodobně víte, že se jeho chování mění z vteřiny na vteřinu. Zatímco v jeden moment se k vám chová hrubě, v druhé chvíli vás zasypává sladkými slůvky. Obdobně to funguje také ve společenosti. Ještě před dveřmi restaurace je k vám nepříjemný, avšak následující moment, před zraky vašich přátel, vás vychvaluje do nebes. Na tuto formu gaslightingu si obzvláště dejte pozor.

Mohlo by se vám líbit

Dokážete odhalit mikromanipulaci v partnerském vztahu?

Manipulace není doménou vysoce postavených politiků nebo mediálních organizací. Naopak, s určitou formou manipulace se můžeme setkat také v partnerském či přátelském vztahu. V takové chvíli manipulátor jemně tahá za nitky, a zároveň určuje pravidla hry. Zvítězí nad vámi, nebo ho porazíte?
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky