Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dokážete odhalit mikromanipulaci v partnerském vztahu?

Manipulace není doménou vysoce postavených politiků nebo mediálních organizací. Naopak, s určitou formou manipulace se můžeme setkat také v partnerském či přátelském vztahu. V takové chvíli manipulátor jemně tahá za nitky, a zároveň určuje pravidla hry. Zvítězí nad vámi, nebo ho porazíte?

Když se řekne manipulace, většina lidí si představí černobílou fotografii Josepha Geobbelse. I když tento říšský ministr propagandy s manipulativními technikami uměl pracovat, rozhodně nebyl jediným manipulátorem na světě. V našem blízkém okolí totiž žije nespočet mužů a žen, kteří dnes a denně pracují s mikromanipulačními technikami a nenápadným způsobem ovlivňují naše emoce a postoje. Copak jste nikdy neobdrželi zprávu, kterou vám dotyčný „poslal omylem“? Nebo jste nezaznamenali srdceryvný status na Facebooku, kterého jste si „neměli všimnout“?

Mohlo by se vám líbit

Když je vztah peklo aneb Jak poznáte, že žijete s toxickým partnerem?

V každém vztahu přichází chvíle, na které bychom nejraději zapomněli. Vzestupy a pády jednoduše patří k životu a bylo by bláhové se domnívat, že právě náš vztah bude jako vystřižený z romantické knížky. Pokud ale krizové momenty převládají, slzy jsou nedílnou součástí každého dne a nepříjemná atmosféra prostupuje celým bytem, pak je důležité popřemýšlet, zda nežijete po boku toxického partnera.
marianne.cz

Malá manipulace s velkými následky

Na první pohled to vypadá jako „náhoda“. Dotyčný člověk vám „omylem“ zaslal zprávu nebo e-mail, který byl údajně adresován někomu jinému. V dané zprávě hovořil o svých problémech, emočním vypětí nebo zdravotním stavu. Následně si „všiml“, že zpráva doputovala až k vám a horlivě se omlouval za to, že si spletl kontakt. Náhoda? Nemyslíme si! Naopak tento člověk šikovným způsobem pracoval s mikromanipulací, technikou, která je obzvláště příznačná pro narcisty. „Mikromanipulace je zaměřena na získání soucitu a empatie od partnera nebo blízkého člověka. Manipulátor se následně staví do pozice oběti,“ vysvětluje psycholožka Kristy Lee Hochenberger pro Psychology Today.

Mikromanipulace povětšinou přichází na scénu ve chvíli, kdy se manipulátor cítí ohroženě. Dali jste si s partnerem pauzu? Pohádali jste se s blízkou kamarádkou? Zažíváte partnerskou krizi? Přesně takové okamžiky vyburcují manipulátora k tomu, aby se uchýlil k mikromanipulaci. Zároveň je důležité objasnit, že mikromanipulace nemusí mít podobu nešikovně odeslaných zpráv, omylem zveřejněných fotek na sociálních sítích nebo srdceryvných statusů, které jste nikdy neměli vidět. Záleží pouze na manipulátorovi, jakou strategii zvolí, a jak šikovně před vámi bude manipulaci skrývat. Obecně ale platí, že čím více podivných zpráv či nešikovně odeslaných textů, tím vyšší pravděpodobnost, že máte tu čest s mikromanipulátorem.

Info ikona
Rozchod

Jak vyhrát boj s mikromanipulátorem?

Poznali jste, že jste v blízkém kontaktu s mikromanipulátorem? Pak máte zčásti vyhráno! Přesto je důležité vědět, že následující odpoutání od manipulátora bude velmi náročné, a to především po psychické stránce. Pro manipulátora je totiž typické, že se staví do role oběti a bez okolků použije zbraně, jako je emoční vydírání. „Mikormanipulátor se jednoduše snaží, aby získal kontrolu nad vašimi myšlenkami a pocity,“ dodává Hochenberger. Nepodléhejte tedy jeho slibům, prosbám ani přísahám, že se jeho chování změní. V ideálním případě s takovým člověkem přerušte kontakt a zajistěte, aby se nadobro vymanil z vašeho života. Pokud jste mikromanipulátora objevili ve svém manželovi nebo manželce, pak před vámi stojí ještě dlouhá cesta. Pomocnou ruku vám podá zkušený terapeut, díky kterému zjistíte, jak mikromanipulátora bezpečně setřást ze svého života.

Není manipulace jako manipulace

V partnerském vztahu se kromě mikromanipulace můžete setkat také s klasickou, přímou, manipulací. „Takoví jedinci často vyhrožují například sebevraždou. Účelem je, aby ve svém partnerovi probudili emoce a udrželi si ho nablízku,“ vysvětluje psycholožka a dodává, že v takový moment musíte manipulátorovi nastavit jasné hranice. Nabídněte mu pomoc ve formě návštěvy psychologa nebo psychoterapeuta, ale nesetrvávejte ve vztahu jenom proto, že dotyčný vyhrožuje sebevraždou. Podobného názoru je také psycholožka Hochenberger, podle které je důležité, abyste si udrželi odstup a svou individualitu.

Mohlo by se vám líbit

Gaslighting: Manipulativní technika, kterou můžete zažít ve vztahu i na pracovišti

Pojem gaslighting odkazuje k plynovému osvětlení, o kterém hlavní hrdina filmu Gaslight tvrdil, že nebliká, ačkoliv ve skutečnosti blikalo. Tímto tvrzením se snažil zmást svou manželku a přimět ji, aby nevěřila své mysli.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě