Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dokážete odhalit mikromanipulaci v partnerském vztahu?

Info ikona
vztah

Manipulace není doménou vysoce postavených politiků nebo mediálních organizací. Naopak, s určitou formou manipulace se můžeme setkat také v partnerském či přátelském vztahu. V takové chvíli manipulátor jemně tahá za nitky, a zároveň určuje pravidla hry. Zvítězí nad vámi, nebo ho porazíte?

Když se řekne manipulace, většina lidí si představí černobílou fotografii Josepha Geobbelse. I když tento říšský ministr propagandy s manipulativními technikami uměl pracovat, rozhodně nebyl jediným manipulátorem na světě. V našem blízkém okolí totiž žije nespočet mužů a žen, kteří dnes a denně pracují s mikromanipulačními technikami a nenápadným způsobem ovlivňují naše emoce a postoje. Copak jste nikdy neobdrželi zprávu, kterou vám dotyčný „poslal omylem“? Nebo jste nezaznamenali srdceryvný status na Facebooku, kterého jste si „neměli všimnout“?

Mohlo by se vám líbit

Malá manipulace s velkými následky

Na první pohled to vypadá jako „náhoda“. Dotyčný člověk vám „omylem“ zaslal zprávu nebo e-mail, který byl údajně adresován někomu jinému. V dané zprávě hovořil o svých problémech, emočním vypětí nebo zdravotním stavu. Následně si „všiml“, že zpráva doputovala až k vám a horlivě se omlouval za to, že si spletl kontakt. Náhoda? Nemyslíme si! Naopak tento člověk šikovným způsobem pracoval s mikromanipulací, technikou, která je obzvláště příznačná pro narcisty. „Mikromanipulace je zaměřena na získání soucitu a empatie od partnera nebo blízkého člověka. Manipulátor se následně staví do pozice oběti,“ vysvětluje psycholožka Kristy Lee Hochenberger pro Psychology Today.

Mikromanipulace povětšinou přichází na scénu ve chvíli, kdy se manipulátor cítí ohroženě. Dali jste si s partnerem pauzu? Pohádali jste se s blízkou kamarádkou? Zažíváte partnerskou krizi? Přesně takové okamžiky vyburcují manipulátora k tomu, aby se uchýlil k mikromanipulaci. Zároveň je důležité objasnit, že mikromanipulace nemusí mít podobu nešikovně odeslaných zpráv, omylem zveřejněných fotek na sociálních sítích nebo srdceryvných statusů, které jste nikdy neměli vidět. Záleží pouze na manipulátorovi, jakou strategii zvolí, a jak šikovně před vámi bude manipulaci skrývat. Obecně ale platí, že čím více podivných zpráv či nešikovně odeslaných textů, tím vyšší pravděpodobnost, že máte tu čest s mikromanipulátorem.

Info ikona
Rozchod

Jak vyhrát boj s mikromanipulátorem?

Poznali jste, že jste v blízkém kontaktu s mikromanipulátorem? Pak máte zčásti vyhráno! Přesto je důležité vědět, že následující odpoutání od manipulátora bude velmi náročné, a to především po psychické stránce. Pro manipulátora je totiž typické, že se staví do role oběti a bez okolků použije zbraně, jako je emoční vydírání. „Mikormanipulátor se jednoduše snaží, aby získal kontrolu nad vašimi myšlenkami a pocity,“ dodává Hochenberger. Nepodléhejte tedy jeho slibům, prosbám ani přísahám, že se jeho chování změní. V ideálním případě s takovým člověkem přerušte kontakt a zajistěte, aby se nadobro vymanil z vašeho života. Pokud jste mikromanipulátora objevili ve svém manželovi nebo manželce, pak před vámi stojí ještě dlouhá cesta. Pomocnou ruku vám podá zkušený terapeut, díky kterému zjistíte, jak mikromanipulátora bezpečně setřást ze svého života.

Není manipulace jako manipulace

V partnerském vztahu se kromě mikromanipulace můžete setkat také s klasickou, přímou, manipulací. „Takoví jedinci často vyhrožují například sebevraždou. Účelem je, aby ve svém partnerovi probudili emoce a udrželi si ho nablízku,“ vysvětluje psycholožka a dodává, že v takový moment musíte manipulátorovi nastavit jasné hranice. Nabídněte mu pomoc ve formě návštěvy psychologa nebo psychoterapeuta, ale nesetrvávejte ve vztahu jenom proto, že dotyčný vyhrožuje sebevraždou. Podobného názoru je také psycholožka Hochenberger, podle které je důležité, abyste si udrželi odstup a svou individualitu.

Mohlo by se vám líbit