Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Alexandria Ocasio-Cortez: Mileniálka, která si podmanila americký kongres

Bývalá barmanka, která v osmadvaceti letech dobyla americký kongres. Tak zní zkrácená verze životního příběhu dvaatřicetileté Alexandrie Ocasio-Cortez. Pravdou ale zůstává, že za pozornost stojí verze dlouhá, v jejímž závěru pochopíte, co doopravdy znamená „americký sen“.

Alexandria Ocasio-Cortez se narodila před dvaatřiceti lety v newyorském Bronxu. Sama Alexandria tvrdí, že vyrůstala „mezi dvěma světy“. Na jedné straně měla po své mamince portorikánské kořeny, na straně druhé byl hlavou rodiny ambiciózní tatínek, který pracoval jako architekt. Její rodiče moc dobře věděli, že veřejná škola v jižním Bronxu není pro jejich dceru to pravé ořechové, a tak si vypůjčili od příbuzných peníze a přestěhovali se do dvoupokojového bytu v Yorktown Heights, na prosperujícím předměstí Westchester County. Právě tam Alexandria nastoupila na střední školu Yorktown High, kterou navštěvovaly především děti bílé pleti. „Cítila jsem, že je anomálií, aby portorikánské dítě chodilo do téměř bílé školy,“ řekla Ocasio-Cortez pro New Yorker. Přesto Alexandria Ocasio-Cortez školu zvládala na výbornou a tajně snila o kariéře gynekoložky.

Mohlo by se vám líbit

V pořádku, nebo za hranou? Finská premiérka se nechala vyfotit s hlubokým výstřihem

Okolo finské premiérky je v posledních dnech pěkně rušno. Neobvykle velký zájem vyvolal snímek Sanny Marinové, na kterém je zachycena v saku s hlubokým výstřihem. I když mnozí tuto fotografii odsoudili, valná část země se za svou premiérku postavila. Tomu se říká podpora v zádech!
marianne.cz

Těžké časy

Po absolvování střední školy si Alexandria podala přihlášku na Bostonskou univerzitu, a to konkrétně na obor biochemie. Vzali ji! A tak Alexandria požádala o studijní půjčku a vyrazila vstříc zářné budoucnosti. Bohužel, bezstarostná studentská léta se nekonala. Na začátku druhého ročníku zazvonil Alexandrii telefon, ve kterém jí matka sdělila, že otec umírá na rakovinu plic. „Jeho smrt nás destabilizovala ve všech směrech. Moje máma se zhroutila, můj bratr byl psychický ztracený,“ vzpomíná na nelehké období Alexandria a dodává, že na smrtelné posteli jí otec řekl: „Udělej mě hrdého“. Jeho poslední slova si Alexandria vzala k srdci. Útěchu totiž hledala ve studiu, díky kterému zapomínala na nelehké časy. Zároveň Alexandria změnila obor z biochemie na ekonomii a mezinárodní vztahy, a především začala na částečný úvazek pracovat u senátora Edwarda Kennedyho v Bostonu.

Ve chvíli, kdy se politická kariéra Alexandrie Ocasio-Cortez začala slibně rozvíjet, přišla další negativní zpráva. Její maminka nedokázala ukočírovat rodinné finance, a tak rodina stála na pokraji exekuce. Alexandria Ocasio-Cortez vzala situaci do svých rukou, zapomněla na politické ambice, a vrhla se do vydělávání peněz. Dlouhé dny a noci trávila v baru, kde pracovala jako barmanka. Lidé se mě dotýkali, říkali mi různé věci,“ vzpomíná Alexandria a dodává, že tato zkušenost sice byla těžká, ale velmi formativní.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vzhůru do kongresu

Už v roce 2016 pracovala Alexandria Ocasio-Cortez na prezidentské kampani senátora Bernieho Sanderse. I když nad Sandersem v primárkách zvítězila Hillary Clinton, Alexandrie Ocasio-Cortez na politiku nerezignovala. Ve stejný rok jí totiž zavolala Brand New Congress, americká politická organizace, která přijímala progresivní kandidáty. Mimochodem za nominaci vděčí Alexandria svému bratrovi, který ji nominoval den po prezidentských volbách v roce 2016.

Následně se Alexandria Ocasio-Cortez zaměřila na vlastní politickou kampaň, která odstartovala v dubnu 2017. Alexandria byla první osobou od roku 2004, která v newyorských stranických primárkách vyzvala Josepha Crowleyho, předsedu Demokratického klubu. I když Alexandria čelila finanční nevýhodě, nevzdala se. „Hodně peněz nemůžete porazit více penězi. Musíte zvolit úplně jinou strategii,“ řekla Ocasio-Cortez a 26. června 2018 získala v primárních volbách 57,13 % hlasů, zatímco Josepha Crowley pouze 42,5 % hlasů.

Obdobně se Alexandrii dařilo také v následných všeobecných volbách, ve kterých bojovala o křeslo kongresmanky s profesorem ekonomie Anthonym Pappasem. V tomto případě byla jasným vítězem, neboť získala 78 % hlasů, zatímco Pappase pouze 14 % hlasů. A tak se v listopadu 2018 stala devětadvacetiletá Alexandria Ocasio-Cortez nejmladší ženou v dějinách, která byla zvolena do americké Sněmovny reprezentantů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

V čem je Alexandria Ocasio-Cortez jiná?

Už po jejím prvním roce ve Sněmovně reprezentanů se začalo proslýchat, že Alexandria Ocasio-Cortez je progresivní političkou, která to může dotáhnout opravdu daleko. Není divu, Alexandria se politiky jednoduše nezalekla. Důkazem jsou například její sociální sítě, konkrétně Twitter, který srší bystrými vtipy a hravým žertováním, díky kterému Alexandria přibližuje politiku i mladším lidem. Navíc se nebojí na svých sociálních sítích mixovat ryze profesní obsah s osobním, a tak nikoho nepřekvapilo, když na jejím Instagramu spustila livestream zaměřený na její rutinu v péči o pleť.

Fanoušky a obdivovatele si získala také ve chvíli, kdy odhalila otřesné podmínky v zařízeních, která jsou určena pro migrující ženy a děti z Mexika do USA. V sérii tweetů kongresmanka napsala, že ženy jsou drženy v celách bez vody, nuceny pít vodu ze záchodů a zažívají sexuální násilí od důstojníků. Navíc zapříčinila tzv. „AOC efekt“, což v praxi znamená, že se čím dál tím více barevných žen touží vymanit ze stereotypu a napodobit kariérní úspěch Alexandrie Ocasio-Cortez.

Mohlo by se vám líbit

Premiérka s vizí! Co se můžeme naučit od Jacindy Ardern?

Řízení země v době koronavirové pandemie zvládla bez ztráty kytičky, dlouhodobě prosazuje rovnoprávnost žen a ve volných chvílích odepisuje školačkám na jejich dopisy. Seznamte se s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern, ženou, od které by se ostatní země mohly učit.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?