Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Cestování za doprovodu muže i zákaz studia! Jak se aktuálně žije afghánským ženám?

Život v Afghánistánu se v posledním roce proměnil k nepoznání. Islamistické hnutí Tálibán schválilo a stále schvaluje nové zákony, kterými se obyvatelé země musí řídit. Obzvláště přísné zákony platí pro afghánské ženy, které od začátku května nesmí chodit na veřejnosti s odkrytým obličejem.

Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán není v Afghánistánu žádnou novinkou. Tálibán se držel u moci už mezi lety 1996 až 2001, kdy po afghánských ženách požadoval, aby nosily burky. Zároveň nesměly vycházet ze svých domovů bez doprovodu muže, nesměly pracovat a studovat. Bohužel, historie se častokrát opakuje, což se potvrdilo během loňského léta, kdy Tálibán opět převzal nad Afghánistánem moc.

Mohlo by se vám líbit

„Žijeme spolu na jedné planetě, proto by nám nemělo být jedno, co se děje za našimi hranicemi," říká válečná fotografka Jarmila Štuková

Mnohokrát se setkala s předsudky, že tato práce není pro ženy. Válečná dokumentaristka a fotografka Jarmila Štuková ale říká, že v některých situacích je naopak výhoda být ženou. Při čtení jejích odpovědí se vám bude tajit dech. Kolikrát se cítila být v ohrožení života a co ji pomáhá se vyrovnávat s hrůzami, které při práci často vídá?
marianne.cz

Sliby, chyby

Zprvu se zdálo, že Tálibán se ke striktním pravidlům nevrátí. Ostatně, sám to prohlašoval. Přesto už v září loňského roku obnovil ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, a zároveň vyzval televizní stanice, aby přestaly vysílat seriály, ve kterých hrají ženy.

Omezení začala platit také pro ženy, které chtějí cestovat bez muže. Aktuálně můžou Afghánky cestovat samy pouze do vzdálenosti 72 kilometrů. Pokud chtějí vyrazit dále, musí přizvat svého mužského opatrovníka, kterým je povětšinou otec, bratr nebo manžel. V posledních týdnech Tálibán zavedl další přísná opatření, která omezují každodenní život žen. Pokud například chtějí Afghánky navštívit veřejný park, musí respektovat návštěvní hodiny pro ženy. Dospívajícím dívkám zase není ve většině země umožněn návrat do škol.

Přísná nařízení musí respektovat také pracující ženy. Zatímco ve zdravotnictví a školství stále ženy pracují, mnoha dalším ženám bylo řečeno, aby se do své práce už nevracely. „Máme milion dalších problémů. Ženy nejsou problém! Je třeba otevřít školy, dát práci rodinám. V celé této zemi je hladomor. Dochází k sebevražedným atentátům,“ řekla afghánská aktivistka Mahbouba Seraj pro BBC.

Info ikona
Afgánka

Bez zakrytého obličeje ani krok

Jeden z nejnovějších zákonů byl představen na tiskové konferenci ministerstva pro šíření ctnosti a předcházení neřesti na začátku května. Ministerstvo oznámilo, že si všechny ženy budou muset na veřejnosti zakrývat obličej, a zároveň přestavilo sadu trestů pro ženy, které odmítnou nový zákon respektovat. Pokud si žena na veřejnosti nezakryje obličej, pak úředníci Tálibánu navštíví jejího mužského opatrovníka. V případě, že vzhled ženy stále nebude považován za přijatelný, pak její mužský opatrovník bude předvolán k ministerským úředníkům. Poté by potencionálně mohl být uvězněn na tři dny, nebo poslán k soudu. „Lidé se rodí svobodní, nikdo nemá právo rozhodovat o tom, jak se žena obléká,“ řekla vysokoškolačka Fatima pro BBC.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by se vám líbit

8 věcí, o nichž zřejmě nevíte, že je vynalezly ženy

Letos si mimo jiných výročí připomínáme také sto let od chvíle, kdy ženy ve Velké Británii získaly volební právo. Otázka zrovnoprávnění žen a můžu je stále velmi aktuální, proto je nutné si připomenout, co všechno ženy přinesly společnosti i v oblasti vědy a techniky. Vsadíme se, že o těchto osmi vynálezech jste netušili, že s nimi poprvé přišly právě ženy.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky