Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Chroničtí opozdilci aneb Proč někteří lidé nikdy nepřijdou včas

Zase pozdě. Opět si říkáte, že kdybyste vyšli jen o 5 minut dřív, stihli byste ten vlak, dorazili včas na večeři, nebo nepřišli o pracovní pohovor. Ale to se nestalo, protože jako vždy jste měli pocit, že máte dost času, než vám nezbyl žádný. Zajímá vás, proč se vám to děje? Máme pro vás 5 možných vysvětlení.

Tereza Čaladi | 21. 08. 2022

Přijít na čas je celkem normální věc, ale chodit neustále pozdě, to by se dalo považovat za určitý druh umění. Chroničtí opozdilci obvykle nepřichází pozdě naschvál. U nějakých akcí a schůzek by to možná dávalo smysl, ale proč by si nechali uletět letadlo? Ani nechtějí ty druhé ranit. Jen si zkrátka nemohou pomoci. A to z následujících důvodů.

1. Špatný časový odhad

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé chodí neustále pozdě, je, že zkrátka nedokáží správně určit, kolik jim daný úkol či aktivita zabere času. To zjistí, až když vědí, že jdou pozdě. Podle výzkumníků lidé v průměru o 40% podceňují, jak dlouho jim daná činnost zabere. Jednoduše si myslíte, že dojití na místo vám bude trvat 10 minut, protože tu trasu vždycky chodíte se sluchátky v uších a trvá zhruba 3 písničky. Ale váš mozek vynechá, že to jsou 2 kilometry a že sice posloucháte jen 3 celé písničky, ale potom, co jste jich 15 přepnuli a 5 minut z toho psali zprávu.

Mohlo by se vám líbit

Prohlédněte si velkolepý dům Bena Afflecka, kde oslavil svatbu s Jennifer Lopez

Herecký pár, který se před pár týdny tajně vzal v Las Vegas, dodatečně oslavil radostnou událost s rodinou a přáteli v honosném sídle Benna Afflecka poblíž města Savannah v Georgii. Oslava to byla velkolepá, stejně jako samotný dům, který je obklopený 35 hektary půdy.
marianne.cz

2. Ztráta pojmu o čase

Dle poměrně nedávné studie psychologů z Washingtonské univerzity chronické zpoždění může pocházet z takzvané prospektivní paměti, jejíž úlohou je zapamatovat si, co máte v úmyslu v budoucnosti udělat a pak si ve správný čas na svůj záměr vzpomenout. Lidem se tak snadno stane, že zapomenou kontrolovat čas či vůbec na to, že mají někde být, jelikož jsou příliš zaneprázdněni tím, co právě dělají. Je to přesně to, když začnete projíždět Instagram, když jste se už nachystali a máte 10 minut k dobru. Myslíte si, že tam jste 5 minut, ale ono je to 20 a vy už nestíháte, protože jste zapomněli koukat na čas.

3. Problém říct ne

Jistě si to dokážete představit. Už míříte ve spěchu na schůzku a najedou narazíte do někoho ze střední, koho jste roky neviděli. Můžete jednoduše říct, že vás to mrzí, že musíte běžet, ale že si napíšete. Jenomže ne každý to dokáže. Potom se tak snadno zdrží patnáctiminutovou konverzací, které v první řadě vůbec nechtěli být součástí.

4. Vliv kultury a výchovy

Jistě vám neuniklo, že například ve Španělsku či Chorvatsku je pro lidi naopak zvláštní chodit včas. Pokud jste tedy od dětství byli vedeni k tomu, že je zpoždění v pořádku, pak se není čemu divit, že to tak berete i v dospělosti. A zejména v případě, že jste byli obklopeni lidmi, kteří si na přesnost nepotrpí. Rozhodně to ale pak může být lehce kulturní šok a překvapení, když 10:30 neznamená 11.

5. Záleží na typu osobnosti

To vše může být způsobeno také tím, jaký jste typ osobnosti. Dle výzkumu z roku 2001 existují konkrétně 2 typy. Jedinci typu A jsou napjatí, orientovaní na úspěch a mnohdy dochvilní. Jedinci typu B jsou klidnější a je u nich pravděpodobnější, že přijdou později. Rozdíl je v tom, že jedinci typu A dokáží přesněji určit, jak čas plyne. V experimentu při odhadování minuty tvrdili, že uplynula za 58 sekund, zatímco ti typu B za 77 sekund.

Info ikona
ztráta v čase

Proč někteří lidé neumí chodit pozdě

Stejně jako existují extrémy na jednu stranu, tak i na druhou. Někteří lidé zase zkrátka vždy potřebují přijít alespoň 5 minut před schůzkou. Může to být jednoduše známka úcty, zodpovědnosti a svědomitosti. Ale také nemusí. Vliv na to může mít také to, že jim přesné načasování bylo vštěpováno jako dětem a byli vždy potrestáni, když přišli pozdě. Vedle toho, jak naznačuje výše zmíněný typ osobnosti A, brzy obvykle chodí lidé, kteří jsou nervózní či se potýkají s úzkostí. Jen pouhá představa, že by přišli pozdě, jim nedělá dobře.

 

Zdroje: psychologytoday.com, sciencealert.com

Mohlo by se vám líbit

Když je čas váš nepřítel! Ovládněte kouzlo time managementu

Ať jste vysokoškolák, maminka na mateřské dovolené, pracující nebo třeba důchodce, určitě je vám věta „Promiň, nestíhám.“ velmi povědomá. Proč máme takový problém stíhat všechny naše povinnosti? 
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?