Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

DENÍK BERLÍŇANKY: Berlínské nemocnice za časů korony

Jaké to je jít na operaci v době „koronové“ a jak se liší české a německé zdravotnictví u stejného lékařského výkonu? Tohle jsou otázky, které mi vrtaly hlavou, nakonec jsem si to mohla vyzkoušet na vlastní kůži s dcerou. Shrnutí je v tomhle sloupku.

Karolína Peřinová | 13. 09. 2020

Když na nás letos padla korona a zkomplikovala nám život, říkala jsem si, že to vlastně není tak špatné, že je hlavní věc, že je dcera Lara zdravá. Minulé jaro jsem totiž trávila asi tři měsíce průběžně v nemocnici kvůli jejím problémům s očima. Lara trpí na takzvané chalaziony, tedy vlčí zrna. Loni kvůli tomu skončila na operaci v celkové narkóze.

Myslela jsem, že se to už nemůže opakovat, proto jsem byla v šoku, když se jí začaly dělat boule pod očima letos znovu. Spolu s nárůsty případů korony ve světě, jsem tak sledovala zhoršování jejího stavu. Celé období lockdownu jsme tak trávili hlavně zkoušením všech možných prostředků k léčbě jejích očí, ale nic nezabralo.

Laře český lékař - emigrant v Německu, kterého jsme tu našli, opět doporučil operaci.

Naše dcera tak patří mezi mnoho případů lidí, jejichž zákroky musely být odložené kvůli covidu. Operaci jsme absolvovaly až s tříměsíčním zpožděním. Ocitla jsem se ve velké berlínské nemocnici a mám možnost srovnávat stejný zákrok v Česku i v Německu. Je to zajímavé a zde je pár mých postřehů.

Mohlo by se vám líbit

DENÍK BERLÍŇANKY: Nasaďte roušku a vyplňte nám dotazník

marianne.cz

1. Byrokracie a čekání

V tomhle jsou na tom oba systémy úplně stejně. V české nemocnici jsem v podstatě pořád jen čekala v přeplněných místnostech na nějaká vyšetření. Pokaždé jsem se s dcerou zdržela tři nebo čtyři hodiny. V Berlíně bylo tohle úplně stejné. Kolem všeho navíc vládl totální chaos a zmatek. Čekala jsem to naivně v Německu lepší.

2. Přístup k dětem

V Berlíně měli i v tom zmatku, který v nemocnici vládl skvěle propracovaný přístup k dětem. Nikdo nedal najevo stres. Nikdo nebyl nepříjemný. Na operaci si mohla vzít svého plyšáka a já jako rodič jsem měla jako samozřejmost vlastní pokoj společně s ní. Mohla jsem s ní být celou dobu a doprovodit ji až na sál. Bylo dojemné, když se mi přišel k Laře představit celý chirurgický tým asi sedmi lidí a učili se vyslovit české jméno jejího plyšáka.

3. Lékaři

Lékaři v Česku, které jsem potkala na očním byli všichni úžasní a většinou mladí doktoři. Stejně tak úžasní a stejně mladí byli i lékaři v německé nemocnici. Nikdo na nás nebyl ani trochu nepříjemný, i když toho měli v přeplněné nemocnici evidentně plné zuby.

Info ikona
Diplom

4. Sestřičky

Zdravotní sestry a jejich chování pro mě bylo při pobytu v české nemocnici obrovské zklamání. Tolik nepříjemných a zlých lidí, kteří se nechovali hezky k rodičům, ani k dětem jsem snad nikde jinde nepotkala. Byla to jednoduše hrůza. Chápu náročnost tohoto povolání, ale některé sestry se vyloženě v Česku vyžívaly v tom, že nad námi mají jakousi převahu. Za mě největší problém českého zdravotnictví obecně. Zatímco v Česku jsem během celého pobytu v nemocnici narazila možná na jedinou milou sestřičku, v přeplněné nemocni v Berlíně byly milé a nápomocné všechny. Všechny se snažily nám vycházet vstříc. I když bylo vedro a ony měly roušky a měly náročnou službu. Chování sestřiček je pro mě největší rozdíl obou systémů. Je to tím, že v Německu mají o tolik lepší plat a podmínky?

5. Nemocnice a koronavirus

Koronavirus náš pobyt hodně poznamenal. Obě s Larou jsme musely vyplnit dotazník ke covidu, nemohl nás navštívit manžel. A samozřejmě jsem musela mít celou dobu na sobě roušku, venku bylo přitom zrovna v den operace 39 stupňů a nemocnice neměla klimatizaci. V tomhle patří můj obrovský obdiv všem zdravotníkům, kteří to musí zvládat denně. A mimochodem, víte, jaké to je dorozumívat se v němčině přes roušku a bavit se o medicínských pojmech, když si v tom jazyce nejste jistí? Je to docela peklo!

5. Operace

Zatímco v Praze jsem u stejného výkonu byla v nemocnici tři dny, tady jsem nakonec přišla brzy ráno (Lara šla první na řadu) a už ten den večer nás k mému překvapení pustili domů. Žádné zbytečné průtahy. Tohle bylo skvělé!

Závěrem mého shrnutí jen dodávám, že nemocnice nejsou dobré místo ani v Praze, ani v Berlíně. A je lepší tam nebýt. To přeju sobě i všem vám čtenářům.

Info ikona
Zářijová Marianne

POŠTOVNÉ ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit