Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Fenomén hygge: Jak si užít dánské chvilky štěstí po česku

Před třemi lety se doslova roztrhl pytel s dánským životním stylem hygge. Jak ho ale máme aplikovat, když chodíme od pondělí do pátku do práce a místo krbu máme v bytě přímotop?

V první řadě nechceme hygge vůbec hanit. Toto pojmenování dánské pohodičky, během které si odpočinete a načerpáte nové síly, je určitě jednou z hlavních příčin, proč Dánové patří k nejšťastnějším lidem na světě. Vůbec nejlépe si vedou obyvatelé hlavního města, neboť ti celému žebříčku spokojenosti kralují. I když dánský hygge, švédský lagom, finský sisu popisují „návody na štěstí“ – nutno podotknout, že zmíněné tři pojmy vždy trošku jiným způsobem, neznamená to, že všechny hlavní myšleny lze aplikovat v naší středoevropské zemičce. Důvodů je hned několik.

Zaprvé severská kultura je naprosto odlišná od té naší, důležitou roli také hraje promyšlenější sociální politika či lepší ekologické podmínky. Určitě nám dáte za pravdu, že procházka zelenou severskou krajinou je už sama o sobě balzámem na duši, který ve smogem pokryté Ostravě jednoduše nemůžete zažít. Zároveň by bylo chybné se domnívat, že my Češi jsme odkázáni k tvrdé práci a na nějaké to vytváření a kumulování štěstí nemáme dostatek času, financí a energie. Stačí, když si ze zmíněných severských filozofiích vezmeme základ a vložíme ho do českých podmínek. Nebojte, my vám hygge vybojujeme!

V cestě za českou "pohodičkou"

Když jsme přemýšlely, jak by se mohl nazývat český koncept šťastného života, napadlo nás označení "pohodička". Určitě se hodí i sloveso lebedit si. Jenže pohodičku si většina z nás vychutná až na dovolené, a to je ruku na srdce, hodně mizerná statistika. Jenže zatímco severské státy hojně aplikují homeoffice, my ještě stále hledáme po kabelkách píchačky a v pátek se tajně modlíme, abychom přece jenom mohly z práce vyrazit o půl hodiny dřív. Pak samou radostí jdeme udělat velký nákup, uvaříme večeři, postaráme se o děti a usneme dříve, než bys řekl hygge.

Podmínky v budování hygge tedy nemáme jednoduché. V tento moment ale ke slovu přichází sisu. Finský model štěstí totiž staví na tvrzení, že v každém z nás je tak velká životní síla, že si ji ani neumíme představit. I když se kolem nás dějí vyčerpávající věci, měly bychom jim čelit a za žádných okolností se nevzdávat. A jak tedy posilnit nejen tělo, ale zároveň i ducha? No přeci hezky po Finsku – ledovou sprchou. Začnete svůj den krátkou koupelí, u které budete pomalu otáčet kohoutkem k modrému kolečku. Za několik týdnů už bez problému vydržíte stát pod proudem ledové vody. Odměnou vám bude nejen skvělý pocit, ale především pevnější imunita, prozářenější pleť a chuť změnit ucourané ráno v energetický hurikán.

Po ledové sprše si zasloužíte klidnou snídani, ideálně za přítomnosti rodiny a bez přítomnosti mobilu nebo jiné elektroniky. Přesně v těchto momentech se člověk cítí šťastně, a je velká škoda, že jsme se naučily stolovat u zapnuté televize nebo s mobilem v ruce. Pravdou zůstává, že v práci mnoho hygge momentů nevyčarujete, rozhodně se ale vyplatí, když čas oběda strávíte v té nejlepší společnosti oblíbených kolegyň – kamarádek, se kterými alespoň na chvilku zapomenete na pracovní starosti a užijete si obědovou či svačinovou pohodičku. Pokud máte pocit, že ani po práci nemůžete ve svém životě najít příliš hygge, zapojte do svého dennodenního trojskoku – nákup – úklid – vaření i své nejbližší. Společně budete mít všechny aktivity rychleji hotové, což ve výsledku znamená velkou úsporu času a volný večer, který se může proměnit v ono vytoužené lebedění.

Zaostřeno na víkend

Ovšem té největší pohodičky určitě dosáhnete během víkendu. Většina z nás má k víkendu chybný přístup a svádí během něho souboj s časem. Stihneme všechno vygruntovat? Napečeme „hodobóžo“ kachnu? Přeorganizujeme celou komodu? Zapomeňte na všechny úkoly a to-do listy. Co stihnete, to stihnete, a co nestihnete, to se nezblázní. Tuhle větu si nechte zarámovat společně s dovětkem, že jediné, co musíte během víkendu opravdu stihnout, je odpočinek. Ať už u oblíbeného sportu, deskové hry s přáteli, hry s dětmi, poutavé knihy nebo u pečení delikatesy.

I když by se mohlo zdát, že pohodička je v našich končinách skoro nedosažitelným cílem, nenechte se zmást. Celé kouzlo totiž spočívá v tom, abyste si i během všedních dnů dělaly drobné radosti a užívaly si chvilek se svou rodinou. Díky tomu se budete cítit šťastná, a to kdekoliv na světě.

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu