Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Francouzsky snadno a rychle! Osvojte si díky moderním technologiím jazyk básníků

Přečíst si Bídníky od Victora Huga v originále? Zazpívat píseň Non, je ne regrette rien jako Edith Piaf? A vyrazit dech servírce, když dokonale vyslovíte objednávkou na croissant a café au lait? Osvojte si jazyk umělců a naučte se francouzsky nenásilnou formou. Stačí, když si k ruce vezmete správné pomůcky.

Umět francouzsky! Zní v hlavě samoukům, kteří nedočkavě vtrhnou do knihkupectví, vyloví první učebnici francouzštiny a následující večer se po hlavě vrhnou do úvodní kapitoly. Zprvu pravidelné dýchánky s francouzštinou se zhruba za týden promění v nepravidelná sezení plná složitých slovíček, zašmodrchaných vět a nechápavých pohledů. Učebnice francouzštiny následně osiří na pracovním stole a jakmile se na ní usadí nenápadná vrstvička prachu, putuje na dno šuplíku. Počáteční nadšení z francouzštiny jednoduše vyprchalo, a s ním zmizely i všechny romantické představy, jak si francouzsky objednáte baguette, café au lait nebo pain au chocolat.

Ano, naučit se francouzsky jako samouk, není jednoduché. Zároveň to ale není nemožné! Bohatě postačí, když klasickou učebnici francouzské gramatiky vyměníte za moderní pomůcky, které vám francouzštinu představí v běžných komunikačních situacích. Díky tomu se francouzsky budete učit nenásilnou, a především zábavnou formou. Es-tu prêt?

Mohlo by se vám líbit

Klobouk dolů! Cizinci, kteří česky mluví lépe než kdejaký našinec

marianne.cz

1. Využijte sociální sítě

Kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Patnáct minut, půl hodiny nebo hodinu? Ať už je „vaše číslovka“ jakákoliv, troufáme si tvrdit, že povětšinou pouze projíždíte feed, případně komentuje nebo lajkujete příspěvky. Zkuste bezcílné bloumání po sociálních sítích vyměnit za něco smysluplnějšího. Na Instagramu totiž naleznete nespočet profilů, které se zaměřují právě na zábavnou výuku francouzského jazyka.

Výbornou instagramovou "učebnicí" vám bude například profil Francouzština s Teri, na který Tereza sdílí francouzskou slovní zásobu, gramatiku nebo idiomy. Ve svých insta stories zase mluví francouzsky, a tak si můžete procvičit i správnou výslovnost. Za obdobně zajímavý profil můžeme označit také Fránina na mateřské, který si založila učitelka francouzského jazyka Aneta. Vzhledem k tomu, že Aneta je aktuálně na mateřské dovolené, přidává edukační příspěvky zaměřené především na mateřství, děti a výchovu. Zároveň svým fanouškům radí, jak se co nejvíce obklopit francouzštinou a nabízí výukové materiály, které jsou zdarma.

Na sociálních sítích samozřejmě naleznete i profily rodilých mluvčích, například francouzských influencerů. Určitě není od věci, když jejich profily budete sledovat a nenásilnou formou vstřebávat francouzskou slovní zásobu a důležité fráze.

Info ikona
Mobil

2. Sledujte YouTube

Pokud patříte k lidem, kteří nedají dopustit na standardní výuku francouzštiny, pak vsaďte na YouTube. Právě na této platformě naleznete Čechy, kteří umí francouzsky a své vědomosti jednoduchou formou předávají dál. Zároveň na YouTube objevíte mnoho francouzských youtuberů, kteří vás nenásilnou formou francouzštině naučí. Pouštějte si jejich videa, vyhledávejte slovíčka, kterým nerozumíte, a především vnímejte, co vám říkají. Uvidíte, že díky nim získáte přízvuk hodný milovníka frankofonie.

3. Chytré aplikace

V neposlední řadě nesmíme opomenout ani mobilní aplikace. Řeč je například o aplikaci Duolingo, která vám navíc každý den připomene, že už je nejvyšší čas procvičit cizí jazyk. Samotná aplikace je navíc skvěle řešená, tudíž procvičíte nejen francouzskou slovní zásobu a gramatiku, ale také poslech a konverzaci. Pokud splníte daný jazykový level, získáte cenné body, které vám otevřou další level. Vývojáři této aplikace krásně navázali na Komenského a jeho školu hrou, tudíž se nemusíte bát, že by se vám u Duolinga pomalu zavírala víčka. Kromě Duolinga můžete vyzkoušet také aplikace Busuu nebo třeba Memrise.

Mohlo by se vám líbit

Seriál vs. realita! Na jaké stereotypy narazíme při sledování seriálu Emily in Paris?

marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě