Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Já, technička. Proč ženy potřebuje i automobilka?

Info ikona
ŠKODA AUTO je otevřená i ženám

Že technické obory nejsou pro ženy? Nesmysl. Čím dál tím víc zaměstnavatelů začíná bořit genderové stereotypy a do svých řad láká nejen šikovné odborníky, ale taky odbornice. Patří mezi ně i ŠKODA AUTO, která ví, že rozmanité týmy jsou ty nejsilnější.

Promotion | 30. 11. 2021

Elektromobilita, robotizace, digitalizace. Práce v automobilce už dávno není jen o montážních linkách a šroubcích. Automobilový průmysl prochází zásadní revolucí, auta stále více připomínají smartphony na kolech – a výzvy budoucnosti jsou stejně rozmanité jako talenty, které teď firmy potřebují víc než kdy jindy. Jak zvýšit produktivitu týmů a neustále zlepšovat firemní kulturu? V očích ŠKODA AUTO je odpověď jasná: skrze diverzitu. Různorodé týmy jsou totiž výkonnější a lépe si i rozumí. A jen v diverzifikovaném prostředí můžou zaměstnanci naplno rozvinout svůj potenciál.

Jak podpora diverzity a rovných příležitostí vypadá v praxi? Automobilka chce ještě lépe naplňovat individuální potřeby svých zaměstnanců. Rodiče například často touží po větší flexibilitě či práci na zkrácený úvazek, proto ŠKODA AUTO vyvíjí nové pracovní modely a svým zaměstnancům pomáhá skloubit rodinu a kariéru. Třeba během mateřské a rodičovské dovolené drží nejen maminky, ale i tatínky v obraze, aby byl návrat do práce co nejplynulejší a nejpříjemnější. „Každý zaměstnanec má svého personalistu či svou personalistku, na které se může kdykoli obrátit,“ popisuje za ŠKODA AUTO specialista na firemní diverzitu Jan Kotík. „Snažíme se s rodiči udržet kontakt skrze webináře i vzdělávací příležitosti. Z domova se rovněž můžou připojit na zaměstnanecký intranet.”

Skrze spolupráci s vysokými školami a neziskovými organizacemi navíc automobilka ukazuje, že v technickém oboru může vyniknout každý, kdo má chuť se učit – bez ohledu na gender. Ženy stále častěji podporuje, aby si k technice našly cestu. Jeden příklad za všechny? Třeba kurzy, které ŠKODA AUTO pořádá ve spolupráci s organizací Czechitas. Ženám, ale i dětem společně pomáhají poznat svět informačních technologií a ukázat, jak fascinující může být. A taky že svět potřebuje víc ajťaček, softwarových inženýrek nebo třeba programátorek. Týmy, ve kterých jsou ženy zastoupené, jsou totiž inspirativní, kreativní a plné síly. A přesně takové teď automobilka potřebuje.