Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jaro v plné síle. Proč a jak doplnit železo?

Info ikona
jaro

Únava na jaře asi nikoho nepřekvapí. Bledou pokožku po zimě snadno přičteme nedostatku slunečního záření. Suché a lámavé vlasy mrazivému počasí. Jenže tyhle nenápadné projevy mohou být důležitým signálem našeho těla. Hlásit se jimi může třeba o doplnění železa.

Promotion | 19. 02. 2024

Jde o stopový prvek, který se v našem organismu podílí na tak důležitých procesech, jakými jsou přenos kyslíku nebo tvorba červených krvinek a hemoglobinu. Přispívá také ke správné činnosti imunitního systému. Naše tělo s ním dokáže velmi dobře hospodařit. Stejně jako další minerály si ho však neumí vytvořit, a tak je průběžné doplňování železa čistě v naší režii.  

Pro děti, maminky i sportovce 

Nároky na množství železa se v průběhu života mění. Rozdíly souvisí také s pohlavím. Například ženy v reprodukčním věku (tj. od cca 15 do 49 let) potřebují zhruba 15 mg denně, tedy až o třetinu více než muži ve stejné věkové kategorii. Až dvojnásobných 30 mg železa denně si žádá tělo žen v těhotenství, u kojících maminek jde zhruba o 20 mg. S nedostatkem železa se mohou častěji setkat i ženy, které mají problémy s menstruačním cyklem. Ať už je nepravidelný, prodloužený nebo silný, ztráta krve – a s ní i železa – může být oproti běžnému cyklu až dvojnásobná, a to už tělo nemusí být schopné samo kompenzovat.  

V menší míře souvisí úbytek železa s pocením, a týkat se tak může například sportovců. Dostatku tohoto stopového prvku je třeba věnovat mimořádnou pozornost i u dětí v období růstu a dospívání. 

Strava v hlavní roli 

Základním zdrojem je pestrá a vyvážená strava. Na železo je bohaté maso, třeba játra, ale také libové hovězí.  Dopřát si ho můžete i v potravinách rostlinného původu, z nichž ho ve větším množství obsahují například luštěniny, obiloviny, ale i sušené ovoce nebo ořechy. Zajímavé je, že vstřebatelnost železa můžete do jisté míry ovlivnit volbou menu. Zatímco vitamín C vstřebávání železa zvyšuje, a je tedy ideální ho konzumovat spolu s potravinami bohatými na tento stopový prvek, s kávou nebo čajem obsahujícími tanin raději půlhodinku počkejte. 

Užitečný pomocník 

Dobře vstřebatelné železo obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+. Jeho biologická dostupnost je dána jak použitou formou glukonátu železnatého, tak účinky vitamínů B2 a C, které jsou součástí komplexního složení tohoto přípravku. Spolu s vitamíny B6 a B12 patří k látkám, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání, a tak se vám na jaře budou obzvlášť hodit.  Spolu s nimi si v přípravku dopřejete i výtažky z bylin a ovocných šťáv, které blahodárně působí na tělo a podporují například správné trávení. Patří k nim fenykl, kopřiva dvoudomá nebo ibišek. Přípravek je slazen výhradně ovocným cukrem, medem a ovocnými šťávami. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz.  Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.