Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Karanténa prověří vaše… všechno

Na začátku mohlo vyhlášení karantény vypadat jako velká legrace. Svoboda. Pár dní prázdnin uprostřed roku. Většina mých kamarádek po pár dnech, kdy jsou zavřené doma s celou rodinou tvrdí, že skončí v blázinci. Pokud tento stav rychle neskončí.

Klára Kotábová | 8. 05. 2020

Na počátku všeho bylo humorné tvrzení, že s ohledem na vyhlášené zákazy a restrikce, se v prosinci výrazně zvedne porodnost. Podle hlášení, které od kamarádek průběžně dostávám, zjišťuju, že nikoliv porodnice, ale soudní dvory budou v prosinci přeplněné prací. Kromě toho děti nebudou mluvit se svými rodiči, a obráceně. Co dělat, aby se rodiny nerozpadly kvůli viru, který by neměl mít dlouhého trvání, protože je koneckonců Made in China?

Výše uvedené tvrzení ale začíná pokulhávat. Virus importovaný z Číny má výdrž delší, než tričko vyrobené tamtéž. Problémem je, že všichni, kdo pečlivě dodržujeme karanténní opatření, najednou zjišťujeme, jak málo času trávíme se svými nejbližšími. A že s nimi v zásadě neumíme komunikovat.

Běžný den vypadá u všech rodin, s drobnými obměnami, tak, že se ráno rozejdou, dají si pusu a absolvují si svoje pracovní i školní povinnosti, k tomu kroužky a večer se sejdou kolem šesté hodiny. U rychlé večeře a šup na úkoly. Víkendové procházky mohou ledacos napravit, ale ve srovnání s tím, jak společný čas trávili naši předci, to opravdu žádná hitparáda není. Jak vysvětluje kouč Milan Šmíd: „Je důležité na celou situaci si zvykat postupně. Pokud si sednete v rámci karantény všichni do obývacího pokoje a budete na sebe koukat, je to cesta do pekel. Proto doporučuju, aby děti měly své studijní koutky, stejně jako rodiče pracovní místa, kam se mohou zavřít. S povinnostmi i před ostatními. Obývací pokoj si nechejte jako místo určené pro setkávání v okamžiku, kdy se vám bude chtít. Hlavně ne na povel. Teenagera nechejte, aby si prošel obdobími vzteku i smutnění, že nikam nemůže, bez vaší asistence. To by nedopadlo dobře. Až pochopí, že situace je zlá, přidá se k vám na neutrální ploše (a dokonce i nesmrtelné Člověče nezlob se si rád zahraje). Raději, než kdybyste ho nutila.“

Situace jaká nastala, nám může pomoci znovu začít žít společně. Ne vedle sebe. Najít si zájmy, které baví celou uzavřenou mini komunitu. Co takhle skládat puzzle, společně péci, hrát hry, na které dávno, pro nedostatek času, nikdo nesáhl? Kolegyně peče s rodinou vanilkové rohlíčky, my s dcerami děláme pravidelně tiramisu, záviny. Nad pracovní plochou probíráme věci, na které nebyl čas. Odborníci z www.webmd.com potvrzují, že právě zpomalení může rodinám pomoci najít zase společnou řeč. Tedy budou li o to všichni zúčastnění stát. Je ale důležité věci dělat dobrovolně, nesklouznout k falešnému pocitu, že karanténa rovná se prázdniny. Naopak: Proto, aby děti nezlobily a komunikace nevázla je na dospělých, aby s minutovou přesností plánovali, kdy se vstává, kdy začíná výuka, kdy volný čas – a jak ten se vyplní. Také je na místě připomenout, že ženy, které zůstávají v karanténě se svými dětmi, se díky vzdálené výuce svých dětí stávají nejen učitelkami, psycholožkami, kuchařkami ve školní jídelně, uklízečkami a nadále maminkami a v neposlední řadě také pracovnicemi svých firem na homeoffice. A bylo by tedy fajn, kdyby každý ze členů uzavřené rodiny na sebe převzal nějakou část prací. Teenager jistě zvládne oběd připravit, stejně jako jedenáctileté dítě vytřít, osmileté dojít s odpadky. A ano, i když se tváří, že to neumí, dost často muži vaří lépe a radostněji než ženy… Jen se jim tolik nechce.

Stanovte si, stejně jako to udělal Robinson Crusoe, jasná pravidla a plnění povinností. Uleví se vám všem. Děti budou mít pocit, že jsou v této výjimečné době užitečné, vám to usnadní život. Partnera zapojte do chodu domácnosti i výuky dětí také. Může s dětmi vzít hodiny tělocviku, případně IT technologie. Však jako chytrá žena najdete, v čem je nejlepší.

V rámci plánování dne si rozvrhněte také hodinu, kterou bude mít každý z vás pro sebe. Hodinu, kdy vážně nechcete slyšet: Mamí, kde mám češtinu, Mamí, já se nudím, případně: Nevíš, kde je to poslední pivo? Kdy bude jídlo, a podobné otravnosti. Naučte své blízké respektovat vaší hodinku a vy respektujte tu jejich.

Najděte si témata, o kterých hovořit. Se všemi členy pod zámkem. Sledujte zpravodajství, i to, co se děje na sociálních sítích, bavte se po telefonu s kamarádkami. Také na homeoffice se vám mohou stát příhody, o které se budete chtít podělit, zajímejte se o to, jaké úkoly vaše děti do školy plnily, co se podařilo partnerovi zvládnout. A především, nebavte se jen o nemoci, která nás všechny uzamkla v bytech a domech – to pro psychiku rozhodně příliš povzbuzující není.

V neposlední řadě dbejte na to, abyste se o sebe všichni starali. Nerezignujte a nevytáhněte tepláky jako jediný opravdu fajn kus oděvu, u večeře by vám to mohlo slušet stejně, jako během dne. Všem.

Na dobu takto strávenou se můžete dívat pesimisticky: Jako na peklo, které musíte přežít s dětmi za krkem a nerudným manželem na pohovce. Který bude chtít pravidelně jídlo. Teplé jídlo, protože se jen tak povalujete doma, tak co byste nevařila, že.

Nebo ji můžete optimisticky uchopit jako příležitost, která stmelí vaši smečku. Ukáže sice, kde jsou rodinné slabé, ale také silné stránky. Jak ale jednou budete na tohle zvláštní období vzpomínat, je jen na vás. Nikdo jiný totiž není scénáristou toho, jak pohodově u vás karanténa nakonec proběhne. Tak se držte a buďte zdravé.

Přerůstá vám vaše rodina přes hlavu? Zkuste tyhle tipy:

1. Chybí vám soukromí? Zavřete se klidně na půl hodiny do sprchy. Do vany, Do koupelny zkrátka. Tajně si tam propašujte knihu a nenechte se rušit.

2. Dožaduje se vaše rodina neustále přísunu teplého jídla? Pak delegujte pravomoce. Teenager ať připraví řízky, to zvládne, partner mu může asistovat. Nemusíte přece vše, co vaše rodina zkonzumuje, chystat vy. Není středověk. Případně si zahrajte hru v duchu Prostřeno!. Zapojte všechny členy do soutěže o přípravu nejchutnějšího jídla a sbírejte body.

3. Nudí se vaše děti? Vysypte před ně Puzzle. A nechte je, ať skládají. Vy si k nim sedněte, tvařte se, že hledáte kostičku bleděmodrého nebe…. Děti budou mít pocit, že jste s nimi, vy si můžete plánovat nákupní seznam na další den. Nebo nemyslet na nic.

4. Přemýšlíte, jak děti ztlumit? Jedině zábavou. Vymyslete takovou, která pro ně bude cool. Dovolte cokoliv, co bylo dosud tabu. Co takhle nabídnou dcerám šminky k líčení se navzájem, případně volná půlhodina na wifi jako bonus? Fantazii se meze nekladou.

5. Je váš muž nerudný? Přistupujte k němu jako k dítěti. Potřebuje zabavit. Třeba přidělat tu poličku by mohl, co už roky slibuje…. A pak ho chvalte a chvalte… Na pohovce se totiž žádný chlap do dobré nálady nedostane, byť by si hověl jakkoliv dlouho.

6. Sociální sítě skutečný kontakt nenahradí. Co vaše sousedka. Co si s ní popovídat v bezpečné vzdálenosti 2 m přes balkon, případně ze zahrady na zahradu? Jestli je starší, připravte pro ni nějako dobrotu s dětmi, podstrčte jí knihu. Vás to nic stát nebude, navíc vás to obohatí psychicky, jí udělá obrovskou radost.

7. Je vám smutno a už nemáte chuť vymýšlet zábavu pro všechny kolem? Volejte mamince. I když za ní třeba nemůžete, rozhovor s ní vás uklidní. Od toho totiž maminky jsou.

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.