Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kdo je první dáma Ukrajiny? Seznamte se s odvážnou Olenou Zelenskou

Olena Zelenska. Ještě v půlce února jméno ženy, ke kterému nám Wikipedie nabízela pouze krátký životopis, jemuž dominovalo klíčové slovo – první dáma Ukrajiny. O pár dnů později už ale hovoříme o jménu, ke kterému upírá zrak nejen Ukrajina, ale celý svět. Olena Zelenska je nejen první dámou Ukrajiny, ale především neutuchající podporou manžela Volodymyra Zelenskeho a živoucí důkaz toho, jak vypadá oddanost rodné zemi.

Olena Zelenska, rodným jménem Kiyashko, vyrůstala ve stejném městě jako její budoucí manžel. „Chodili jsme na stejnou základní školu, ale seznámili jsme se až o mnoho let později, když jsme oba studovali na Fakultě civilního inženýrství na Kryvyi Rih National University,“ řekla Olena. Zatímco mladá Olena studovala architekturu, Volodymyr právo a ve volných chvílích vystupoval jako komik. Nakonec i Olenu zlákal umělecký svět, avšak v trošku jiné podobě. A tak na univerzitě změnila obor na scenáristiku a po hlavě se vrhla do psaní. Po vysoké škole pokračovala v psaní her pro komediální soubor, jehož součástí nebyl nikdo jiný než Volodymyr Zelenskyj.

Mohlo by se vám líbit

Jak můžeme pomoci Ukrajině?

Málokdo veřil, že se to opravdu stane. Obyvatelé Ukrajiny ze dne na den přišli o pocit bezpečí, který nahradil strach o život. Co pro ně můžeme udělat my?
marianne.cz

První dámou proti své vůli

Po osmi letech vztahu si Olena s Volodymyrem řekli své „ano“, a to 6. září 2003. V tu dobu ještě netušili, že Volodymyra zláká politika, která oběma otočí život vzhůru nohama. Když Volodymyr poprvé začal přemýšlet o politické kariéře a kandidatuře na prezidenta, Olena byla zásadně proti. Navzdory počáteční nelibosti ale nakonec svého manžela plně podpořila a objevovala se po jeho boku při prezidentské kampani i projevech.

Už průzkumy veřejného mínění naznačily, že Volodymyr Zelenskyj má vysoké šance na získání prezidentského postu, což následně Volodymyr potvrdil ve volbách, ve kterých získal 73,2 procent hlasů. A tak se z Oleny Zelenske stala, tak trošku nechtěně, první dáma Ukrajiny. „Nejsem ráda v záři reflektorů, ale nové skutečnosti přináší nová pravidla, která se snažím dodržovat. Raději zůstávám v pozadí. Můj manžel je vždy v popředí, zatímco já se cítím pohodlněji ve stínu. Nerada vyprávím vtipy, není to v mé povaze. Ale našla jsem pár důvodů, proč je vliv dobrý. Jedním z nich je možnost získat pozornost lidí a směřovat ji k důležitým sociálním tématům,“ řekla Olena v rozhovoru pro ukrajinskou Vogue v roce 2019.

Olena Zelenska možná netoužila po roli první dámy, avšak s lehkostí a elegancí sobě vlastní se v politických kruzích naučila chodit. Hned v roce 2019 začala bojovat za lepší stravování v ukrajinských školách a spolu s šéfkuchařem Ievgenem Klopotenkem vytvořila nové školní menu. Nutno dodat, že rozhodně nešlo o „volnočasovou aktivitu“ první dámy. Naopak, reformy, které zahrnovaly nové potravinové standardy, schválil kabinet ministrů v září 2021. Zároveň se Olena aktivně zapojuje do debat o rovnoprávnosti žen a mužů, což dokazuje například její projev na ukrajinském Kongresu žen v roce 2019, kde Zelenska iniciovala přistoupení Ukrajiny k mezinárodní iniciativě G7 o rovnosti žen a mužů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nepřítel mě označil za terč číslo jedna. Moji rodinu za terč číslo dva.

Když přijde válka

Válka na Ukrajině. Tři slova, která se od čtvrtka 24. února nepřetržitě skloňují. Zatímco v České republice se o válce jenom hovoří, Ukrajina ji zažívá na vlastní kůži. A spolu s ní také prezident země Volodymyr Zelenskyj s manželkou Olenou a dětmi Oleksandrou a Kyrylem. „Nepřítel mě označil za terč číslo jedna. Moji rodinu za terč číslo dva,“ uvedl před několika dny prezident Ukrajiny.

I když by tato slova mnoho z nás vystrašilo a přivedlo k útěku ze země, Olena s dětmi zůstává v Kyjevě a plně podporuje svého manžela. „Mí drazí lidé, Ukrajinci! Dnes se na vás všechny dívám: na všechny, které vidím v televizi, na ulicích, na internetu. Vidím vaše příspěvky a videa.  A víte co? Jste neuvěřitelní! Jsem hrdá na to, že s vámi žiji ve stejné zemi! Říká se, že mnoho lidí je dav. To není o nás. Protože mnoho Ukrajinců není dav. Je to armáda! Miluji vás! Miluji Ukrajinu!“ napsala Olena v pátek 25. února na svůj Instagram. I tak se pozná první dáma s velkým P.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Sebepéče v době stresové aneb Jak neztrácet nervy z aktuálního dění

Dalo by se říct, že život v Evropě se během jednoho čtvrtečního rána změnil k nepoznání. Před dvěma lety jsme čelili první covidové vlně, nyní prožíváme další psychicky náročné období. Aktuální situace není pro nikoho lehká, a abychom byli schopni pomáhat ostatním, musíme nejprve takříkajíc nasadit kyslíkovou masku sami sobě. Jak si zachovat vnitřní klid, když čelíte náročné životní situaci?
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?