Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Sebepéče v době stresové aneb Jak neztrácet nervy z aktuálního dění

Dalo by se říct, že život v Evropě se během jednoho čtvrtečního rána změnil k nepoznání. Před dvěma lety jsme čelili první covidové vlně, nyní prožíváme další psychicky náročné období. Aktuální situace není pro nikoho lehká, a abychom byli schopni pomáhat ostatním, musíme nejprve takříkajíc nasadit kyslíkovou masku sami sobě. Jak si zachovat vnitřní klid, když čelíte náročné životní situaci?

Dávkujte si média

Je dobré být v obraze, nicméně informace z médií, byste si měli patřičně dávkovat. Zkuste si proto nastavit přesný čas, který denně věnujete konzumaci zpráv. Ty totiž v posledních dnech nejsou vůbec pozitivní a neustálé sledování novinek a aktuálního dění vás během dne může udržovat v nepřetržitém napětí. Dejte si například půl hodinu ráno a druhou půl hodinu odpoledne, kdy se podíváte, co je nového. Večer se zprávám spíše vyhýbejte, a to kvůli zachování klidného spánku. Jak už bylo řečeno výše, těžko pomůžete sami sobě nebo ostatním, pokud budete v psychické nebo fyzické nepohodě. A to by nedostatek spánku způsobený rozrušením během usínání, mohl způsobit.

A poslední věc k médiím, dávejte si pozor nejen na to, jaký typ informací konzumací sledujete, ale především z jakých zdrojů novinky přijímáte. Internetem nyní proudí velká dávka dezinformací a neověřených dat, které by vám akorát mohly na stresu ještě více přidat.

Mohlo by se vám líbit

Jak můžeme pomoci Ukrajině?

Málokdo veřil, že se to opravdu stane. Obyvatelé Ukrajiny ze dne na den přišli o pocit bezpečí, který nahradil strach o život. Co pro ně můžeme udělat my?
marianne.cz

Dech, klid a nohy na zemi

Dýchání je skvělým pomocníkem při snaze o nastolení vnitřního klidu. Pokud prožíváte nějakou vypjatou situaci, snadno se stane, že takzvaně zapomenete dýchat nebo máte naopak dech výrazně zrychlený. V takový moment se na chvíli zastavte, zaměřte se na sebe a věnujte si pár hlubokých nádechů a výdechů. Při té příležitosti si také srovnejte držení těla.

Pokud sedíte, zkuste se narovnat a položit obě plosky nohou na zem. Shrbený sed se zkříženýma rukama na prsou, ve vás může ještě více podporovat pocit úzkosti. Narovnejte záda a ruce složte do klína. Můžete zavřít oči a rovnou zapojit vědomý dech, zároveň na sebe ale netlačte a nesnažte si ze svého nitra vynutit stoický klid, když se na to necítíte. Zkrátka a dobře pokuste se o malou vědomou relaxaci, díky které se uzemníte, uvolníte a zároveň trochu uklidníte.

TIP: Lékem na dlouhodobý stres pro vás můžou být techniky mindfulness, o kterých jsme napsali jeden z našich starších článků. Stejně tak ale můžete využít online terapeutických služeb například Hedepy či Terap.io.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Nepanikařte, ale pomáhejte

Mnohé z nás zaskočil nejen strach, ale také pocit paniky a bezmoci. Tyto pocity jsou silně paralyzující a mohou nás uvrhnout i do hluboké deprese, úzkostí či panické ataky. Jak tomu předejít? Nepřemýšlejte v globálním měřítku, nepřemítejte nad katastrofickými scénáři a celosvětovým dopadem, ale zkuste se zaměřit na lokální pomoc.

Během několika málo dní se objevilo hned několik dobročinných sbírek, na které můžete přispět. Ukrajinu také můžete podpořit zasláním nejrůznějších předmětů v podobě trvanlivých potravin, teplého oblečení nebo dětského vybavení.

Zapátrejte na internetu nebo sociálních sítích, zjistěte, co se u vás v okolí zrovna děje a přineste věci, které nepotřebujete. Pomůžete nejen ukrajinskému lidu, ale také své psychice. Obrátit se také můžete přímo na organizace, jako je například Člověk v tísni, Donio, nebo Červený kříž.

TIP: Další možnosti, jak pomoci Ukrajině najdete zde.

Podporujte ostatní

Jedno je jisté, rozhodně v tom nejste sami. Veškeré nepříjemné pocity, které nyní prožíváte jsou naprosto v pořádku. Hněv, panika, úzkost, strach, obavy o své blízké. To všechno nepociťujete jen vy, ale velmi pravděpodobně i většina lidí kolem vás. Podporujte proto kromě sebe také ostatní. Vyslechněte svoje kolegy či nejbližší, povzbuďte je milým slovem, zajděte společně na kávu nebo procházku a pobavte se nejen o aktuálním dění, ale třeba o všedním životě. Sdílení sbližuje, a to nejen ve světě internetu a sociálních sítí, ale také v tom klasickém „offline“ světě. Milé slovo, podpora a pochopení jsou nyní potřeba víc než kdy jindy.

Mohlo by se vám líbit

Vzkaz šéfredaktorky Moniky Mudranincové

Situace na Ukrajině zasáhla celou naši redakci. Přečtěte si pocity, výzvu a poděkování šéfredaktorky Moniky Mudranincové.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky