Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Koronavirus: Hoaxy a mýty, které škodí zdraví

Info ikona

Můžeme v poštovní zásilce z Číny objevit COVID-19?

Koronavirus, SARS-CoV-2 nebo COVID-19. To jsou tři slova, která v posledních dnech slýcháme na každém rohu. V médiích, tramvaji, obchodě nebo na sociálních sítích se to hemží názory, které mnohdy situaci vůbec neulehčují. Obzvláště poslední zmiňované, sociální sítě, dokážou natropit více škody než užitku. Pojďme si společně objasnit největší hoaxy o novému koronaviru SARS-CoV-2, kterým byste v žádném případě neměli věřit. 

Poštovní zásilky z Číny

Dobrá zpráva pro všechny šopaholiky! Objednali jste si na čínském e-shopu zásilku a nyní se bojíte, že vám k ní přibalili nechtěný dárek v podobě koronaviru? Obavy nejsou na místě. Podle Ministerstva zdravotnictví České republiky se prostřednictvím poštovních zásilek z Číny či jiných zasažených oblastí virus nešíří.

Roušky

A zase ty roušky! O jejich používání bylo napsáno mnoho, přesto někteří lidé stále věří, že je klasická rouška před koronavirem ochrání. Bohužel, neochrání. „Roušky jsou prospěšné zejména k tomu, aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou například při chřipce, která je v současné době na vzestupu,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webových stránkách. Naopak účinnou ochranu před nákazou koronavirem poskytují respirátory s označením FFP3.

Horká voda

„Tento virus Wuhan není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26 - 27 stupňů Celsia. Proto pijte více horké vody. Můžete poradit přátelům a příbuzným, aby pili více horké vody, aby se zabránilo infekci.“ Tak zní úryvek z řetězového mailu, který se v posledních dnech šířil rychleji než samotný koronavirus. Pravdou ale zůstává, že ani hektolitry horké vody vás před onemocněním COVID-19 neuchrání. „Pravidelná konzumace horké vody není účinná proti koronaviru,“ zní na oficiálních stránkách ministerstva zdravotnictví.

Alkohol

Všichni víme, že štamprle pálenky dokáže leccos vyléčit. Jenže na koronavirus je tento „domácí lék“ krátký. „Pití alkoholu není prevencí infekce,“ říká ministerstvo zdravotnictví. A tak lahev pálenky ukliďte, a raději si k ruce vezměte alkoholové přípravky, které jsou účinné na dezinfekci povrchů a rukou.

Babské rady

Pravidelné pojídání česneku, kloktání nosních kapek nebo koupel ve chlóru. I takové rady jste se v posledních týdnech mohli dočíst na internetu. Můžeme vás ale uklidnit, ani jedna z těchto šílených metod vás před koronavirem neuchrání. Česnek vás ochrání maximálně před upírem, nosní kapky před ucpanými nosními dutinami a chlór před zelenou vodou v bazénu. 

Koronavirus je biologická zbraň

Možná jste se také setkali s řetězovým e-mailem, který nese název: „Koronavirus má všechny charakteristiky biologické zbraně stupně 4, tedy zbraně hromadného ničení“. Za článkem stojí Daniel Novák, který tvrdí, že koronavirus má prvky viru HIV, vyléčení pacienti mohou být dále nakažliví a inkubační doba je 14 až 24 dnů. Ani jedno z těchto tvrzení není pravdivé, na což poprvé poukázal web Manipulátoři.cz. Celý článek si můžete přečíst zde.

Kde najít pravdivé informace?

Není divu, že hoaxy vznikají. Vždyť v takovém množství informací se jeden může snadno ztratit. Pokud chcete mít o koronaviru přesné informace a nechcete, aby vám někdo věšel bulíky na nos, pak sledujte kvalitní zdroje. Kateřina Vacková a Martina Čermáková z organizace Loono sepsaly nejzákladnější zdroje, které by vám v informačně nepřehledné situaci mohly pomoci. 

ČTĚTE TAKÉ: Chřipková sezóna: 4 rady, jak posílit imunitu