Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Na návštěvě: Nordic styl v srdci Evropy

Veronika Kletenská miluje bílou barvu ve všech možných podobách. Její byt dokazuje, že podobná láska rozhodně není prvoplánová, a už vůbec ne nudná.

Eva Kadavá | 31. 08. 2020

Scandi styl vychází z charakteristického způsobu bydlení severských národů, kombinuje tradiční materiály s moderními a funkčnost s jednoduchou elegancí. Byt Veroniky Kletenské je příkladem, že skandinávský design může vypadat skvěle nejen na fotkách módních katalogů.

Veronika je majitelkou e-shopu, působí i jako interiérová stylistka a autorka blogu My White Obsession. Do svého pražského bytu se s rodinou přestěhovala před třemi lety. První místnost, do které nám dovolila nahlédnout, je obývací pokoj čili „centrum domova“, jak sama říká. „V dnešní době je to většinou pokoj 3 v 1, protože je velkým trendem propojení s kuchyňským a jídelním koutem. U nás je to dokonce hned 4 v 1, jelikož do místnosti musíme napasovat i kout pracovní. A to na necelých 30 m² není zrovna jednoduché. U takového prostoru je více než kdy jindy důležité, aby působil uceleně, barvy vzájemně souzněly a linie byly čisté a jednoduché. Zároveň by z místa měla dýchat útulná a pohodová atmosféra.“ Vzhledem k tomu, že celé aranžmá působí velmi harmonicky, napadlo mě, že si Veronika Kletenská vzala při zařizování na pomoc bytového architekta. Její odpověď mě ale překvapila: „Sama se věnuji navrhování interiérů, pomoc architekta jsem tedy nevyužila. O stylu bydlení jsem měla jasnou představu, jen jsem ji musela přizpůsobit na míru konkrétnímu prostoru, což vyžadovalo i několik ústupků a kompromisních řešení. Nejzásadnější byl návrh kuchyně, která je součástí obývacího pokoje. Chtěla jsem ji zařídit v jednoduchých a čistých liniích, aby obývací místnost nerušila a celý pokoj působil kompaktně. Pak následoval výběr velkých předmětů, které prostor definují a určují jeho jednotlivé zóny. Hodně pozornosti jsem také věnovala osvětlení, které je pro komfortní bydlení velmi důležité. Až na závěr následovala ‚zkrášlovací‘ fáze, tedy výběr dekorací a textilií, které dodají interiéru ‚tvář‘.“

Info ikona
Veronika Kletenská pro Westwing.cz

S narozením dcery Leontýnky se Veronice změnil celý život, neoblíbenější místností v bytě se záhy stal dětský pokojíček. Je to místo, kde mohla Veronika popustit uzdu fantazii, odvázat se a být kreativní. Zajímá mě, jaké to je, mít malou holčičku a bílý byt. „Tuhle otázku dostávám často a odpovídám, že úplně normální! Vůbec nemám pocit, že bych musela uklízet víc než jiné maminky. Naopak mi bílá barva přijde vlastně velmi praktická.“ A je to právě dětský pokoj, na který je majitelka bytu údajně nejvíce pyšná.

Zatímco pro někoho je zařizování bytu hračkou, pro jiného se může stát noční můrou. Zeptali jsme se proto Veroniky Kletenské coby interiérové stylistky a autorky blogu nejen o bydlení, nač si dát největší pozor. „Rozhodně bych doporučila, aby si každý před tím, než začne domov zařizovat, vytvořil ucelený koncept, a ujasnil si tak, v jakém duchu či stylu se jeho bydlení ponese. Důležité je nepodléhat zbrklým nákupům. Z vlastní zkušenosti vím, že se neuvážená koupě kousků, které nám v obchodě zrovna padly do oka, nemusí vyplatit. Málokdo má oko na to, aby takovýmto způsobem vybavil harmonický interiér. Lidé by také měli brát v potaz prostředí, ve kterém bydlení zařizují. Těžko vytvoříte pařížský styl v paneláku s plastovými eurookny, francouzský venkov ve funkcionalistickém domě apod.“ A co by Veronika ve svém bytě změnila? „Toho by bylo! Jsem perfekcionista, nikdy nebudu na 100 % spokojená. Stále je co vylepšovat.“

Pojďte dál...

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo