Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nahraďte „nechceš“ výrazem „chceš“: Jak naši psychiku ovlivňuje negativní formulace otázek

Když použijete negativní výraz v otázce, tak se na něj jednak špatně odpovídá, druhak může naznačovat, že si sami sebe dostatečně nevážíte a další psychická trápení. Pokud tedy patříte k těm, kteří mají tendence to dělat, je načase zjistit proč a změnit to.

Tereza Čaladi | 30. 05. 2023

Český jazyk je variabilní, což mimo jiné znamená, že nám umožňuje tvořit věty a otázky různými způsoby. Jedním z nich je ten, že se na věci můžeme ptát negativně, i když nic negativního znamenat nemají. Používáme tak výrazy jako „nechceš“, „nepůjdeš“, „nemůžeš“, „nevadilo by ti“ a podobně. Lidé to přitom obvykle nedělají cíleně, přijde to tak nějak samo.

Proč negativně formulované otázky používáme?

Důvodů, proč někteří lidé volí v otázkách negativní slovesa namísto pozitivních, může být hned několik. Podle studií to ovšem často souvisí s následujícími:

Používání negativních slov jako „nechceš“ nebo „nemůžeš“ může pramenit z pocitu nedostatečnosti a omezenosti. Celkově tak člověk trochu shazuje sám sebe a je to známka toho, že si dostatečně nevěří.

  • Negativní emoce a vnímání světa

Pokud se dotyčný takto vyjadřuje často, ne jen ojediněle, může to pramenit z toho, že teď momentálně vidí svět v negativním světle a takto formuluje otázky podvědomě. Ať už se jedná o to, že má zrovna špatný den, špatné období, pociťuje úzkost či jiné psychické problémy.

  • Omezení rozhodování

V neposlední řadě je může člověk používat z toho důvodu, že netouží po pozitivní odpovědi. Negativně formulovaná otázka vyzývá i k negativní odpovědi (ačkoliv zde je matoucí, zda to potom znamená souhlas, či nesouhlas). Dotyčný se tím možná brání novým příležitostem a zároveň se tím brání schopnost růstů a rozvoje, kterého se v současné chvíli možná bojí.

Funguje to oboustranně

Výzkumy zároveň potvrdily, že když někdo mluví o věcech negativně, pak je tak obvykle i začne vnímat. Tyto otázky tak mohou být tedy i příčinou, proč v něm nějaké negativní emoce vůbec vzniknou.

Mohlo by se vám líbit

Jak přijmout svou vnitřní kritičku a spřátelit se s ní

V dnešní společnosti, kde je vše hodnoceno a kvantifikováno, máme občas tendence tento vzorec přejímat a přistupovat tak i samy k sobě. To ale vůbec není zdravé a vede to pouze ke snižování našeho sebevědomí. Jak tento vnitřní hlas umlčet?
marianne.cz

Lepší formulace otázek, lepší svět

Ať už vaše negativní formulace otázek má jakýkoliv důvod, jste to vy, kdo to může změnit. Člověk si řekne, že „jenom“ přehodíte negativní konotaci sloves na pozitivní...a vlastně to tak je, ale nemusí to být vždy jednoduché. Občas to chce čas vypořádat se s negativními emocemi, které momentálně pociťujete, vyřešit“ své psychické problémy či nějakou dobu pracovat na tom, že budete mít více rádi sami sebe. Nespěchejte proto na sebe. A až budete připraveni, zkuste být více pozorní k tomu, jaký jazyk a konotace ve své každodenní mluvě používáte a vědomě se to snažit měnit. Můžete se například nejprve zaměřit na ty negativní konotace, které používáte nejčastěji – třeba „nechceš“ – a kdykoliv vám přijde na mysl, změňte ji na pozitivní – „chceš“, „chtěl bys“. Tímto způsobem poté můžete odbourat i další.

Mohlo by se vám líbit

Pozitivní sobectví: máte právo říkat ne, využívejte ho

Nebuď sobec, posloucháme odmalička. A tak pomáháme ostatním a rozdáváme se, až z nás samotných zbyde jen malý kousek. Abychom tu ale mohli být pro ostatní, musíme být v první řadě v pořádku my. Najeďte proto na vlnu pozitivního sobectví.
elle.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?