Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Prachovka a zdravý rozum aneb Proč se při stresu objevují tendence uklízet

Říká se, že kdo má pořádek doma, má ho i v hlavě. A jako mnoho slovních obratů, ani tenhle není úplně mimo. Srovnávání věcí a vytírání podlahy skutečně ovlivňuje váš mozek a může přinést mnoho benefitů.

Tereza Čaladi | 19. 08. 2022

Někteří lidé se vyrovnávají se stresem tak, že si jdou zaběhat, uvolnit se na masáž nebo na pivo se svými přáteli. Jiní uklízejí. Možná vám to zní trochu jako vtip, protože kdo má náladu smýčit, když se cítí pod psa. Najde se mnoho jedinců, pro které uklízení představuje pouze nutnou otravu. Ale pravdou je, že někomu jen pohled na organizovaný dům pomůže zklidnit mysl po náročném dni.

Jak nepořádek dokáže ovlivnit život

Asi pro vás nebude žádným překvapením, že v nepořádku se lidem obvykle špatně soustředí. To potvrdili výzkumníci z Princentonské univerzity. Konkrétně zmiňují to, že je člověk rozptylovaný předměty kolem sebe, kterým věnuje pozornost namísto úkolů, které má vykonávat.

Toto tvrzení podpořila i další studie. Podle ní se vám v hlavě k veškerým pracovním povinnostem (pokud máte home office) přidává ještě to, co musíte udělat doma – srovnat skříň, utřít prach, vyprat bílé prádlo. Úkoly se tak nabalují, což vede ke kognitivnímu přetížení a snížení pracovní paměti.

Mimo to vede bordel k celkové psychické nepohodě. V lidech často vyvolává zmatek, napětí a iritaci, jelikož věci nejsou tak, jak mají být. Pro mozek představuje zkrátka něco, co není dokončené, což může být zdrojem stresu. Tyto pocity mohou vést až k projevům úzkosti a deprese. Jelikož neklid plynoucí z nepořádku může v těle zvýšit kortizol, neboli stresový hormon. Vaše prostředí jednoduše ovlivňuje, jak se cítíte a chováte.

Výzkumníci zjistili také to, že když doma nemáte uklizeno, může se objevit i problém se správným stravováním a se spánkem. Z jednoho amerického průzkumu vyplynulo, že lidé, co žili v zaneřáděných domovech, jedli více nezdravě a dvakrát tolik sladkostí než ti v uklizených.

Info ikona
uklízení

Benefity úklidu

Vzhledem k tomu, že nepořádek má mnoho negativních vlivů, dává smysl, že uklízení bude mít ty pozitivní. A to ve více směrech.

Vyšší produktivita

S rozházenými věcmi kolem vás, může být pro váš mozek náročné se soustředit, jak už jsme zmínili. V organizované domácnosti jsou lidé nejenom méně roztěkaní, ale i více produktivní. Proto pokud máte problém se soustředěním se na svůj projekt a říkáte si, že pak uklidíte, ale nejprve tohle musíte dodělat, zkuste pořadí prohodit.

Pocit kontroly

Úklid v chaotických časech může znít jako to poslední, co chcete dělat. Můžete si říkat, že sotva zvládáte věci do práce, natož šůrování. Jenomže to pak může sklouznout k tomu, že se cítíte tak, že nezvládáte už vůbec nic, ani běžnou péči o domácnost. Proto když si jednoduše uklidíte, budete mít potom pocit, že alespoň něco dokážete kontrolovat.

Mohlo by se vám líbit

Čtyřčlenná rodina v třicetimetrovém bytě? Architekti jim navrhli interiér na míru

Poprat se s malým prostorem na pražském Žižkově nebylo snadné. Jako ideální řešení se ukázal multifunkční nábytek na míru, který skrývá nejedno překvapení.
marianne.cz

Lepší psychika

Jistě víte, jak skvělý to je pocit, když si můžete odškrtnout jeden bod ze svého seznamu úkolů. Přiznejte se, že si čas od času také napíšete nějaký jednodušší jen proto, abyste mohli napsat tu slastnou fajfku. A při poklízení tenhle seznam není úplně nejkratší. Uklízení tak může vést ke zlepšení vaší nálady. Především ale pomůže s redukcí úzkosti a deprese. Mimo to, že se v čistém povlečení lépe spí, je uklízení aktivitou, u které člověk nemusí příliš přemýšlet, může vypnout a alespoň mentálně si odpočinout. Často tak vede i ke snížení nervozity a k celkovému zklidnění.

Zdravější životní styl

V neposlední řadě může vést pořádek k lepšímu stravování. Když okolo sebe máte bordel, máte tendence sklouzávat k lenosti, která se projevuje i v nechuti k vaření či připravování zdravých svačin. Proto pravidelný úklid může vést i ke zlepšení vaší fyzické stránky.

Zdroj: verywellmind.com

Mohlo by se vám líbit

Uklizený dům v 15 minutách? Jde to, když se naučíte několik pravidel

Uklizený domov je balzám na duši. Jen by ten úklid mohl udělat někdo za vás, že? Zkuste doma zavést pravidlo 5-5-5, díky kterému vás už nikdy nebude čekat velké gruntování.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky