Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Přesně před třemi lety zemřel Karel Gott, připomeňme si jeho zásadní životní momenty

Info ikona
Karel Gott

Nikdo nezískal tolik Zlatých slavíků jako on a ani se nestal národní ikonou. Řeč není o nikom jiném než o Karlu Gottovi, který přesně před třemi lety podlehl leukémii. My bychom na něj s vámi při výročí jeho odchodu rádi zavzpomínali a připomněli si jeho největší kariérní milníky.

Tereza Čaladi | 1. 10. 2022

Narodil se 14. července 1939 v Plzni jako jediné dítě náměstkovi ministra těžkého průmyslu Karlu Gottovi a mamince Marii. Původně chtěl být malířem. Nebyl ovšem přijat na školu zaměřenou na výtvarné umění, proto odešel do učení strojírenského podniku ČKD v oboru elektromontér. Během učňovských let se ale stále věnoval svému druhému koníčku – hudbě a zpěvu. To trvalo i při jeho zaměstnání v ČKD, kdy začal také poloprofesionálně vystupovat v pražských kavárnách jako zpěvák. Z toho důvodu se rozhodl z práce odejít a nastoupil na konzervatoř, kde studoval operní zpěv.

Za svou kariéru Karel Gott nazpíval 987 singlů, vydal 293 alb, získal 42 Zlatých slavíků a stal se národním hudebním mistrem, který se proslavil i v zahraničí. Jaké byly nejvýznamnější události na jeho kariérní cestě?

1. První gramofonová deska

Nejprve se věnoval jazzu a vyvolával u publika smíšené pocity, jelikož se svým projevem zcela vymykal zažitým trendům na přelomu 50. a 60. let. Dařit se mu začalo s érou twistu, kdy začala také vznikat divadla malých forem, v nichž se rodila moderní česká populární hudba. V roce 1962 nazpíval duet s Vlastou Průchovou nazvaný Až nám bude dvakrát tolik, který se stal hitem roku a zároveň jeho první nahrávkou.

2. Poprvé vyhrává anketu Zlatý slavík

Stejný rok, kdy vydal svou první gramofonovou desku, také začal vystupovat v divadle Semafor, kde v rámci pásma Zuzana není pro nikoho doma nazpíval píseň Oči sněhem zaváté, která mu pomohla k získání prvního Zlatého slavíka. K tomu došlo v roce 1964. Za svůj život získal celkem 42 Zlatých slavíků, což je nejvíce v historii.

3. Navazuje úspěšné spolupráce

V 60. letech se seznámil se skladateli, kteří mu následně po několik let dodávali písně. Karel Svoboda pro něj složil například skladbu Mistrál, Jdi za štěstím či Lady Karneval, kterou mu připravil kvůli Karnevalu V Riu a která byla natolik úspěšná, že byla přeložena do 13 jazyků. Druhým skladatelem, s nímž dlouhodobě spolupracoval, byl Ladislav Štaidl, který složil například písně Kávu si osladím a Přijela pouť.

4. Turné po západní Evropě

V roce 1971 vyrazil na turné, v jehož rámci absolvoval 65 koncertů v Západní Evropě. Během něj se setkal například s Johnem Lennonem či výtvarnou umělkyní Yoko Ono. Poté vystupoval mimo Československo a Německo běžně i v Rakousku, Itálii a Polsku. Později měl také úspěšné turné v Sovětském svazu, koncerty ve Spojených státech amerických a byl zván na významné akce jako byly například Letní olympijské hry v Berlíně v roce 1972. Svůj vlastní televizní pořad měl i v Rakousku, Nizozemí a Sovětském svazu. Není proto překvapením, že se stal velmi populárním i v zahraničí. V 70. letech získal v Sovětském svazu cenu Nejpopulárnější zahraniční zpěvák.

5. Ocenění Národní umělec Československa

Jako první zpěvák popové hudby získal v roce 1985 titul Národní umělec Československa. Toto oceňování bylo přitom uděleno těm, jejichž umělecké působení mimořádně obohatilo národní kulturu.

Mohlo by se vám líbit

KAREL GOTT: Vysoká hra bez oddechu

Bilanční rozhovor pro Marianne vznikl těsně před tím, než Karla Gotta před čtyřmi lety schvátila zákeřná nemoc. Pro všechny v redakci to byl výjimečný zážitek, vzpomínáme.
marianne.cz

6. V roce 1989 zpívá na demonstraci hymnu s Karlem Krylem

Během sametové revoluce zazpíval s Karlem Krylem československou státní hymnu. Jednalo se o vystoupení, které navrhl tehdejší prezident Václav Havel jako symbolické usmíření disentu s většinovou společností.

7. V roce 1990 málem ukončuje svou kariéru

Na přelomu desetiletí Karel Gott zvažoval ukončení své kariéry. Jeho turné na rozloučenou, které se konalo ve sportovních halách v Československu a Německu, ovšem mělo takový úspěch, že se rozhodl svůj nápad přehodnotit.

8. Největší hity

Ještě že však neskončil, jelikož některé jeho populární singly vznikly po 90. letech (poslední dva zmíněné). Mezi jeho největší hity patří Trezor, Lady Karneval, Kávu si osladím, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Včelka Mája, Stokrát chválím čas, To musím zvládnout sám, Když milenky pláčou, Když muž se ženou snídá a Für Immer Jung.

9. Získává medaili za zásluhy

V roce 2009 oslavil své 70. narozeniny ve velkém ve vyprodané O2 aréně. Tento rok zároveň dostal od prezidenta Václava Klause medaili za zásluhy, což je významné státní vyznamenání.

10. Duet s dcerou Charlotte

Na jaře roku 2019 vydal duet Srdce nehasnout se svou dcerou Charlotte, kterým si opět získal celý národ. Tento rok v září ovšem také oznámil, že trpí akutní leukémií. Onemocnění podlehl 1. října.

Mohlo by se vám líbit

Ivana Gottová prozradila, jak vznikala knížka Má cesta za štěstím

V posledních dvou letech bylo o životě Karla Gotta napsáno mnoho článků a vyšlo několik knih. Přesto existuje pouze jeden knižní titul, pod který by se mistr s klidným srdcem podepsal. Řeč je o knize Má cesta za štěstím, kterou napsal sám zpěvák, a následně spisovatelské otěže převzala jeho žena Ivana Gottová.
marianne.cz
Zdroj článku