Čas na SHINE
„Přišli jsme s metodou SHINE, protože jsme zjistili, že změna přístupu k našim ránům vedla ke šťastnějšímu dni a pocitu pohody,“ říkají autoři knihy. První složkou je ticho (silence), díky kterému se vnitřně zklidníte a načerpáte sílu na nový den. Rozhodně to neznamená, že byste se měli izolovat od své rodiny. Bohatě postačí, když si v MHD, cestou do práce, sednete do rohu a nenasadíte si sluchátka do uší. Naopak, budete chvilku sami, pouze se svými myšlenkami. Během rána byste měli udělat také něco, co vám přinese pocit štěstí (happiness). V tomto ohledu záleží pouze na vašich osobních prioritách. Udělá vám radost kelímek kávy z oblíbené kavárny? Nebo ranní chatování s kamarádkou? Ať tak či onak, jste na dobré cestě za ranní dávnou koncentrovaného štěstí.
Nedílnou součástí SHINE metody je také záměr či úmysl (intention). Nehledejte pod tímto pojmem žádné složitosti, autoři pouze upozorňují, že bychom měli už od ranních hodin vědět, co od daného dne očekáváme. Jednoduše řečeno bychom měli znát obrysy celého dne. Zapomenout bychom neměli ani na potravu (nourishment), která tělu dodává potřebnou energii. Opět záleží pouze na vás, co si k snídani dopřejete. A v neposlední řadě Kate Oliver a Toby Oliver zmiňují pohyb (exercise). Nebojte se, rozhodně to neznamená, že si ráno musíte naordinovat hodinu v posilovně. Bohatě postačí, když v ranních hodinách stihnete jógový pozdrav slunci, nebo vyrazíte do práce pěšky. Vždyť víte – kdo chce, hledá způsoby.
Malé kroky vedou k velkým změnám
Pokud jsou vaše rána jeden velký chaos, pak není ideálním řešením, když ze dne na den přejdete na novou ranní rutinu. Na to upozorňuje také Kate Oliver, podle které je žádoucí, abyste dané změny implementovali do svých životů postupně. „Věřím, že je velmi stresující, když si člověk uvědomí, že musí změnit všechny zajeté pořádky. Pokud ale začnete se změnami postupně, pak celá situace bude mnohem schůdnější,“ tvrdí psycholožka.