Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Respektujte svou individualitu a hubněte. Které zásadní faktory je nutné zohlednit?

Rozhodla jste se zhubnout a tentokrát jste se do toho vážně opřela. Změnila jste jídelníček, začala jste cvičit, ale výsledky pořád nikde? Je vám to povědomé? Ono hubnutí totiž není nic jednoduchého.

Karolína Peřinová | 30. 12. 2018

Ne každý dokáže zhubnout na první pokus

I když máte pocit, že děláte všechno správně a věnujete tomu veškerou svou energii, tak se opravdu může stát, že se vám nepodaří zhubnout hned na první pokus. Hubnutí sice nemusí být u každého snadné, ale pokud se na něj jde systematicky a akceptuje individualitu člověka podle současných poznatků, nemusí být rozhodně noční můrou nikoho z nás. Chce to píli, vytrvalost, velké odhodlání a především nastavení udržitelných změn,“ tvrdí hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová k tomu dodává: „Jakmile klientky nevidí rychlý úbytek na váze, což je navíc špatný ukazatel – přesnější je úbytek v centimetrech, tak se valné většině z nich okamžitě sníží motivace a ztratí chuť pokračovat ve zdravém stravování i cvičení.“

Aby bylo hubnutí úspěšné, musíte zvolit správný způsob

Zhubnout může každá postava. Jenže každá jinak. „Spalování tuků souvisí s mnoha aspekty, mezi které můžeme zařadit i genetickou výbavu. Stejně tak hraje významnou roli typ postavy (např. véčko, hruška, jablko), zdravotní problémy nebo třeba druh zaměstnání,“ vysvětluje Bartolomějová. A dodává: „Z těchto a dalších důvodů je důležité, abyste měla jídelníček nastavený na míru. Žádný univerzální jídelníček neexistuje a především by nemohl fungovat.“ Podobný názor má i trenérka Hollerová, podle které je při hubnutí klíčové taky správné nastavení tréninku. „K hubnutí a formování postavy je nezbytné mít vytvořený individuální jídelníček i individuální tréninkový plán. Odborník musí vždy zhodnotit veškeré faktory, které mohou ovlivnit konečný výsledek,“ vysvětluje Hollerová. Takže pokud si objednáte jídelníček nebo cvičící plány bez toho, abyste o sobě uvedla podrobné informace, s největší pravděpodobností budete zklamaná a nedosáhnete vysněných výsledků.

Jak ovlivňuje hubnutí genetika a morfologie postavy?

Už samotné pohlaví hraje při ukládání tuků významnou roli. Hlavní rozdíl popisuje zkráceně Hollerová: „Velkou roli v ukládání tuků a jejich spalování hraje ženský hormon estrogen. Ten se stará o udržení dostatečných tukových zásob pro případné těhotenství. Mužský testosteron zase pomáhá k mohutnějším svalům. Díky vyššímu poměru svalů a odlišnému množství hormonů je tak pro muže obvykle spalování tuků snazší.“ Neméně důležitý je ale i somatotyp, tedy morfologie postavy. „Základními somatotypy jsou ektomorf, mezomorf a endomorf, přičemž každý má svá specifika. Ektomorf má rychlý metabolismus. Pálí rychle tuk, ale bohužel i svaly. Endomorf naopak snadno nabírá svaly, ale špatně odbourává tuky. Mezomorf snadno nabírá svaly a udrží si je, při dietách zase lépe ztrácí tukové zásoby.

Zdraví – jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující hubnutí

Zdraví je faktor, který ovlivňuje úspěšnost hubnutí asi ze všeho nejvíce,“ tvrdí Bartolomějová. „Prakticky jakékoliv zdravotní problémy mají na hubnutí negativní vliv. A platí to i o psychických potížích, při stresu, životní nepohodě, při emočně silných prožitcích a v neposlední řadě při únavě, vyčerpání,“ popisuje Bartolomějová. Je důležité umět vypnout a dostat se do psychické pohody, co se ale týká psychické únavy, tak Hollerová si myslí, že ta se ještě více zvyšuje, když tělu chybí pohyb a chřadne. „Odpočinek je důležitý, ale pokud propadnete depresím a přestanete se hýbat, jen tím svůj stav zhoršíte. Sport může sloužit jako terapie. Dodá vám novou energii.“

Jakou roli hraje v hubnutí druh povolání?

Vzhledem k tomu, že každá práce vyžaduje jinou fyzickou a psychickou námahu, má v hubnutí značnou roli. „Podle druhu práce by si měl člověk nastavit jídelníček,“ říká Bartolomějová. „Při sedavém zaměstnání je důležité jíst pravidelně a na jídlo díky neustálým schůzkám nezapomínat, protože pak člověk většinou sní to, co potká jako první a zelenina to bohužel nebývá. Vhodné je si jídlo chystat s sebou, pouze tak budete mít přehled o tom, kolik a co toho za den sníte. Jelikož je při sedavém zaměstnání pohyb značně omezen, je vhodné snížit příjem sacharidů a především těch jednoduchých. Neznamená to ale, že máte hladovět, nebo sacharidy zcela vynechat. Vybírejte však takové, které nemají příliš vliv na hladinu krevního cukru, např. zeleninu, méně sladké celé ovoce, nikoliv smoothies, luštěniny. Věnujte pozornost dostatku bílkovin a nevyhýbejte se ani tukům,“ doporučuje Bartolomějová. Jestliže máte fyzicky náročnou práci, pak si můžete dopřát o něco větší množství jídla než kolegyně z kanceláře, ale na fastfoody či sladkosti zapomeňte. „Ideální jsou například celozrnné těstoviny s tuňákem, vejcem a zeleninou nebo přírodní plátky kuřecího masa na zelenině s vařenými bramborami,“ radí Bartolomějová. Nejnáročnější na plánování jídla to mají ti, kteří pracují na směny, ale žádné výmluvy! Pokud si jídlo na směnu nachystáte s sebou a budete jíst pravidelně, neohrozí vaše hubnutí ani nároční noční směny.

Nemáte čas na cvičení? Zkuste 30 minutový kruháč

Doba je hektická, ale často jsou to jen výmluvy, které nás dělí od toho, čeho chceme dosáhnout. Na druhou stranu náročná práce, starost o rodinu a další zájmy někdy opravdu neumožňují trávit hodiny týdně v posilovně. „Pokud se sebou chce žena skutečně něco dělat, pak si ale čas na cvičení najde. V případě, že zvolí kruhový trénink, stačí ji na cvičení včetně strečinku půl hodinka,“ vysvětluje Hollerová a dodává, že kruhový trénink je sice časově nenáročný, ale velmi prospěšný pro zdraví a hlavně maximálně efektivní při hubnutí a formování postavy.