Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Roste počet kyberútoků! Jak před podvodníky ochránit své finance?

Info ikona
Karta

Zatímco ve fyzickém světě si peníze a platební karty střežíme jako oko v hlavě, v kyberprostoru se leckdy chováme nezodpovědně. A to nejen před Vánoci.

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme nakupovali výhradně v kamenných obchodech a naší peněžence dominovaly papírové peníze. Aktuálně mnoho z nás aktivně využívá internetové bankovnictví a radostně nakupuje přes internet. Bohužel, fungování v kyberprostoru s sebou přináší i několik rizik, o kterých bychom měli vědět. Stačí se podívat na statistiky Police ČR, které ukazují, že do konce letošního října bylo v kyberprostoru spácháno 15 409 trestných činů. Jenom pro porovnání, za celý loňský rok došlo k 9518 trestným činům v kyberprostoru. Podle České bankovní asociace navíc připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun. „ V posledních letech u online podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně a nenechal se nachytat,“ doplňuje Tomáš Kubík, náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie podvodu aneb 3 běžné taktiky, které používají podvodníci

Nežijeme v ideálním světě. Tu nám v cukrárně prodají dort, který už dávno není čerstvý, jindy nás chce obalamutit podomní prodejce nebo podvodníček po telefonu. Buďte tedy o krok napřed před všemi, kteří s vámi nemají čisté úmysly.
marianne.cz

Pozor na „klikače“ a „volače“

V obchodním centru můžeme narazit na kapsáře, v kyberprostoru zase na tzv. klikače nebo volače. „Nejčastější typ podvodů mají na svědomí klikači, kteří se snaží získat citlivé osobní informace, jako jsou přístupové údaje do internetového bankovnictví, hesla, PINy, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů. Rozesílají velké množství podvodných emailových, WhatsApp nebo SMS zpráv, jejichž jediný účel je donutit vás kliknout na vložený odkaz. Zprávy mnohdy působí velmi věrohodně, ale ve skutečnosti vás přesměrují na falešné webové stránky,“ vysvětluje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Podle jeho slov jsou na vzestupu také podvody volačů, jejichž hlavní zbraní je telefon. A podle čeho volače poznáte? Pravděpodobně se představí jako pracovník banky a sdělí vám, že váš účet byl napaden a pouze on vám může pomoci se záchranou financí. Od napadené osoby se snaží získat přístupy a hesla k internetovému bankovnictví nebo platební kartě. Volači umí napodobit jakékoliv telefonní číslo a vy v domnění, že říkáte číslo karty důvěryhodné osobě, jej ve skutečnosti vyzradíte volačovi,“ doplňuje Petr Vosála.

Jak se chránit před útoky?

V kyberprostoru platí jednoduchá poučka: nedůvěřujte, prověřujte! Jak říká Petr Vosála, banka sama od sebe volá velmi zřídka. A pokud už vám pracovník banky doopravdy zavolá, pak v případě cílené nabídky produktů a služeb nebo tehdy, kdy zpětně reaguje na podnět klienta. Rozhodně ale banka nikdy nevolá kvůli tomu, aby po Vás chtěla citlivé platební údaje, protože je zná – banka účet vede a a platební karty vystavuje a PIN znát nepotřebuje. Když už vám bankéř volá, nikdy to není brzy ráno nebo pozdě večer. Pokud se vám takový telefonát nezdá, požádejte volajícího o sdělení jména, na oficiálních stránkách banky si poté najděte kontakt a zavolejte zpět,“ doporučuje Vosála. Zároveň se nenechte vmanipulovat do časové tísně. Pokud na vás někdo tlačí, rozhodně to nevěstí nic dobrého.

Nezapomeňte na děti

Má váš potomek svou první platební kartu? S radostí si nakupuje hry na internetu? A zároveň v poslední době ztrácíte přehled o jeho internetových výdajích? V takovém případě je nejvyšší čas, abyste ho nejen zasvětili do finanční gramotnosti, ale stejně tak ho naučili, jak se bezpečně chovat na internetu. Vysvětlujte dětem a teenagerům, že čísla platebních karet, účtů nebo hesla a PINy nesmí nikdy, nikde a nikomu sdělovat, a pokud je po nich někdo bude chtít, je to zcela jistě volač nebo klikač,“ radí Petr Vosála a dodává, že podvodníci cílí na celou populaci. Důležité je pro ně pouze to, zda dotyčný má účet, vlastní platební kartu a je příliš důvěřivý. „Nejstaršímu podvedenému bylo 88, nejmladšímu 15,“ uzavírá Vosála.

Mohlo by se vám líbit

Proč byste měli vidět dokument Podvodník z Tinderu?

Jméno Simon Leviev v posledním týdnu otřáslo nejen českým internetem. Podvodník, který se na Tinderu vydával za dědice diamantového impéria, si pohrával nejen s city, ale také s peněženkami mnoha žen. Výsledkem jeho počínání jsou obrovské dluhy napálených dívek, 15 měsíců vězení a dvouhodinový dokument s názvem Podvodník z Tinderu (The Tinder Swindler).
marianne.cz
Zdroj článku