Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Tajemství dlouhověkosti? Žijte po vzoru Japonců a seznamte se s pojmem moai

Kolik máte ve svém životě přátel? A můžete se na všechny spolehnout? Pokud byste žili na japonském ostrově Okinawa, pravděpodobně byste odpověděli jedním jediným slovem – moai.

Na světě existují místa, která řadíme do tzv. modré zóny. Označení modrá zóna sice v mnohých evokuje název pražského parkovacího systému, ale také jde o oblast, ve které žije nezvykle vysoký počet lidí nad 100 let. Na světě existují čtyři místa, která si tento přídomek vysloužila. Konkrétně se jedná o italskou Sardinii, kostarický poloostrov Nicoya, řecký ostrov Ikaria a japonský ostrov Okinawa. A právě poslední zmíněné místo se proslavilo pojmem moai, které úzce souvisí právě s dlouhověkostí místních obyvatel.

Mohlo by se vám líbit

Modrá zóna aneb Místo, kde znají tajemství dlouhověkosti

Kdyby měl Rudolf II. ponětí o tzv. modrých zónách, nemusel by se svým osobním lékařem Tadeášem Hájkem z Hájku trávit hodiny a hodiny nad výrobou elixíru mládí.
marianne.cz

Přátelství na život a na smrt

Už před několika stovkami let byste se na ostrově Okinawa setkali s pojmem moai, které odkazovalo k systému finanční podpory jednotlivých vesnic. Skupiny moai vznikaly s cílem shromažďovat zdroje na projekty a veřejné práce. Mohl se na ně obrátit každý, kdo například potřeboval peníze na nákup pozemku nebo řešil mimořádnou událost. Tento význam však slovo moai už dávno ztratilo, a tak můžeme v současné době nahlížet na moai jako na podstatné jméno, které lze přeložit jako skupina přátel na celý život, případně jako skupina sociální podpory, která je tvořena za účelem poskytování podpory ze sociálních, finančních, zdravotních nebo duchovních zájmů.

I když překlad slova moai zní trošku těžkopádně, skutečnost je mnohem jednodušší. Místní obyvatelé se několikrát do týdne setkávají se svými přáteli, a to za jediným účelem – popovídat si, poradit se a ve výjimečných případech požádat o finanční výpomoc. Tito přátelé na život a na smrt si navzájem říkají moai. Na první pohled se může zdát, že hlavním cílem setkávání moai je klevetění a tlachání. Výzkumník modrých zón Dan Buettner ale tento názor vyvrací. Při své terénní práci se totiž setkal se sedmasedmdesátiletou Klazuko Manna, která skupiny moai vnímá jako symbol hluboké podpory a vzájemného respektu. „Každý člen moai ví, že se na druhé může spolehnout. Víme, že pokud někdo onemocní, zemře mu partner nebo mu dojdou peníze, moai zasáhne a pomůže. Je mnohem snazší procházet životem s vědomím, že existuje záchranná síť přátel,“ říká Klazuko Manna.

Info ikona
Geisha

Sociální kontakt jako živá voda

Možná si říkáte, že přímá souvislost mezi moai a dlouhověkostí neexistuje. Vědecké studie ale hovoří o přesném opaku. Sociální vazby doopravdy ovlivňují naše fyzické zdraví, a zejména zdraví mozku. „Máme hromadu vědeckých poznatků, které dokazují, že vztahy potřebujeme ke svému zdraví. Pohled na data nám prozradí, že těsné pouto mezi přáteli a rodinou i zapojení do smysluplných společenských aktivit mohou člověku pomoct udržet si bystrou mysl a dobrou paměť,“ píše americký neurolog Sanjay Gupta ve své knize Bystřejší mozek a odkazuje na studii zveřejněnou v American Psychological Association. Autor knihy zároveň podotýká, že lidé s menším počtem sociálních kontaktů trpí narušením spánkových vzorců, poruchami imunitního systému, záněty a vyšší hladinou stresových hormonů. Studie z roku 2016 zase ukázala, že izolace zvyšuje riziko onemocnění srdce o 29 % a riziko mrtvice dokonce o 32 %.

Pár (kvalitních) přátel stačí mít

Nebojte se, rozhodně to neznamená, že byste na každém prstu měli mít tucet přátel. Naopak, myšlenka moai staví na menší skupině kvalitních přátel, na které se za každých okolností můžete spolehnout. Navíc je důležité, abyste se svými přáteli byli na tzv. stejné vlně. Nezapomeňte, že lidé napodobují zvyky a životní přístup svých třech až pěti nejbližších přátel. To následně znamená, že pokud se budete obklopovat spokojenými, vyrovnanými a zvídavými lidmi, pak je velmi pravděpodobné, že jejich nastavení převezmete. „Nejde jenom o počet společenských vazeb. Mozkové funkce ovlivňuje i typ těchto vztahů, jejich kvalita a smysl,“ dodává Sanjay Gupta v knize Bystřejší mozek.

Zdroje: bluezones.com, kniha Bystřejší mozek od Sanjay Gupta 

Mohlo by se vám líbit

Ikigai: Japonský klíč ke šťastnému životu

Žijte po vzoru Japonců.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit