Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Umíme nejen sklo! Český design odkrývá svůj půvab v Turecku

Info ikona

Pokud se v zahraničí vysloví spojení český design, pak si asi většina lidí ihned vybaví křišťálové lustry. Jenže šikovné české ručičky umějí zabodovat i v jiných oblastech designu. Právě na tento fakt chce upozornit rozsáhlý projekt, který bude od září do října umístěn v turecké galerii Cermodern v Ankaře.

Znáte nějakého tureckého umělce? Designéra? Malíře? Hádáme, že vám žádné jméno neutkvělo v paměti. Nezoufejte, ani Turkové by si nedokázali vzpomenout na výrazná česká jména na poli designu. Tento fakt se ale snaží změnit rozsáhlý projekt přibližující historii i současnost českého designu nazvaný Shapes and Shapers/ Turecko poznává současný český design, který od září do října proběhne v turecké galerii Cermodern. „V Turecku je jako všude jinde po světě známé a populární české sklo, které tvoří součást interiérů řady tureckých veřejných institucí i soukromých rezidencí. Chystaná výstava v Cermodern má ambici povědomí o českém designu rozšířit, a to jak skrze představení studií a tvůrců, kteří se zde ještě neměli možnost prezentovat, tak i malým výletem do historie českého designu za posledních 100 let,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tereza Porybná.

Váza
Roman Šedina

Ambicí projektu je představit český design v regionu se zcela odlišnou kulturou a historií. Sestává ze tří částí. První je tvořena samostatnou výstavou The Story of Czech Design / From Cubism to the 21 Century, kterou připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Druhá, navazující část, představuje nové i starší kolekce značek Lasvit, Rückl, Bomma a TON. Přináší též ukázky tvorby více než dvaceti designerů a menších studií a její součástí budou i sklářské a keramické workshopy. Třetí část pak seznamuje návštěvníky s tvorbou mladých talentů a výrazných tváří českého designu.  Svým charakterem se jedná o linii spíše akademickou, více hravou, s akcentem na uměleckou tvorbu.

design
Markéta Kratochvílová

Nevídaný úspěch loňské výstavy

Jak už bylo zmíněno, součástí výstavy bude také projekt The Story of Czech Design, který Česká centra připravila už v loňském roce, a to jako součást oslav stého výročí. Letos se originálně zpracovaný výběr poprvé představí tureckému publiku a umožní mu nahlédnout do života malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Mezi vystavovanými díly nechybí kolo Favorit z 50. let, slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty. Vystaveny budou i obyčejné, drobné předměty každodenního života, například kapesní nůž „rybička”, verzatilky či nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové. Výstava byla premiérově uvedena v roce 2018 na Milano Design Weeku a dál byla úspěšně prezentována v dalších zemích (Bratislava, Budapešť, Brusel, Paříž, Peking, Praha, Sofie). 

ČTĚTE TAKÉ: Chlebíčky i Gott! Ilustrátorka navrhla sadu emotikonů, kterým porozumí jenom Češi