Vědci rozlišili tři typy lidské reakce na karanténu
Převládalo u vás přijetí, utrpení nebo odboj?
I když v České republice dochází k pomalému uvolňování omezení, mnoho zemí Evropy momentálně zažívá tvrdou karanténu. Mezi takové státy patří i Velká Británie, která opatření proti šíření koronaviru zavedla s velkým zpožděním. Právě v těchto dnech tedy Britové prožívají podobné stavy, jaké jsme v Česku měli zhruba před čtyřmi týdny.
Není tedy divu, že se i vědecká obec začala zabývat dopady karantény na člověka. Důkazem je nová analýza od britské King's College London, která odhalila, že naši reakci na karanténu lze rozdělit do tří odlišných skupin: přijetí, utrpení a odboj.
PŘIJETÍ
Pro tuto skupinu je příznačné, že poměrně dobře zareagovala na povinnou karanténu, a pravděpodobně se vzniklá situace nepodepsala na jejich duševním zdraví. Možná vás překvapí, že se podle analýzy řadí do této skupiny 48 % britské populace. Pouze 12 % z této skupiny řeklo, že kvůli koronaviru má problémy se spánkem a 8 % tvrdí, že aktuální situace má dopad na jejich psychiku.
Je potřeba dodat, že pouze 28 % lidí ze skupiny se obává finančních dopadů pandemie. Z toho lze usoudit, že do této skupiny patří movitější obyvatelé nebo lidé, kteří mají finanční rezervu. Zároveň jde o skupinu lidí, která striktně dodržuje pravidla karantény a nařízení vlády.
UTRPENÍ
Pokud karanténu nezvládáte a cítíte, že má dopad na vaši duševní pohodu, pak stejně jako 44 % Britů patříte do skupiny s názvem Utrpení. Lidé v této skupině velmi často kontrolují sociální sítě a nepřetržitě sledují novinky ohledně koronaviru. Neuvěřitelných 93 % lidí z této skupiny také uvedlo, že od začátku karantény cítí vyšší míru nervozity nebo depresi. Nečekaná situace měla vliv i na kvalitu jejich spánku, přičemž 64 % lidí potvrdilo, že momentálně bojuje s nespavostí. Karanténa je tedy pro tuto skupinu jedno velké utrpení, které se snaží přežít.
ODBOJ
Pouze 9 % britské populace tvoří odbojnou skupinu. Ta popisuje lidi, kteří odolávají životnímu stylu spojenému s karanténou a vládními nařízeními. Méně než polovina lidí v této skupině tvrdí, že dodržuje pravidla karantény a 58 % si myslí, že je okolo koronaviru příliš mnoho povyku. Pro tuto skupinu je také pravděpodobnější, že bude věřit hoaxům a dezinformacím. Zároveň 65 % této skupiny očekává, že koronavirus bude mít výrazný dopad na jejich osobní finance.
Do jaké skupiny patříte vy?
ČTĚTE TAKÉ: ROZHOVOR: Za roušku na obličeji se mi Britové vysmějí, říká Češka žijící v Londýně
MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA
Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.