Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Žádný rozvrh ani vysvědčení! Mohly by demokratické školy uspět i u nás?

Zatímco české děti se prokousávají druhým pololetím, děti ze svobodné školy Summerhill si možná právě teď čtou oblíbenou knížku nebo si užívají venkovních aktivit.

Možná vám to připadá jako sluníčkářský výmysl nebo dobrý marketingový tah, jak z rodičů vytáhnout peníze. Pravdou ale zůstává, že Summerhill School je nejstarší demokratickou školou na světě, kterou v roce 1921 založil A. S. Neill. Tento sympatický pedagog se nechtěl smířit s přísným školstvím ve Velké Británii, které dětem nahánělo strach a připravovalo je o motivaci. Na základě svých poznatků z praxe se proto rozhodl, že vytvoří internátní školu, kde se děti samy rozhodnou, co daný den chtějí dělat. Dají přednost výuce? Nebo si raději půjdou zaplavat? Obojí je správné! A. S. Neill totiž zastával názor, že je proti přírodě, aby děti seděly nejméně 6 hodin ve třídě, namísto toho, aby si hrály a byly v pohybu.

Mohlo by se vám líbit

Nejzajímavější alternativní školy světa aneb Když je učení doopravdy hrou

Klasický rozvrh, pevně stanovené osnovy a znuděné žáky na těchto školách nenajdete. Naopak se připravte na zástupy mladých lidí, kteří lační po vzdělání a chození do školy si užívají podobně jako klábosení se spolužáky nebo sportování. Z alternativních škol by měl Jan Amos Komenský jednoduše radost!
marianne.cz

V čem je Summerhill jiná?

Jeden z hlavních rozdílů můžeme vidět v tom, jak je přistupováno ke školním osnovám. Na Summerhill School prakticky totiž žádné osnovy nemají. Učitel může svůj vyučovací plán změnit dle požadavků dětí, a zaměřit se dopodrobna na oblast, která žáky zajímá. Zároveň mohou studenti vyučování kdykoliv bez problému opustit. Svoboda rozhodování je jedním z hlavních pilířů filozofie Summerhill School. Stejně tak je pro školu příznačné i to, že názor učitele je rovnocenný názoru žáka. Oba dva spolu komunikují jako rovný s rovným, což dětem umožňuje, aby se cítily dospělejšími a nesly za své názory zodpovědnost.

Nedílnou součástí internátní školy jsou také společné schůzky, na kterých se sejdou jak děti, tak učitelé. Společně probírají aktuální problémy a snaží se přijít věcem na kloub. I když by se mohlo zdát, že školou vládne anarchie, právě na těchto sezeních se tvoří pravidla, která musí všichni dodržovat. Zapomeňte na neměnný školní řád, který už léta visí ve třídě a akorát se na něj práší. V Summerhill School praktikují přes 100 pravidel, která se ale neustále obměňují a upravují

Pravidel byste v Summerhill našli až až, s jistotou ale víme, že po žákovské knížce byste se nedopátrali. Známky ani vysvědčení na této škole prostě nevedou. O nabytých vědomostech svých žáků se přesvědčí pouze při závěrečné zkoušce, kterou děti absolvují na konci školního roku. Žáci jednoduše vědí, že pokud by zkoušku nesložili, nemohli by postoupit do dalšího ročníků, a tudíž by skončili pouze se základním vzděláním.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Jak vypadá školní den na Summerhill School?

8:00 – 8:45: Snídaně. Děti musí být oblečené do 8:30, jinak hrozí, že je načapá „Beddies Officer“, který jim napálí menší pokutu.

9:00: Začátek výuky. Učitelé, kteří mají na starosti děti od 5 do 9 let, vytvoří časový harmonogram pro daný den, který se ale během výuky může přizpůsobit požadavkům a zájmům žáků. Děti od 10 do 12 let mají na začátku školního roku možnost, aby se přihlásily na předměty, které je zajímají. Zároveň je ale jenom na jejich vlastním úsudku, zda na výuku budou docházet.

12:20 – 13:15: Obědová pauza.

15:00 – 17:00: Konec výuky. Po skončení výuky následuje volný program. Děti se mohou dívat na televizi, hrát hry, sportovat nebo si číst. 

Mohly by demokratické školy uspět i v ČR?

Summerhill patří bezesporu mezi zajímavé vzdělávací instituce, které pojaly školství tak trošku z jiného úhlu. Nutno podotknout, že právě ve Velké Británii existuje školní systém, který těmto školám zjednodušuje působení. Je na pováženou, zda by mohl zafungovat i v České republice. Nabízí se také otázka, zda by děti z demokratické školy obstály třeba u přijímacích zkoušek na vysokou školu. Na to lze odpovědět citátem zakladatele Summerhill School, který pronesl: Radši vychovat šťastného metače ulic, než neurotického předsedu vlády.

Zdroj: summerhillschool.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Škola s nálepkou utopie! Děti meditují, pěstují zeleninu a učí se byznysu

Zatímco české děti zítra čeká návrat do školních lavic, děti newyorské školy WeGrow pošupajdí do prostor, které ani zdálky nepřipomínají školní třídu.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit