Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Závislost na zaneprázdnění aneb Když ke štěstí potřebujete plný diář

Info ikona
Zaneprázdněnost

Naskytlo se vám prázdné políčko v diáři? Zatímco ostatní by skákali radostí do vzduchu, vy vehementně přemýšlíte, jakou aktivitou prázdný prostor vyplníte. Ano, ke štěstí totiž potřebujete přeplněný program, lítání ze schůzky na schůzku a pocit, že jste nepromarnili ani vteřinu svého života.

Všichni víme, že příliš povinností, úkolů nebo aktivit může vést ke stresu, depresím nebo syndromu vyhoření. Přesto po světě chodí lidé, kteří prahnou po neustálém shonu, a nedokážou si svůj život představit bez plného diáře. Tito lidé totiž trpí závislostí na zaneprázdnění. „Když plníme úkoly, v našem mozku se uvolňuje hormon potěšení dopamin, díky kterému se následně cítíme dobře,“ vysvětluje psycholožka Jaimie Blochová pro Mail Online.

Opojný pocit, který se dostaví po odškrtnutí nebo zvládnutí úkolu, daného člověka nabudí a vyburcuje k dalším aktivitám. Následně už chybí jenom malý krůček k tomu, aby se z posedlosti po plném diáři stala skutečná závislost po zaneprázdnění.

Jak poznáte závislost na zaneprázdnění?

Je vaše pracovní tempo zběsilejší než dálniční policie Kobra 11? Pak pravděpodobně přemýšlíte, zda netrpíte zmiňovanou závislostí na zaneprázdnění. Podle psycholožky Jaimie Blochové je jedním z ukazatelů strach, že byste odmítnutím schůzky, akce nebo úkolu mohli o něco přijít. Někteří lidé mohou trpět také pocitem neproduktivity, který jim jako brouk v hlavě našeptává, že jejich den není plnohodnotný.

Hordě úkolů dávají přednost před volnem také lidé, kteří nejsou spokojení se svým osobním životem. „Jsou lidé, kteří zaneprázdnění vnímají jako způsob, jak se vyhnout nepříjemným emocím. Jakmile je naše mysl zaměstnána úkoly, společenskými událostmi nebo prací, nezbývá nám příliš času na vtíravé myšlenky nebo emoce,“ vysvětluje Blochová.

Na druhou stranu platí, že žijeme ve společnosti, která neustále volá po tvrdé práci a produktivitě. Stačí otevřít sociální sítě a rázem zjistíme, že všichni pracují od rána do večera, mají své projekty, ráno stíhají jógu, odpoledne tenis a ještě ke všemu vedou bohatý společenský život. Není tedy divu, že následně člověk získá dojem, že neustálá zaneprázdněnost je v současném světe nutnost, bez které nelze získat vyšší sociální status. „Myslíme si, že čím více toho děláme, tím více stojíme za to. Jakmile ale nic neděláme, přicházejí negativní emoce, jako je vina, stud nebo strach,“ tvrdí Blochová.

Info ikona
Diář

Čas zvolnit

Možná jste si zvykli, že ze všech stran čtete a slýcháte o produktivitě, plném nasazení a aktivitách, které musíte vyzkoušet. Pokud se ale nechcete za pár let potýkat se syndromem vyhoření nebo psychickými problémy, pak byste se v první řadě měli naučit relaxovat.

Využijte volný víkend a doslova a do písmene nic nedělejte. Pohodlně si lehněte, zavřete oči a jenom buďte. Úžívejte si svou chvilku pohody, během které nic nemusíte a bez výčitek ležte tak dlouho, dokud to bude možné. Třeba zjistíte, že jste takovou relaxaci potřebovali jako sůl. Třeba budete mít problém „pouze“ relaxovat, a tak si na pomoc vezmete sluchátka s podcastem nebo dálkový ovladač od televize.

Ať tak či onak, důležité je pouze to, že jste si naordinovali pár chvilek jenom pro sebe, během kterých jste nepřemýšleli o pracovních úkolech nebo společenských událostech. A věřte, že zvolnění ještě nikdy nebylo víc trendy!