Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Život bez tatínka v době apokalyptické

Řekni, kde ti muži jsou, chce se zvolat mnoha samoživitelkám, které zůstaly nejen na práci z domova, výuku dětí a celkovou péči samy. Protože tatínkové zkrátka vzali kramle. Už podruhé v životě dětí. Co kdyby se totiž nakazili, že…

Klára Kotábová | 26. 03. 2020

Doba je zlá a neměli bychom se scházet. Každý rozumný člověk to, zdá se, pochopil. Jak ale vysvětlit nová pravidla dětem, když tatínek nespolupracuje? Jak si zachovat zbytky zdravého rozumu, když biologický otec dětí oznámí, že se bojí nákazy a děti si do doby, než zase půjdou do školy, zkrátka nevezme?

Na facebooku se na toto téma rozběhla poměrně rozsáhlá debata. Tatínkové si nechtějí vyzvedávat děti, dokonce se za nimi ani na návštěvu stavit. Kromě toho pochopitelně jedou v módu: „Na alimenty mít nebudu, musíš počkat.“ Maminka, která táhne celou domácnost, je zároveň v několika funkcích, nebo dítě, které má pocit, že zdarma dostalo bonus v podobě prázdnin, může snadno získat pocit, že se jí její svět hroutí a že neustojí tlak, který je na ní vyvíjen ze všech stran. A k tomu musí nově přemýšlet, kde nakoupí a hlavně za co. Jak zvládne rozjívené děti, které se nudí… A tisíc dalších věcí, které včera řešit nemusela, dnes ano.

Vztahový kouč Milan Šmíd tvrdí: „V napjaté době nedávejte najevo všechny své emoce, ve smyslu nadávání na nezodpovědného tatínka. Je jasné, že vám organizace chodu života v podmínkách karantény přerůstá přes hlavu, navíc se na vás valí existenční obtíže. Bojíte se o práci, peníze od exmanžela se zasekly kdesi ve vzduchoprázdnu. Je jasné, že batoleti nebudete vykládat nic o tom, že máte strach, teenagerovi se klidně svěřte. V intencích toho, co je schopný pobrat, ale nenechávejte si starosti, které máte, pro sebe. Jestliže je vám opravdu těžko, zatelefonujte kamarádce, bavte se s maminkou, ventilujte svůj stres. Třeba svižnou procházkou na osamělém místě, kterou povolenou máte. A během ní si zakřičte. Uleví se vám. Nemůžete nést na zádech celou tíhu světa, i když to teď vypadá, že je vám nakládáno ze všech stran s alibistickým pocitem, že žena zvládne všechno.“

Advokátka Hana Kuncová má na to, že se tatínkové houfně vzdávají práva i povinnosti vídat se se svými potomky jiný názor. „Pravdou je, že dítě nepochopí, proč tatínka několik měsíců nevidělo a škody na jeho psychickém vývoji mohou být nevratné, to je ale otázka svědomí každého zúčastněného dospělého. Zákon hovoří jasně: Pokud je nezletilé dítě v péči matky a otec má úpravu styku s nezletilým, je povinností matky nezletilé dítě připravit na styk, i když je nařízena vládou ČR karanténa. Pokud je dítě v karanténě, má koronavirus, nebo zdravotní stav nezletilého je vážný, tak bych nedoporučovala dítě předávat. O všem by měl být otec informován. V případě úpravy styku otce s nezletilým, má otec právo na styk, matka má povinnost nezletilého připravit a dítě otci předat. Pokud rodiče mají nezletilé dítě ve střídavé péči, pak jsou povinni si nezletilé dítě navzájem předávat, vyjma okamžiku karantény u nezletilého, nebo koronaviru, či zdravotního stavu nezletilého, které neumožnuje předání nezletilého. Oba rodičové mají práva a povinnosti si nezletilé dítě předávat i přebírat.“

Obecně platí, že vše je otázkou dohod. Komunikace mezi dospělými. Pokud neuměl spolupracovat na výchově dětí tatínek dosud, v době krize se jistě nezmění. Aneb jak tvrdí odborníci: Právě teď poznáte, co se v člověku skutečně ukrývá.

Vy jste silná, pevná a víte, že zhroutit se můžete teprve v okamžiku, kdy krize bude zažehnána. Tak maminky fungují odjakživa. A i na to nezodpovědní jedinci spoléhají. Vy to totiž dáte. Za cenu únavy a vyčerpání, slabších chvilek, ale také radosti a okamžiků, které vám karanténa s dětmi přinese. Budete to nakonec vy, kdo z celé téhle situace vyjde vítězně. Vy a vaše mikro rodinka, vámi stvořený a opečovávaný mikrosvět, který si zařídíte je totiž to nejdůležitější, co máte. Bez ohledu na to, jestli k večeři bude steak, nebo špagety.

Držte se.

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Životní styl
Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit