Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Hospodářskou budovu postavenou na konci 19. století zrekonstruovali fascinujícím způsobem a stále evokuje tradiční stavení

Majitelé objekt koupili v době, kdy bylo po několika necitlivých rekonstrukcích, ve zcela nevyhovujícím technickém stavu. Přáli si vytvořit prostředí navazující na tradiční venkovská stavení, který majitelům nabídne maximální kontakt s okolní přírodou, dostatek soukromí a komfortní zázemí.

Terezie Benoni | 13. 03. 2023

V Jelenském údolí bylo na začátku 19. století postaveno cca 30 domů – usedlostí, které sloužily jako zázemí pro rodiny dřevařů.  Po II. světové válce byla většina obyvatel vysídlena. V padesátých letech byly okolní budovy srovnány se zemí. „Rekonstruovaný objekt, byl původní hospodářské stavení, pravděpodobně postavené na konci 19. století. Majitelé objekt koupili v době, kdy bylo po několika necitlivých rekonstrukcích, ve zcela nevyhovujícím technickém stavu. Přáli si vytvořit prostředí navazující na tradiční venkovská stavení, který majitelům nabídne maximální kontakt s okolní přírodou, dostatek soukromí a komfortní zázemí,“ popisují architektky Olga Frydecká a Šárka Martínková Špačková ze Studio Gens, které dostaly rekonstrukci na starosti. „Z původní stavby se dochovaly pouze obvodové stěny. Na obytnou část stavení navazuje dřívější chlév s klenbami a stodola, která zabírá téměř 1/3 půdorysu budovy. Obytné části domu jsou na cca 250 m2, ve třech podlažích. Zadáním majitelů bylo vytvořit prostředí navazující na tradiční venkovská stavení, který majitelům nabídne maximální kontakt s okolní přírodou, dostatek soukromí a komfortní zázemí. Rekonstrukce se zaměřila na citlivější řešení vnějšího pláště objektu, odpovídající požadavkům majitelů a kritériím výstavby v NP Šumava, a na úpravy půdorysných řešení obou podlaží.“

Galerie: Rekonstrukce domu v Jelenském údolí
Mohlo by se vám líbit

Statek určený k demolici opravili tak, že dnes každému vyrazí dech

Stáří budovy v bývalých Sudetech odborníci odhadují na 200-250 let. Současní majitelé se rozhodli do rozsáhlé rekonstrukce, jejímž cílem bylo obnovit tuto ojedinělou ukázku venkovské lidové architektury v její co možná nejvíce autentické podobě.
marianne.cz

Původní prvky byly zvýrazněny

„Došlo k očištění vnitřní dispozice, umožňující velkorysejší zázemí obývací části. Důraz byl kladen na výhledy do okolní krajiny, na propojení s exteriérem.  Dispoziční řešení hlavní obytné místnosti a ložnice, bylo podřízeno právě výhledům z oken.  Interiér atmosférou připomíná venkovský historický objekt.  Nová okna se sníženými okenními parapety, dostatečně prosvětlují místnosti, umožňují větší kontakt s venkovním terénem a svojí formou evokují tradiční stavení,“ vysvětlují architektky.  V přízemí a suterénu je použitá šedo-černá kamenná dlažba a na podlahy v ložnicích palubky v dekoru postaršeného dubu. Dveře a většina atypického nábytku je z dubového masivu. V centrální místnosti je navržen průhledový krb, obložený antracitovými kachlemi s cibulovým reliéfem. „Úprava dispozice hlavního obytného prostoru s nikou na lednice a spíží, umožnila vytvořit dostatek úložných prostorů pro kuchyňské zázemí. Nebylo pak nutné zatěžovat místnost objemnými kuchyňskými skříněmi, lednicí s mrazákem a skladem potravin. Obývací prostor tak působí vzdušně a velkoryse,“ pochvalují si. „Koupelny jsou zařízeny konzervativně s odkazem na historizující styl. Navržen je vyzděný sprchový kout, osově umístěná vana s výhledem do krajiny a atypické umyvadlové pulty s kamennou deskou. Sauna a ochlazovací káď se sprchou jsou v suterénu. Díky okolnímu svažitému terénu, je i v této části domu možný kontakt a výstup do okolní krajiny. V okolí domu a na zapraží je použítá stará žulová dlažba. Cílem návrhu bylo vytvoření interiéru, odrážejícího ducha venkovských obydlí s akcentem na výběr a kombinaci současných a původních materiálů. Zásadní byl kontakt s okolní přírodou, dále pak dostatek soukromí a komfortní zázemí, ve kterých mohou obyvatelé trávit čas v širším rodinném kruhu.“

Autor projektu: Studio Gens – ing. arch. Olga Frydecká, Šárka Martínková Špačková, www.studiogens.cz

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Mohlo by se vám líbit

Devatenáctimetrový byteček je dobrým příkladem, jak je možné řešit nedostatek míst k bydlení ve větších městech

Život ve městě je rychlý a často chodíme domů jen přespat. Není proto potřeba mít na starosti velký prostor, ale stačí jen místo vhodné pro odpočinek s dostatečným soukromím. Jak může takový miniaturní byt vypadat?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
„Tahá“ si domů rozpadlé kusy nábytků z blešáků a přišla na to, jak si domov zařídit levně, ale stylově

„Tahá“ si domů rozpadlé kusy nábytků z blešáků a přišla na to, jak si domov zařídit levně, ale stylově

Dům
Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Dům
Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Dům
Ostravský dům nechtěl nikdo zachránit, přitom je z něj dnes dokonalý domov a za minimální náklady

Ostravský dům nechtěl nikdo zachránit, přitom je z něj dnes dokonalý domov a za minimální náklady