Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Módní ikona a vlivná první dáma USA: Slavné momenty Jackie Kennedy Onassis

Významná první dáma, novinářka, milovnice umění a držitelka ceny Emmy. Dne 19. května 1994 zemřela Jackie Kennedy Onassis, majitelka jednoho z nejinspirativnějších módních stylů 20. století. Pojďme si při této příležitosti připomenout její ikonické módní momenty i životní milníky.

Ambiciózní novinářka, fotoreportérka

Na začátku byla Jacqueline Bouvier, rodačka z města Southampton v americkém státě New York, která se narodila 29. července 1929. Milovnice baletu a jízdy na koni studovala na třech významných školách, včetně pařížské Sorbonny. V počátcích aspirovala na novinářskou kariéru. Její sen se začal stávat skutečností, když z více než tisícovky kandidátek získala roční stáž v časopise Vogue. Údajně zde ale vydržela pouhý den, neboť svou práci chtěla využít k poznání potenciálního manžela. A ten se mezi ženami, které řešily krásu a módu, hledal těžce.

Štěstí se na ni usmálo v době, kdy si našla novou práci v deníku Washington Times-Herald, kde působila jako fotoreportérka. Vedení redakce ji dokonce vyslalo v roce 1953 do Británie, odkud americké čtenáře informovala o oslavách spojených s korunovací královny Alžběty II. A právě v této době se díky společnému příteli seznámila s politikem, senátorem a budoucím prezidentem USA, Johnem Fitzgeraldem Kennedym.

Mohlo by se vám líbit

Životní momenty Jackie Kennedy Onassis, o kterých jste možná nevěděli

Jacqueline Kennedy Onassis známe především jako bývalou první dámu Spojených států amerických a manželku prezidenta Johna Kennedyho. Věděli jste ale, že byla vášnivá jezdkyně na koni, mluvila plynně třemi jazyky a kvůli své lásce k módě se stala terčem kritiky?
marianne.cz

Milovnice umění a módy, držitelka ceny Emmy

Pár si řekl své ano 12. září 1953 na Rhode Islandu. A byla to právě Jackie, kdo měl z hlediska veřejného zájmu lví podíl na úspěchu Kennedyho v prezidentských volbách proti Richardu Nixonovi na podzim roku 1960. Budoucí první dáma Spojených států se často objevovala v módních časopisech a postupně si začínala budovat status vycházející módní ikony. Ihned po nástupu do Bílého domu navázala spolupráci s návrhářem Olegem Cassinim, který pro Jackie začal tvořit většinu návrhů. Stala se také první první dámou, která si najala tiskovou mluvčí.

Jackie se role první dámy USA ujala po svém. Nechtěla pouze stát po boku svého manžela a být tichou okrasou – byť si prezidentský pár značně uvědomoval, že právě módní styl a image Kennedyové mají značný vliv na veřejné mínění. Aktivně se věnovala propagaci kultury, umění i historie. Díky jejímu vlivu Kongres prohlásil Bílý dům za národní historickou kulturní památku. Uspořádala také sbírku, pomocí níž se prezidentské sídlo celé zrenovovalo a stalo se místem, kam se během vládnutí JFK sjížděli američtí hudebníci a herci. Jackie Kennedy dokonce o Bílém domě natočila dokument, za který získala prestižní cenu Emmy.

Mohlo by se vám líbit

Od svatby Kate Middleton a prince Williama uběhlo 13 let. Jak se změnil módní styl britské princezny?

V pondělí 29. dubna uplyne 13 let od královské svatby Kate Middleton a prince Williama. Události, která současnou princeznu a budoucí královnu katapultovala mezi světové módní ikony. Jak se vyvíjel její styl od prvních momentů, kdy se o ní poprvé kvůli vztahu s budoucím britským králem začala zajímat média? A na jaké módní značky nedá Catherine dopustit?
marianne.cz

Život po smrti JFK

Po tragickém atentátu na Johna F. Kennedyho v roce 1963 se Jackie K. stáhla do ústraní, aby ochránila své děti a zdrcená rodina nalezla v těžké době alespoň trochu klidu. Přestože se spekulovalo, že by se mohla stát viceprezidentkou či senátorkou, Kennedyová nabídky odmítla. V roce 1968 se provdala za řeckého miliardáře a rejdaře Aristotela Onassise. Přijala jeho příjmení, odtud tedy pochází její slavná přezdívka Jackie O.

Po Onassisově smrti se Jackie alespoň částečně vrátila ke své původní profesi – působila jako knižní editorka ve vydavatelství Viking Press a později v Doubleday, kde se mimo jiné podílela na přípravě autobiografie Michaela Jacksona. Zemřela 19. května 1994 ve svém newyorském bytě, pouhé čtyři měsíce poté, co jí byl diagnostikován takzvaný Non-Hodgkinův lymfom, který způsobuje rakovinu krve. Je pochována vedle svého prvního manžela, prezidenta Kennedyho, na Arlingtonském hřbitově.

Mohlo by se vám líbit

10 momentů, kdy Michelle Obama předvedla svůj hvězdný módní styl

Vydává podcasty, komunikuje na sociálních sítích a je autorkou bestselleru Becoming. Vypadá to, že bývalá první dáma, Michelle Obama, se v posledních čtyřech letech rozhodně nenudila. A nutno dodat, že nudný nebyl ani její módní styl.
marianne.cz

Módní ikona 60. i 70. let

Styl Jackie Kennedy Onassis se v průběhu let samozřejmě měnil. Během působení v Bílém domě byla známá svými colourblockovými kombinacemi. Nebála se ani leopardího vzoru, který nosila jak na áčkově střiženém kabátku, tak na klobouku. Při slavnostních akcích velmi ráda sahala po dlouhých bílých rukavicích a šatech v pastelových (zejména růžových) tónech s lodičkovým výstřihem. Typickými se pro ni staly také šátky, jimiž chránila své vlasy před větrem, a vrstvené perlové náhrdelníky.

Po smrti JFK, a zejména pak během 70. let, Jackie O. opustila svůj typický feminní styl založený na korzetových topech, zdůrazněném pasu, kolových sukních a jednobarevných tvídových kostýmcích. Místo toho se více přiklonila k maskulinitě, kterou do svých outfitů dostávala především pomocí obleků a košil, které ovšem zjemňovala vázankou, pro níž občas zvolila kontrastní barvu. Typickým poznávacím znamením Jackie O se ale v této době staly především velké brýle oválného i hranatého tvaru. Ve volném čase pak velmi ráda sahala po bílých a krémových džínách a žebrovaném triku či roláku.

Vzpomínku na ikonický styl Jackie Kennedy Onassis najdeme v módním světě dodnes, a to především ve slavném modelu kabelky Gucci, jež nese její jméno. Model Jackie 1961 sice původně nesl název Constance, ale vše se změnilo ve chvíli, kdy Jackie O. vstoupila do butiku italského módního domu a za pár desítek minut jej opustila rovnou se šesti kusy této dnes ikonické kabelky. Během 70. let se pak právě díky Kennedy Onassis tento model stal jedním z nejslavnějších módních kousků, jehož sláva trvá dodnes.

Připomeňte se ikonický styl Jackie Kennedy Onassis ve fotogalerii.
Zdroj článku

Související články

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Móda
Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Móda
Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty