Bydlení podle Feng Shui: Dobře zařízená pracovna vám může přinést víc peněz i kreativity
Také máte notebook na kuchyňském stole a když je nejhůř, natlačíte se s ním k mini stolečku vedle postele v ložnici? Není to ergonomické a ve výsledku ani ekonomické, protože vaši práci tady brzdí spousta věcí. Zkuste si zařídit pořádný pracovní kout, povinnosti vám půjdou od ruky.
Třetí tisíciletí zásadně změnila naše životní návyky a část populace plní svoje pracovní povinnosti úplně nebo částečně z domova. A pokud musíme doma několik hodin denně pracovat, měli bychom si vytvořit pohodlné a motivující zázemí. Jak na to, radí odbornice na Feng Shui, Radka Hozmanová.
Umístění pracovny v rámci domu
Na začátek si zopakujme důležitou věc: místo, kde se nacházíme, ovlivňuje, jak se v danou chvíli cítíme. Pracovní kout v nás tedy může podporovat nebo potlačovat kreativní myšlenky, udržovat nás v aktivitě a duševní pohodě, nebo naopak.
„Pokud projektuji pracovnu v novém domě, hledám podle výpočtů v půdorysu místo, které přináší hojnost a dobré příležitosti,“ říká zakladatelka Evropské školy Feng Shui, Radka Hozmanová. „Mám-li zařídit pracovní kout v už hotovém interiéru, musím se opět spolehnout na výpočty a umísťuji ji tam, kde je energie pro příliv financí a racionální přemýšlení.“
Obecně lze říci, že pro hluboké soustředění jsou vhodnější místnosti směřující na severozápad, západ a severovýchod. Lidé s aktivnější profesí by měli mít v pracovně nebo pracovním koutě slunce delší část dne. Pokud je kancelář zcela směrem k severu, je třeba vynahradit chybějící slunce vhodnými materiály a teplejšími barvami, pomůžou třeba tvídové potahy nebo vlněný koberec.
Pokud máte chráněná záda stěnou, budete se podvědomě cítit klidně a stabilně. Foto: Pixabay.com
Vyztužte si páteř
Sezení zády do prostoru je oblíbený „nešvar“ pracovních koutů. „Pokud nemůžete sedět zády ke stěně, měli byste mít alespoň židli s vysokým opěradlem, opěrkami na ruce i opěrkou hlavy. Za záda umístěte paravan, knihovničku nebo jiný předěl, který vytváří pocitově vaše pevná záda,“ doporučuje Radka Hozmanová. Vůbec nejhorší variantou je podle Feng Shui sezení zády proti dveřím nebo na spojnici dveří či oken, kde „táhnou“ vzdušné i energetické proudy a berou nám tělesnou energii v podobě tepla, což se projeví na horším soustředění. „Rovněž nevylučuji při dlouhodobějším sezení na takovémto místě problémy s nedefinovatelným kýcháním, tendenci k nastydnutí, bolesti páteře, bolestí hlavy a zubů a špatné soustředění. Lidé na takových židlích se v práci rychle střídají a tato místa bývají obsazována jako poslední. Tady zase pomůžou opravdu dobře usazené předěly, paravany, závěsy. Určitě to stojí za to,“ radí specialistka.
Židle a stůl - ani sklo, ani kámen
U těchto kusů nábytku existuje mnoho doporučení, záleží na tom, kolik peněz chcete do pracovního místa investovat. Nebojte se pracovat s konkrétním místem a vytvořit i tvar desky stolu specifický. Židle by měla být ideálně správně ergonomicky konstruovaná, příjemná na sezení, chránit záda, mít opěrku hlavy. Stůl volte ideálně z přírodních materiálů. „Obecně lze říci, že vhodnější jsou pocitově teplejší materiály jako je dřevo, dýha. Pokud volíme levnější variantu, pak obvykle lamino. Nedoporučuji sklo nebo kámen,“ říká odbornice. A jak situovat sezení vůči oknu? Stůl umístěte nejlépe metr od okna, kvůli průvanu od oken. Pečlivě zvolte i stínění, abyste se cítili komfortně.
Stůl ze dřeva vám udělá lepší službu než ten se skleněnou deskou. Foto: Amazon.com
Pořádek na stole a kam s díářem, kávou a telefonem?
Doleva umístěte vyšší věci, například lampu (pokud jste praváci), klidně i menší zástěnu, paravan. Zároveň vlevo ponechejte složky, na kterých začínáte pracovat. Přímo proti sobě někam k monitoru počítače nebo za něj, umístěte symbol prvku ohně, například srdíčko z jaspisu nebo červeně kvetoucí pokojovku nebo třeba symbol vašeho podnikání. Vpravo by měly ležet složky, které jsou víceméně za polovinou svého řešení a telefon. Příjemné je dodat prvek země: krystal křišťálu, ametystu, oblázek z pláže nebo kamínek přinesený z hory, jako symbol zdolávání cílů, a symboly stability, napříkladf mandaly v rámečku, tužky v masivnější nádobce. Diář patří vlevo, káva doprava. „Šuplíky by ideálně měly být po obou stranách, abychom pohybem, který vytváříme při jejich otevírání, střídali pravou a levou hemisféru. Pokud máte stůl směrem ke stěně, dejte si před sebe nějaký motivační obrázek, fotografii a nezapomeňte si krýt záda,“ doporučuje závěrem Radka Hozmanová.